Kurzemes Vārds

00:33 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Gaišos prātus – tā, kā ēst
Nora Driķe

Kad rakstu šīs pārdomas, Rīgā vēl nav sākusies tiesas sēde, kurā izskata Karostas kultūras centra "[email protected]" prasību pret Liepājas domi, un vēl nav zināms, ar ko lieta beigsies. Tikmēr klusums Katedrāles ielas 2 kvartālā ir graujošs, un atmiņā nāk šeit redzētais labais un gaišais. Arī reizēm nesaprotamais un reizēm mulsinošais. Ļoti bieži – pārsteidzošais tajās citādajās kultūras izpausmēs, kādas šeit piedzīvotas astoņos centra "[email protected]" gados.

Atceros bērnus, kas lipa ap dažādajiem uz Karostu atbraukušajiem, reizēm ļoti dīvainajiem māksliniekiem. Puišeļus, kuri tika pieņemti un iesaistīti kā līdzīgs ar līdzīgu. Kalles Bjoršmarka un Kristīnes Briedes radošo attieksmi pret vidi – to, kā viņi kabeļu spoles pārveidoja par galdiem, kā veidoja "Dzejnieku namiņu", "Kinoostu", "Klubeni". "Kāzas Karostā" – ziemeļvalstu žurnālistiem rīkotu viesmīlībā dzirkstošu pasākumu, kurā pirmoreiz dzirdēju pārsteidzoši dzidrās ansambļa "Voļņica" balsis. Bijušā premjera Eināra Repšes vārda vilkmi uz viņa un Aijas Zariņas gleznu izstādi, kas padarīja slavenu laicīgās mākslas galeriju "K.Māksla?". Korupcijai veltītās izstādes un izaicinošo "Nevainīguma prezumpciju" par Herbertu Cukuru, pēc kuras Ģenerālprokuratūra atsāka izmeklēt Cukura lietu.

Atceros, ar kādu prieku Kalle rādīja zīmīti ne gluži pareizā latviešu valodā. To pirms kādiem Ziemassvētkiem viņam rakstījuši pāris puiku, atzīstoties, ka viņi kultūras centru apzaguši, un lūdzot piedošanu, jo sapratuši, ka cilvēki šeit ir pārāk labi, lai viņus apzagtu. Centrs "[email protected]" jeb Kristīne un Kalle rosinājuši mani nebaidīties saskatīt cilvēku jebkurā un jebkādā cilvēkā. Brīvību raudzīties uz lietām no citas puses, dzēst stereotipus.

Tagad centrs "[email protected]" ir nonācis kāda ceļa galā, un tā veidotāji, kuri arī ir tikai cilvēki un nevis eņģeļi, saka – tā turpināt vairs nav iespējams. Nevar prasīt, lai kāds upurētos, visu mūžu strādājot idejas vārdā bez normāla atalgojuma.

Bet viens gan. Lai arī kāda būtu tiesas atbilde, lai kā arī beigsies (vai varbūt tomēr attīstīsies) centra "[email protected]" un pašvaldības attiecības, lai ko arī nākotnē darīs Kalle vai Kristīne, lai arī kādi cilvēki nākotnē darbosies Divu admirāļu mājas kvartālā, centrs "[email protected]" ceļu ir parādījis. Karostai, kas bieži vien šķiet pašvaldībai kā akmens kaklā, gaišus prātus vajag tā, kā ēst. Te arī nākotnē ir jābūt kultūras centram, visus cilvēkus iesaistošai, nevis atstumjošai radošai darbībai. Karostai un Liepājai šeit kultūras centrs ir vajadzīgs tikpat daudz kā gaišie prāti. Kā ēst. Lai būtu nevis akmens, bet dārgakmens Liepājas kaklā.