03:39 Pirmdiena, 16. decembris

Līdz godalgām neaizsniedzās
Andris Sudmalis

Starptautiskā Minskas kausa izcīņā futbolā piedalījušās divas SK "Liepājas metalurgs" komandas, bet nevienai nav izdevies tikt pie godalgām.

Minskā startēja 1998. un 1999.gadā dzimušie metalurgi, un abas komandas turnīru sāka ar cīņām apakšgrupās, kurās vēl piedalījās vienības no Baltkrievijas, Ukrainas, Lietuvas un Igaunijas.

Deviņgadīgie liepājnieki astoņu komandu apakšgrupā izcīnīja trīs uzvaras, četrreiz zaudēja, ierindojās 4.vietā un iekļuva ceturtdaļfinālā, kur ar 2:4 piekāpās Tallinas SK "Legion". Pusfinālā par 5.–8.vietu mūsējie ar 4:0 sagrāva citu Tallinas komandu "ALKO", bet izšķirošajā mačā par 5.vietu pēcspēles sitienu sērijā ar 3:1 pieveica Minskas FK "Dinamo 2".

1998.gadā dzimušajiem metalurgiem apakšgrupā izdevās uzvarēt četrās spēlēs, tomēr viņi ceturtdaļfinālā neiekļuva, un nācās cīnīties par 9.–16.vietu. Divas pārliecinošas uzvaras – 8:0 pret "Minsk 2" un 3:0 pret "Dinamo 1" liepājniekiem ļāva ierindoties 9.pozīcijā.

Turku veiksmīgā spēlētāju maiņa

Turcija ir kļuvusi par pirmo komandu 2008.gada Eiropas čempionātā, kurai ne tikai izdevies atspēlēties un izlīdzināt rezultātu, bet arī gūt uzvaru. Savukārt vieniem no turnīra rīkotājiem – šveiciešiem – pēc diviem minimāliem zaudējumiem turnīrs jau faktiski ir beidzies.

Spēles sākums drīzāk pagāja turku zīmē, bet iespaidīgā lietusgāze, kas spēles 10.minūtē sāka slacīt Bāzeles "St.Jakob–Park" stadiona zālienu, palīdzēja iniciatīvu pārtvert mājiniekiem. Slapjajā un peļķainajā laukumā labāk jutās šveicieši, kuru centra pussargi Gohans Inlers un Dželsons Fernandess izveidoja stabilu uzbrukumu platformu, radot daudzas iespējas Hakanam Jakinam un Erenam Derdijokam – diviem turku izcelsmes uzbrucējiem Šveices izlases rindās.

Globalizācijai ir nozīmīga loma arī futbolā – poļu izcelsmes Vācijas uzbrucēji nodrošināja uzvaru savas jaunās dzimtenes komandai, un arī šveicieši centās neatpalikt. Hakans Jakins pirmajā puslaikā bija viens no aktīvākajiem vīriem laukumā – trīs sitieni pa vārtiem, no tiem viens precīzs (32.minūtē). Iespējams, ka uzbrucējs pēc šās spēles vēl ilgi nevarēs aizmigt – viņam bija vēl vairākas lieliskas iespējas pārspēt savu tautiešu vārtus, savus momentus neizmantoja arī citi Šveices spēlētāji, un pirms otrā puslaika turkiem bija visas iespējas lauzt cīņas gaitu.

Tas viņiem arī izdevās, un nozīmīgs bija uzmainītā Semiha Senturka ieguldījums. Turcijas Superlīgas 2007./2008.gada labākais vārtu guvējs (17 precīzi raidījumi) no "Fenerbahce" 57.minūtē precīzi sita ar galvu. Neizšķirts būtībā nederēja nevienai komandai, un šveicieši nenolaida rokas, bet arī turki mazliet apžuvušajā laukumā darbojās centīgi. Uzbrūkošajā futbolā nozīmīga loma bija abiem vārtsargiem – Volkanam Demirelam (Turcija) un Diego Benaljo (Šveice). Jau kompensācijas laikā Volkans neļāva kļūt par mača varoņiem ne Jakinam, ne Inleram, bet Senturks uzsāka pretuzbrukumu, kas beidzās ar Arda Turana gūtajiem vārtiem.

Daļa Šveices grima sērās, bet ļoti liela daļa varēja līksmot – turku diaspora arī šajā Eiropas valstī ir visnotaļ ievērojama. Līksmoja arī Turcijā, un sevišķi daudz pamata priekiem bija Stambulas kluba "Galatasaray" līdzjutējiem – šī komanda Eiropas čempionātā pārstāvēta ar deviņiem futbolistiem, un tā ir trešā lielākā kāda kluba pārstāvniecība šajā turnīrā. Pirmās divas vietas ar desmit spēlētājiem ieņem "Panathinaikos" (Atēnas) un "Lyon" (Liona). Vēl olimpiskajā sešniekā iekļuva Minhenes "Bayern" (9), Brēmenes "Werder" (8) un "Barcelona" (8). 59 klubi ir pārstāvēti ar vienu futbolistu, bet kopumā Eiropas čempionātā piedalās futbolisti no 136 klubiem.

Jau rakstījām, ka viskuplāk ir pārstāvēta Vācijas bundeslīga (57 spēlētāji), bet paši vācieši vakar mērojās spēkiem ar horvātiem, kuru galvenais treneris Slavens Biličs pauda, ka viņa vadītie futbolisti pirms gaidāmās spēles ir tikpat pārliecināti par saviem spēkiem, kā vācieši. Neapšaubāmi, ka Vācijas pieveikšana būtu lielisks sasniegums jebkurai valstsvienībai. Tāpat bija skaidrs, ka uzvara abām komandām garantētu sešus punktus grupas tabulā un vietu ceturtdaļfinālā. Tas vakar bija pa spēkam Horvātijai, kas Vāciju uzvarēja ar 2:1 (1:0).