Kurzemes Vārds

00:52 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sargājamies no vēdergraizēm!

Kristīne Pastore

Līdz ar siltā laika uzvaras gājienu aizvien biežāk dzirdam par to, ka izplatās dažādas zarnu infekciju slimības. Plašāka saslimstība saistīta ar siltā ēdiena iegādi Rīgā un Jelgavā veikalos "Maxima", kā arī kādā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā Tukumā. Sarunā ar Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāju Ingrīdu Kužnieci un Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes vadītāju Ivetu Egliju "Kurzemes Vārds" skaidroja nianses, kam vajadzētu pievērst uzmanību siltajā laikā, lai izvairītos no saslimšanas ar akūtam zarnu infekcijām.

Uzmanība produktiem, kas ātri bojājas

Kā skaidroja I.Kužniece, pašlaik izplatītākā no zarnu infekciju slimībām ir salmoneloze, bet bērnu vidū – rota vīruss, taču vasarās bieži vien uzliesmo arī dizentērija. Ir veikta iedzīvotāju aptauja, kas apliecina, ka 6 procenti no iedzīvotājiem pēdējā mēneša laikā izjutuši zarnu infekciju pazīmes. Puse no viņiem ārstējušies paši saviem spēkiem, 20 procentu nav darījuši neko, bet pārējie meklējuši ārsta palīdzību. "Pašārstēšanās, protams, var situāciju atvieglot, taču pastāv kāds nopietns risks," skaidroja I.Kužniece. "Cilvēks var nomāk slimības simptomus un uzlabot pašsajūtu, taču var palikt baciļu nēsātājs, un tas ir risks apkārtējiem."

Lai pasargātu cilvēkus no inficēšanās tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos, Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti regulāri tajos veic pārbaudes pēc plāna. Arī pirmdien, kad notika šī saruna, dienesta speciālisti pārbaudīja lielveikalu "RIMI". Visu varam arī nepamanīt, tāpēc es lūdzu pircējus, kas ir ievērojuši, ka kādā veikalā atrodamas preces, kam šis termiņš ir beidzies, lūdzu, dariet mums to zināmu," lūdza dienesta vadītāja Iveta Eglija. Taču viņa piebilda, ka dienesta speciālisti nevar uzņemties atbildību par to, kas notiek, kad produkti, kas siltumā ātri bojājas, nonāk pircēju somās, taču cilvēks ar tiem vēl pusi dienas staigā pa pilsētu, līdz produkts sāk jau bojāties. "Par to katram ir jāuzņemas atbildība pašam," viņa sacīja.

Rokas nevar nomazgāt par biežu

Otra nianse, kam abas speciālistes pievērsa īpašu uzmanību, ir higiēna, un tieši tā lielā mērā ir atkarīga no katra cilvēka paša. "Tuvojas pirmām kārtām Jāņi, kā arī dažādi lieli svētki un festivāli, kuru laikā notiek arī sabiedriskā ēdināšana," sacīja I.Kužniece. "Jāņos lielākā daļa cilvēku ceps gaļu, un es ļoti gribu atgādināt, ka tieši šī ir viena no iespējām saslimt ar kādu no zarnu infekcijām, ja gaļa nav kārtīgi izcepta, īpaši, ja tā ir vistas gaļa. Un otra iespēja inficēties, ja esam jau bijuši saskarē ar infekcijas perēkli un neesam nomazgājuši rokas."

Uzziņai

Lai saņemtu nepieciešamo informāciju vai konsultācijas saistībā ar pārtikas produktiem vai citām aktuālām lietām, kā arī informētu par vietām, kur pārdod pārtikas produktus, kam beidzies derīguma termiņš, vai par ko citu, lūgums zvanīt 3423795 (Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāle) vai 3401902 (Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvalde).

Zināšanai

Salmoneloze – bakteriāla infekcija, kas sastopama it visur. Salmonellas ir dzīvelīgas, pret apkārtējās vides iedarbību izturīgas baktērijas, kas sastopamas pārtikas produktos – svaigās olās, gaļā un piena produktos. Šī slimība galvenokārt skar kuņģa un zarnu traktu. Ar to slimo gan cilvēki, gan dzīvnieki.

Dizentērija – to nereti dēvē par netīro roku slimību. Inficēties ar to var fekāli orālā ceļā. Nereti bērni ar to saslimst, inficējoties caur pārtiku, piemēram, pirmsskolas izglītības iestādēs, sabiedriskās ēdināšanas vietās, vai dzerot netīru ūdeni.

Rota vīruss – tā ir ļoti bieži sastopama infekcija, it īpaši bērniem, kas ir jaunāki par diviem gadiem. Biežākais slimības simptoms ir ūdeņaina caureja, kas var radīt organisma atūdeņošanos, kā arī citi simptomi, tādi kā vemšana un drudzis.