Kurzemes Vārds

19:52 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Copmaņiem karu pieteikuši zandarti
Miks Kuncītis

Vasaras sezona rit pilnā sparā, un šajā laikā jau nu gan bezdarbībā nevajadzētu žēloties par to, ka trūkst izklaides iespēju. Arī makšķerniekiem, varētu teikt, ir karsts grafiks, jo pašlaik cope var izvērsties rezultatīva un daudzšķautņaina teju vai visās apkārtnes ūdenstilpēs. "Brīvbrīža" uzmanību gan šoreiz vairāk piesaistīja vienas sugas zivis – mūžam kustīgie zandarti.

Tie, kas ikdienā biežāk mēdz izmest līkumu pa Pulvera ielu gar Tosmares kanālu noteikti bija pamanījuši, ka nesen atsevišķās dienās tur atstātās automašīnas atgādināja stāvlaukumu. Kāpēc to tur tik daudz? Atbilde tālu nebija jāmeklē. Aprunājoties ar copmaņiem, izdevās noskaidrot, ka par sevi gandrīz pēc gada pārtraukuma atkal likuši runāt zandarti, kuri mūspuses tuvējos ūdeņos nav nemaz tik bieži viesi. Tādēļ nav nekāds pārsteigums, ka šo vērtīgo zivi savā īpašumā vēlas iegūt tik daudz makšķernieku. Atcerēsimies, ka nemaz ne tālā pagātnē Liepājas ezerā iemājojuši ap 100000 zandartu mazuļu, tiesa, pagaidām šis zivju resursu papildinājums nav bijis īpaši jūtams un diezin vai arī būs, jo plēsīgais zandarts salīdzinājumā ar līdaku ir daudz kustīgāks un dienas laikā mīl veikt ļoti lielus attālumus, tā ka nebūtu nekāds brīnums, ja lielākā daļa no tiem jau tagad mitinātos jūrā.

Tosmares kanālā zandarti ieklīst, laikam kļūstot siltam, un parasti tie tur uzturas līdz pat septembrim. Nesen zandarti ķērās patiešām labi un vairāki makšķernieki pat piemānīja vairākas plēsoņas īsā laika sprīdī. Šos spuraiņus makšķerē līdzīgi kā līdakas – ar spiningu, un rezultatīvākās līdz šim ir bijis firmas "Long John" ražojuma gumijas zivtiņas, kas atgādina slaidas vīķes. Galvenais, spiningojot jācenšas gumijas zivtiņu laist gar pašu grunti, ik pa brīdim paceļot to nedaudz augstāk, tādējādi it kā spēlējoties, un plēsoņa noteikti arī no liela attāluma pamanīs jūsu mānekli un nevilcinoties metīsies virsū. Zandartam ar līdaku kopīgs ir vienīgi tas, ka abas šīs zivis ir plēsīgas, taču salīdzinājumā ar zaļsvārci kustīgais zandarts savu medījumu negaida, bet pats to dodas meklēt. Jāteic gan, ka pēdējās dienās Tosmares kanālā iestājies tāds kā klusums, taču copes zinātāji paredz, ka zandarti vēl savu galavārdu nav teikuši. Ja esat nolēmis doties ķert zandartus, tad labāk, protams, to būtu darīt agri no rīta vai vakarpusē, turklāt, ja nesmādējat brekšus vai citas baltās zivis, tad noteikti varat līdzi paķert arī pludiņmakšķeri, jo tagad tur pietiekami labi ķeras arī šīs zivis. Vēl gan nevajadzētu aizmirst, ka par 45 centimetriem mazākus zandartus likt somā nav atļauts.