Kurzemes Vārds

13:28 Otrdiena, 1. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Lai saturs atbilst formai

Esmu beigusi Latvijas Universitāti, un teikšu atklāti – lai arī varbūt tas skanēs kā no augstiem plauktiem, bet es lepojos ar savu mācību iestādi. Tiesa gan, nekādu lielo prieku neizjutu, kad vēl studēju un lekcijas bija no rīta līdz vakaram, kad mājasdarbu bija, cik tik uziet, un dažbrīd pat šķita, ka mūs, studentus, moka par daudz. Toties, kad saņēmu diplomu, nebija vairs nekāda rūgtuma par reizēm patiešām grūto mācību laiku. Gluži pretēji – es jutos lepna, ka esmu to visu izturējusi un ka varu teikt, ka esmu beigusi Latvijas Universitāti, jo tā bija izglītības kvalitātes zīme.

Noteikti līdzīgi gribēs justies arī tie, kas kādreiz sacīs, ka ir beiguši Liepājas Universitāti. Tikai, lai šo lepnumu izjustu, šīs iestādes saturam ir jāatbilst formai. Un tur nepietiks ar statusa maiņu vien, tur vajag daudz, daudz vairāk. Tāpēc, vienlaikus izjūtot prieku par to, ka nu svešiniekiem varēšu teikt – mūsu pilsētā ir arī universitāte, mazliet tomēr ir bažas, vai tās izglītības kvalitāte patiešām atbildīs šim augstajam nosaukumam. Šīs pārdomas, starp citu, rosinājuši paši studenti, norādot uz, viņuprāt, būtiskiem trūkumiem mūsu augstskolas darba organizācijā, kam nevar nepiekrist.

Te gan tūlīt jāpiezīmē, ka šie akmentiņi visbiežāk ir mesti nepedagoģisko programmu dārziņā. Kaut vai tikai viens no tiem – nav nekāds retums, ka jau tagad mūsu augstskolā studenti, ieradušies uz lekciju, uzzina, ka tā nenotiks. Turklāt grēkotāji nav lektori, kas brauc no Rīgas, bet vietējie. Pat katedru vadītāji. Un lekcijas notiek tikai divas, trīs dienas nedēļā. Pārējais laiks esot domāts, lai students patstāvīgi mācītos uzdoto – tā privātā sarunā reiz skaidroja kāda dekāne. Bet, ja uzdotā nav? Tad nav ko mācīties! Starp citu, tieši tāpēc, ka mācību programma ir tik izstiepta un brīvā laika tik daudz, ne viens students no augstskolas ir aizgājis. Un tad vēl rūgtums, ka sākotnēji solītais tomēr programmā nav ietverts. Kā sacīja viens no bijušajiem studentiem, "man brīvā laika bija tik daudz, ka mierīgi varēju strādāt pilnu darba dienu un sekmīgi studēt pilna laika programmā bez problēmām, mājās īpaši ar mācīšanos neaizraujoties". Arī mums Vidzemes augstskolā ir līdzīgi, neslēpa redakcijas praktikante. Bet tas nav mierinājums. Mierinājums ir tikai un vienīgi izglītības kvalitāte. Tā ir vajadzīga visiem – gan tiem, kas studē par valsts līdzekļiem, gan tiem, kam studijas apmaksā vecāki. Un nenotiekošās lekcijas viņiem jau varētu ļoti nepatikt, jo mūsdienās arī izglītība ir prece.

Kristīne Pastore