Kurzemes Vārds

04:11 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tiesa

Viens zog tālruņus, otrs – ievārījumu un marinētus gurķus
Daiga Lutere

Liepājas tiesā samērā bieži izskata krimināllietas, kas ierosinātas par zādzībām jeb svešas mantas slepenu vai atklātu nolaupīšanu. Ir cilvēki, kuriem šķiet ļoti vienkārši paņemt to, kas pieder citam. Bet, vai zogot viņi padomāja, ka sekos sods? Arī reāls cietumsods?

Telefonu vairs neatdod

Jānis Mertens, kurš nesen pārkāpis divdesmit gadu slieksnim, tika tiesāts gan par zādzību, gan svešas mantas iegūšanu ar viltu. Viņš jau iepriekš bija tiesāts un cietumā izcietis brīvības atņemšanas sodu. Jauno vīrieti no cietuma atbrīvoja nosacīti pirms termiņa: sak, dodam tev iespēju dzīvot brīvībā un godīgi. Bet pavisam drīz Jānim atkal paslīdēja roka. Pērnā gada decembrī viņš iekļuva automazgātavā "AE auto" Ģenerāļa Baloža ielā un no ģērbtuves nozaga kādai darbiniecei piederošu DVD videopleijeri.

J.Mertena krimināllietā ir vēl četras epizodes par svešas mantas iegūšanu ar viltu. Piemēram, pērn decembrī klubā "Admirālis" Jānis piegājis pie kāda nepilngadīgā un paprasījis mobilo tālruni, jo viņam esot jāpiezvana. Telefona īpašnieks domājis, ka savu tālruni atgūs, bet... lika pagaidīt. Jānis aizgājis ar svešo mantu kabatā. Pēc dažām dienām, pirms pusnakts, atkārtojies līdzīgs scenārijs, tikai šoreiz Zivju ielā. Arī tur, paprasījis telefonu it kā piezvanīšanai, vīrietis to vairs nav atdevis. Trešo mobilā tālruņa aparātu viņš piesavinājies uz ielas. Arī trešajam cietušajam palūgts telefons zvanīšanai ar nolūku to iegūt sev. No Siena ielas ar guvumu Mertens aizlaidies ar taksometru.

Savu vainu inkriminētajos noziegumos Jānis Mertens atzina, bet tas viņu tomēr neglāba no cietumsoda. Nosakot sodu, tiesa ņēma vērā, ka apsūdzētais agrāk ir sodīts jau divas reizes, no piespriestā brīvības atņemšanas soda izciešanas atbrīvots nosacīti pirms termiņa un noziedzīgos nodarījumus izdarījis neizciestās soda daļas laikā. Secinājums var būt tikai viens: cilvēks nav sapratis, par ko saņēmis sodu, un nav labojies. Nosakot sodu, tam tika pievienots arī iepriekš piespriestais, bet līdz galam neizciestais sods. Saskaitot piespriestos sodus, tiesa pasludināja savu spriedumu – Jānim Mertenam aiz cietuma restēm tagad būs jāpavada 2 gadi un 4 mēneši.

Arī ievārījums noderēs

Raimonds Indrāns nebija nekāds iesācējs likumpārkāpumu izdarīšanas jomā. Arī viņam bagāžā viena sodāmība, un jauno, 25.janvārī pastrādāto zādzību, kas saistīta ar iekļūšanu telpā, vīrietis izdarīja tiesas noteiktajā pārbaudes laikā. Todien, izmantojot tumsas aizsegu un tuvojoties laikam, kad visi dodas pie miera, alkohola apreibinātais un ar lauzni bruņotais Raimonds devies uz kādas mājas pagrabu. Notikuma vieta – Kazdangas pagasts. Izvēlējies pagrabu un licis lietā lauzni, zaglis piesavinājās... 15 burciņas ar ievārījumu un 2 burkas ar marinētiem gurķiem.

Vai tiešām ievārījums bija tas, ko Raimonds gribēja pagrabā nozagt? Vai tomēr pastāvēja cerības uz lielāku guvumu? Kas to lai zina. Taču tiesa un sods nāca neizbēgami. Arī Raimonda Indrāna lietā tika ņemts vērā, ka vīrietis par likumpārkāpumiem jau agrāk sodīts un jauno noziedzīgo nodarījumu izdarījis tiesas noteiktajā pārbaudes laikā. Viņš nestrādā, lai arī ir atbildīgs par savu nepilngadīgo bērnu pulciņu, pastāvīgas dzīvesvietas viņam nav. Var jau būt, ka piespriestais cietumsods uz vienu gadu un vienu mēnesi šim vīrietim nāca kā patīkama pārmaiņa pēc skarbās ikdienas dzīves, jo cietumā pilnīgi droši būs kā lāviņa, kur atgulties, tā pastaigas un labs ēdiens trīs reizes dienā.