Kurzemes Vārds

12:39 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

 Saulesbrilles nav tikai stila aksesuārs

Vasara ir īstais laiks, kad padomāt arī par savām acīm – gan lai pasargātu tās no kaitīgā ultravioletā starojuma, gan sekot līdzi modes tendencēm. Kas gan siltajam un saulainajam gadalaikam piederas labāk par saulesbrillēm? Saulesbrilles nepieciešamas visiem

Par saules brillēm sauc tikai tās brilles, kas aizsargā acis no ultravioletā starojuma 98% –100% apmērā. Daudziem cilvēkiem ir nepareizs priekšstats, ka vienkārši tumši stikli spēj aizsargāt acis. Kļūmīgi ir arī domāt, ka cilvēkam, atrodoties ēnā, acis ir aizsargātas, jo ultravioletais starojums it kā apdraud tās tikai saulainā laikā. Bet tā nav – stari izlaužas cauri pat mākoņiem, un arī ēnā līdz acīm nokļūst visi gaismas stari, patiesībā acis pret šo starojumu aizsargā tikai brilles ar ultravioletā starojuma filtriem.

Saulesbrilles iesaka vispirms cilvēkiem ar jutīgām acīm, taču tās būtu nepieciešamas visiem. Bez uzmanības nedrīkstētu atstāt bērnus, jo viņiem šī aizsardzība nepieciešama pat vairāk nekā pieaugušajiem. Ultravioletais starojums pamazām gadu no gada bojā acis, tādēļ rūpīga to aizsardzība ir ļoti svarīga jau kopš bērnības. Saulesbriļļu apzīmējumi no viens līdz četri norāda briļļu lēcu tumšuma pakāpi, no kurām ceturtās ir vistumšākās. Vasarā Latvijā vispiemērotākās ir otrās un trešās kategorijas saulesbrilles, ceturtās kategorijas brilles būtu piemērotas, teiksim, kalnu ceļojumos, slēpojot vai burājot. Braucot ar automašīnu, augstās tumšuma pakāpes dēļ tās nav ieteicamas.

Materiāls un krāsa

Saulesbriļļu lēcas galvenokārt gatavo no trim materiāliem, visplašāk izmantotais ir plastikāts. Tā lielākais pluss noteikti ir vieglums un drošība, turklāt triecienizturības dēļ tas labi noder arī aktīva dzīvesveida piekritējiem, jo plastikāts neplīst. Trūkums šim materiālam ir tā zemā cietības pakāpe, tāpēc to var viegli ieskrambāt. Ievērojami stingrāks un izturīgāks ir polikarbonāts. No šā materiāla izgatavo lielu daļu kvalitatīvo sporta briļļu. Plastikāta vai polikarbonāta brilles būtu ērtas un praktiskas tieši bērniem. Mazāk šodien izmanto minerālstiklu. Tam gan ir labas optiskās īpašības un izturība pret skrambām, taču tas ir ievērojami smagāks nekā plastikāts vai polikarbonāts. Bez tam kā jau stikls tas vieglāk plīst, tādēļ nav ieteicams sportistiem, autovadītājiem un bērniem.

Saulesbriļļu lēcu krāsu izvēle ir katra cilvēka gaumes jautājums. Pelēkā un brūnā apkārtējās krāsas pārveido vismazāk. Maigāka ir arī zaļā krāsa. Dzeltenā samazina miglainību un palielina kontrastu, jo bloķē zilo gaismu. Kontrastu palielina arī oranžā un sarkanā krāsa. Dzeltenās lēcas ir iecienījuši slēpotāji un šaušanas sporta veidu mīļotāji. Briļļu lēcu tonēšanā izmanto dažādas metodes. Tās tonē visā apjomā vienmērīgi vai arī ar pakāpenisko tonējumu, kur augšējā daļa ir tumšāka. Šādas brilles būs īpaši piemērotas braukšanai ar automašīnu, jo stikla augšējā daļa, caur kuru vadītājs vēro ceļu, ir tumšāka, bet lēcas apakšējā daļa, caur kuru skatienu vērš uz automašīnas paneli, gaišāka. Šādas lēcas var būt tonētas arī no divām pusēm, lai to augšējā un apakšējā daļa ir tumšāka, bet vidējā gaišāka. Krāsu un toņu kombināciju izvēle ir ļoti plaša. Tāpat vienmēr modē ir lēcas ar spoguļpārklājumu.

Vēl dažas nianses

Izvēloties saulesbrilles, vajadzētu izvērtēt to pielietojumu, kādēļ tās vispār vajadzīgas. Sportam paredzētām brillēm svarīga ir stiklu izturība un briļļu rāmis, kas ērti pieguļ galvai. Brillēm uz sejas ir labi jāturas, tādēļ kvalitatīvu sporta briļļu kājiņas pārklāj ar gumijai līdzīgu materiālu. Visbiežāk tām ir arī klāt aukliņa, lai vajadzības gadījumā varētu brilles iekārt kaklā. Tikpat svarīgi kā briļļu pielietojums ir arī rāmja saderība ar galvas formu. Būtisks ir gan to estētiskais izskats, gan arī caurredzamība, jo gadījumā, ja brilles atrodas pārāk tuvu sejai, stikli vienkārši aizsvīst. Ievērojot visu minēto, sporta saulesbriļļu ietvari varētu būt no plastikāta, kas lielākoties tā arī ir. Iegādājoties šādas brilles veikalā, jāpārliecinās, ka tās tiešām der. Jebkurām brillēm ir jābūt ērtām. Pat niecīgas neērtības vēlāk var kļūt par lielām, kas sāk traucēt, un cilvēks vienkārši brilles nenēsā. Vislielāko aizsardzību nodrošina puslokā ap seju izliektas saulesbrilles, jo šāda forma neļauj ultravioletajam starojumam nonākt acis. Diemžēl izliektos rāmjos speciālas, pēc receptes pasūtītas lēcas ievietot ir grūti. Tikai daži saulesbriļļu ražotāji piedāvā iespēju atbilstoši receptēm izvēlēties šo briļļu lēcas jau rāmīšos.

Der zināt:
– ovālai sejai piestāvēs taisnstūrveida vai rombveida briļļu ietvari;
– ja seja ir apaļa, tad piemēroti būs plati briļļu ietvari;
– kvadrātveidīgai sejai piestāvēs ovālas brilles, jo tās līdzsvaros sejas kontūras;
– rombveidīgai sejai iesaka izvēlēties brilles, kam augšdaļa ir platāka par apakšējo;
– būtiska ir arī briļļu un ietvara krāsa. Stilisti uzskata, ka gaišmatainiem cilvēkiem jāizvēlas melnas, zilas vai zaļas brilles, brunetiem – gaišas krāsas brilles, bet cilvēkiem ar rudiem matiem piemērots mazāk izteiksmīgs tonis, piemēram, gaiši zils vai salātzaļš;
– tomēr visbūtiskāk ir, lai nēsātājs brillēs jūtas labi, tāpēc minētie ieteikumi nav jāuztver kā likumi.

Sagatavoja Miks Kuncītis