Kurzemes Vārds

02:27 Piektdiena, 10. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Brauc pēc pieredzes, bet atved godalgas
Ilze Grunska

Liepājas Būvamatniecības vidusskola šogad gan starptautiskā, gan Latvijas mērogā sevi labi parādījusi. No Apguldes pagastā notikušā apdares darbu konkursa četri puiši un pedagoģe Svetlana Priede mājās pārvedusi 1. un 3. vietu.

Parasti savas prasmes rāda vecāko kursu vairāk pieredzējušie studenti, bet šogad skolotāji izlēmuši, ka pieredze puišiem nepieciešama vairāk nekā uzvara.

16 gadu vecais Gints Šulcs teica, ka bijis jaunākais konkursa dalībnieks savā grupā, kura prezentējusi apmetēju darba prasmi. Viņa dekoratīvais apmetums 6 kvadrātmetru platībā novērtēts atzinīgi. Vēlāk savas mūrnieka iemaņas rādījis Arturs Žabinskis.

1.vietu krāsošanā ieguvis Reinis Upsavs, 3.vietā flīzēšanas darbos ierindojies 17 gadu vecais Edgars Paulausks.

Termiņus ievēro

"Liepājas enerģija" un apakšuzņēmēji turpina paredzētos starpsezonas darbus, lai modernizētu siltumtrases dažādās pilsētas vietās. Jau gandrīz pabeigti šie svarīgie darbi Piltenes ielā, vēl atlikusi pašas ielas labiekārtošana. Grīzupes ielā jau nomainītas divas trešdaļas siltumtrases, un tagad paredzēts pārtraukums, lai atjaunotu vismaz daļu brauktuves, pa kuru notiek intensīva autotransporta kustība. Karsto ūdeni tuvējo māju iedzīvotāji saņem. Objektā atlikušos darbus celtnieki paveiks nākamajā mēnesī. Vēl jāierīko arī trases pārvads pār brauktuvi.

Priekšroka dodama cirkulācijai

Ar jūniju namu pārvalžu maksas paziņojumos par īri un komunālajiem pakalpojumiem vairs nav visus tracinošā jēdziena par ūdens uzsildīšanas zudumiem. Tas noticis, izpildot Liepājas domes ieteikumu izdomāt ko citu. "Vecliepājā" zudumus uzreiz sāka dēvēt par karstā ūdens piegādes izdevumiem, bet "Jaunliepājā" – par tā cirkulāciju. Domes izpilddirektors Edgars Rāts un viņa vietnieks Ronalds Fricbergs oficiāli izteikušies, ka pareizāk tomēr uzrādīt cirkulāciju, jo tas esot tuvāk lietas būtībai. Tagad "Vecliepājā" nākamajā mēnesī vajadzēs vēlreiz mainīt maksājuma pozīciju. Vairums patērētāju šos nosaukumus uzņēma ar skepsi, tiesa gan, trūkst ziņu par to, vai kāds ir pievērsis uzmanību tam, ka šajos gadījumos nav uzrādīta mērvienība, it kā siltummezgliem nebūtu skaitītāju.

Lai ziedu tirgotājiem un pircējiem būtu ērti

Pētertirgū drīzumā pabeigs bruģēt apmēram 130 kvadrātmetru lielu teritoriju pie kioskiem un nojumēm, kur pārdod ziedus. Bruģēšanu veic SIA "Liepājas Labiekārtošanas sabiedrība", un to parasti dara pēc tirgus darba laika beigām, lai netraucētu pircējus un pārdevējus. Pētertirgus direktore Dz.Treigute sacīja, ka šovasar paredzēta arī ar akmeņiem bruģētā laukuma rekonstrukcija tirgus teritorijā.

Speciālistu maiņa Kultūras pārvaldē

Liepājas Kultūras pārvaldē mainījušies speciālisti un viņu darba uzdevumi. Līdzšinējā sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska pārņēmusi projekta "Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta. 2014" vadītājas pienākumus. Savukārt viņas darbu uzņēmusies jaunā speciāliste Anda Birkenberga (tālr.63483941, mob.tel.28338287).

Liepājas poļi pārved Polijas elpu

Emociju pārpilni no Polijas atgriezušies Liepājas operas draugu biedrības "Orfejs", Latvijas Poļu savienības Liepājas nodaļas un sieviešu kluba "Vanda" dalībnieki. Viņi apmeklēja vairākas Polijas pilsētas. Olštinā, ko apmeklējuši pa ceļam, viņi rādījuši, kā Jāņi ielīgojami poliski un latviski. Gdiņā, Liepājas sadraudzības pilsētā, brauciena dalībniekus mērijā pieņēmis vicemērs Ježi Miotke. Runāts par Liepājas un Gdiņas sadarbību, par iespējamo poļu dziesmu ansambļa "Burštinki" piedalīšanos šās pilsētas amatiermākslas festivālos. Gdaņskā Liepājas poļi ar sieviešu sadarbības organizācijas "NEWW Polska" dalībniekiem ievadījuši sarunas par ciešāku sadarbību ar liepājnieku klubu "Vanda".

Studenti demonstrē lidojošo šķīvīti

RTU Liepājas filiālē mācību gada nogalē apkopo studentu pētniecības projektu rezultātus. Šogad viens no interesantākajiem darbiem ir studentu Mārtiņa Dreimaņa un Edgara Šīmaņa darbs "Bīfīlda–Brauna efekta pētījums", kura rezultātā tapis savdabīgs lidaparāts – trīsstūrveida konstrukcija, kas stipra elektriskā lauka ietekmē paceļas gaisā.

Lidojums notiek pilnīgi bez trokšņa un bez redzamas mijiedarbības ar apkārtējo vidi, atgādinot slavenos lidojošos šķīvīšus. Lidojuma teorētiskie principi pasaulē vēl tikai tiek pētīti un skaidroti, tāpēc var droši apgalvot, ka Liepājā norit pētniecība visaktuālākos mūsdienu fizikas jautājumos. RTU Liepājas filiāles direktors Voldemārs Kārkliņš pastāstīja, ka studentu pētniecības un zinātnisko darbu vada tehnisko zinātņu doktors Armands Grickus un pasniedzējs Ziedonis Vēzis, ar katru gadu tā tematika vēršas plašumā. Un studentu darbiem ir gan praktiskā, gan teorētiskā vērtība.

Apsver Jūrmalas parka attīstību

Pētot Jūrmalas parka dienvidu daļas un Piejūras slimnīcas teritorijas nākotnes attīstības iespējas, Liepājas domes Būvvaldes piecpadsmit darbinieku grupa, strādājot plenērā pirmdien, ir izstrādājusi trīs šo teritoriju turpmākās attīstības variantus, informē domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Izstrādāti ieteikumi, kā teritoriju izmantot, kādas dabas un vēsturiskās vērtības saglabāt, cik daudz apbūves teritorijā būtu pieļaujams. Plenērs tieši tagad rīkots tādēļ, ka aktuālas kļuvušas jaunas vietas parkā un tam blakus esošās teritorijas, to izmantošanas idejas un prasības. Plenēra rezultāti tiks apkopoti un sabiedrība ar tiem iepazīstināta līdz 21.jūlijam.

Izskatīta "[email protected]" prasība pret domi

Biedrības "Karostas kultūras un informācijas centrs "[email protected]"" prasība pret Liepājas domi saistībā ar mājas Katedrāles ielā 2 privatizāciju trešdien izskatīta Administratīvajā rajona tiesā. Spriedums tiks pasludināts 4.jūlijā.

Kafijas fabriku slēgs

Līdz 31.augustam tiks atbrīvoti 40 Liepājas kafijas fabrikas darbinieki, un līdz gada beigām rūpnīca tiks slēgta, par to SIA "Liepājas kafijas fabrika" rakstiski informējusi pašvaldību, pastāstīja Liepājas domes Attīstības pārvaldes eksperte nodarbinātībā Aija Saldovere. Fabrikas vadītāju vēstuli otrdien izskatījusi domes nodarbinātības komisija, kur nolemts uzņēmuma valdes priekšsēdētāju uzaicināt uz nākamo komisijas sēdi 25.jūnijā. No uzņēmuma informācijas pašvaldībai nav skaidrs, kas darīts, lai izvairītos no kolektīvās atlaišanas, vai par šiem plāniem ir informēti paši darbinieki, vai ir bijušas konsultācijas un vienošanās ar darbinieku pārstāvjiem par atlaišanas termiņiem.

Par fabrikas slēgšanas iemesliem tiek minēta straujā izejvielu, materiālu un citu ražošanas izmaksu sadārdzināšanās. Trešdien pēcpusdienā kafijas fabrikas telefons klusēja, un arī direktore Zofija Kuļika uz "Kurzemes Vārda" zvanu neatbildēja.

Liepājnieks gatavojas testēt tūrisma maršrutus Gruzijā
Kristīne Pastore

Ilggadējam Liepājas Tūristu kluba vadītājam bija iespēja Vides ministrijas organizētas ekspertu grupas sastāvā piecas dienas pavadīt Gruzijā, lai iepazītos ar šīs valsts tūrisma iespējām un dotu savus ieteikumus, kā viņiem šo jomu attīstīt atbilstoši Eiropas Savienības prasībām. Ja Gruzijas pusei ieteikumi būs pieņemami, Aivars Gabaliņš varētu nākamgad turp doties atkārtoti, lai testētu vairākus tūrisma maršrutus.

Piecās dienās mūsu eksperti gan tikās ar Gruzijas Dabas aizsardzības aģentūras speciālistiem un citām amatpersonām, gan arī apskatīja daudzus no Gruzijas dabas parkiem un citus objektus, ko tur piedāvā apskatei. Aivaram pašam interesanta bijusi Kintriši upe, kas vijas cauri Kintriši dabas rezervātam, kurš pēc teritorijas izmēriem ir līdzīgs mūsu Gaujas Nacionālajam parkam. Tieši ar šo upi arī ir saistīts viens no viņa ieteikumiem. Viņaprāt, tā ir lieliska upe, kurā veidot ūdenstūrisma maršrutus. Viņš pats labprāt nākamgad dotos uz Gruziju, lai kopā ar komandu testētu šo upi un izstrādātu maršrutus. Aivaram ir padomā arī izstrādāt vairākus kalnu tūrisma maršrutus un velomaršrutu no Batumi līdz Turcijas robežai.

Vērojot tūrisma industrijas attīstību Gruzijā, A.Gabaliņš atzina, ka, "lai arī braucām kā eksperti, diemžēl mums būtu daudz ko pamācīties no tā, ko paveikuši gruzīni, lai viņu valsts kļūtu par tūristu iecienītu galapunktu".

Apgūst "Ceļa skolas" gudrības
Ita Cērmane

Vakar Liepājas 8.vidusskolā, kur notiek Sociālā dienesta organizētā nometne pilsētas bērniem, viesos ieradās "Hansa Līzinga Ceļa skola". Notika praktiska nodarbība par satiksmes drošību uz ielas.

Kā pastāstīja nometnes vadītāja Irina Rozentāle, nometnē piedalās 30 bērnu vecumā no 7 līdz 14 gadiem no dažādām Liepājas skolām. Nometnes vadītāja skaidroja, ka bērniem tiek piedāvātas nodarbes, kas ikdienā nav pieejamas. Piemēram, kopā ar folkloras kopu "Atštaukas" apgūst latviešu tradīcijas un gatavojas Jāņiem, sadarbībā ar cirkus studiju mācās trikus, dejo tautiskās dejas, apgūst datorprasmes u.c.

Mācību stundā "Ceļa skolas" pārstāvji Ivars Drupa un Laura Šalme bērniem atgādināja satiksmes noteikumus, kas jāievēro, atrodoties uz ielas vai braucot mašīnā. Nodarbības nobeigumā nometnes dalībnieki tika pie dāvanām – gan atstarotājiem, gan grāmatiņām "Ceļa grāmata" par drošību uz ceļa.

CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste atzina, ka praktiskā nodarbība ir ieguvums bērnu nākotnē. "Kaut pārdesmit bērnu, kas piedalījušies šajā nodarbībā, turpmāk uz ceļa būs daudz zinošāki un izglītotāki," priecājās A.Jekste, piebilstot, ka praktiski apgūtas zināšanas bērniem ir daudz izprotamākas.