Kurzemes Vārds

03:04 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Karostu pārvērš par izgāztuvi

Ita Cērmane

"Kurzemes Vārds" uzklausīja kāda liepājnieka sašutumu par to, ka teritorija Karostā ap vēsturisko manēžu pārvērsta par lielu gružkasti. Apsekojot minēto vietu, secinājām, ka Virssardzes, Manēžas u.c. ielas nav baisākās. Visbriesmīgākā situācija ir Karostas kāpās, arī mežos, kas vārda vistiešākajā nozīmē pārvērsti par izgāztuvi.

"Sen nebiju braukājis pa Karostu," stāsta liepājnieks. "Viņdien ar viesiem no Vācijas izmetām līkumu pa šo pilsētas daļu. Un palikām mēmi – Līgas, Trimpus, Manēžas, Virssardzes ielā ir izgāztuves! Ko tik tur neieraudzījām! Būvgruži, sadzīves atkritumi, vecas koka konstrukcijas. Vilcējs ar "Liepājas metalurga" emblēmu uz durvīm izgāza puspiekabi kaut kādu vecu, apdegušu ķieģeļu tieši blakus vecu, eļļainu lupatu un autoriepu kaudzei. Virssardzes ielas nepāra numuru pusē skatienam pavērās tāda kā milzīga autokapsēta, kā lūžņu noliktava. Vai legāla autoutilizācijas iestāde? Interesanti, vai pilsētas tēvi un atbildīgie par kārtību un tīrību, kaut vai tie paši Pašvaldības policisti, ir tur kādreiz iebraukuši un, ja ir, kāpēc pieļauj tādas cūcības?"

Ziediņi…

"Kurzemes Vārds" pārlūkoja minēto teritoriju. Tik melnās krāsās, kā to min vīrietis, mums Karostas daļa ap Virssardzes ielu gan nekrāsojās. Jā, aizaudzis tur viss. Ielas, kas saucas skanīgi – Manēžas, Līgas, Trimpus, pārvērstas par bedrainām takām. Visvairāk acīs krīt izdegusī platība Virssardzes ielā, bet sadzīves atkritumus neatradām. Tiesa, būvgruži ir sagāzti augstos kalnos. Turpat nezināmu iemeslu dēļ savestas arī milzīgas grunts kaudzes. Aiz žogiem ļaudis krāmējas ar liepājnieka minētajiem lūžņiem, taču nelegālas izgāztuves neatradām.

Namu pārvaldes "Karosta" pārvaldniece Gaida Korņilko skaidroja, ka teritorija, kurā ir Manēžas, Virssardzes, Trimpus un Līgas iela, ir Speciālās ekonomiskās zonas pārziņā. Daļu teritorijas nomā fiziskas un juridiskas personas. Savukārt Pašvaldības policijā "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka grunts un būvgružu kaudzes piederot kādam privātuzņēmējam, kurš betona bluķus drupina. Virssardzes ielā 2 atrodas drupināšanas iekārtas. Uzņēmuma saimnieks likumsargiem skaidrojis, ka viņam esot vienošanās ar SEZ. Vai tāda ir un cik tā likumīga, policija vēl pārbauda.

…un odziņas

Jāsecina, ka sašutušais kungs Karostā apmeklējis tikai kanālmalu, pretējā gadījumā viņš būtu kliedzis vēl skaļāk. Daudz briesmīgāks skats paveras Karostas kāpās aiz Ūdenslīdēju skolas un Jūras spēku Mācību centra. Skaistā vieta kāpās, kura reiz bija slēgta un kur saimniekoja armijnieki, tagad ir atpūtnieku iecienīta pikniku rīkošanai. Un ar nožēlu jāsecina, ka piknikotāji ir sivēni, jo aiz sevis gružus nav savākuši. Katrs no kokiem un krūmiem brīvs pleķītis ir piemētāts ar piknikam piederīgām lietām – ēdamā un dzeramā iepakojumiem, plastmasas traukiem u.c. To visu redzot, gribas pajautāt: vai tādā vietā atpūtnieki vēlreiz atgriezīsies? Atbilde ir vienkārša: diezin vai. Visticamāk, meklēs citu vietu, ko piemēslot.

Turklāt Karostas kāpas un mežs Atmodas bulvāra galā tiek piešmucēts ne tikai ar atpūtnieku atstāto drazu. Tur nekauņas ved izgāzt atkritumus – sadzīves gružus, būvgružus, pat vecu sadzīves tehniku un nolietotas mēbeles. Kur grāvis vai bedre, tur izgāž vedumu. Cits pat grāvi nepameklē – izgāž mēslus turpat uz asfalta. Tērvetes ielā savesti un izgāzti arī celmi un zari, turklāt lielos daudzumos, kas liek domāt, ka to darījuši pilsētas kopēji. Neoficiāla informācija rāda, ka tas noticis ar Komunālās pārvaldes svētību. Un sekas nav tālu jāmeklē – ugunsdzēsējiem darba nepietrūks, ko sausā koksne paaugstina ugunsbīstamību.

G.Korņilko piekrīt, ka kāpas ir piegānītas, taču atzīst: "Darām, cik varam, kā patrioti. Taču esam bezspēcīgi gružotāju priekšā – no viena gala tīri, otrs jau piedrazots.?

Kas to visu var iztīrīt? Arī patlaban bērni strādā – tīra jūrmalu. Savukārt pilsētas teritorijas uzpoš bezdarbnieki. "Karostas" pārvaldniece neslēpj sašutumu par ļaužu nekaunību: "Paši vien jau piegružo, no citas planētas šurp neviens nebrauc. Turklāt pašiem vien tajā visā jādzīvo. Un tad brīnāmies par dabas stihijām un katastrofām. Bet cik tad var, reiz jau tas nāk atpakaļ."

Pašvaldības policijas darbinieki ir informēti par netīrību gan kāpās, gan mežā. Likumsargi sastādījuši konstatēšanas aktus. Pašlaik noskaidro katras teritorijas saimnieku, lai to sauktu pie atbildības.