Kurzemes Vārds

09:45 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Izstrādā ciparu televīziju

Kirils Bobrovs

Laiku pa laikam lasītāji interesējas par ciparu televīziju – ko varam no tās gaidīt. Par darbu šajā jomā informē firmas "Elektrons" direktors Valērijs Kovaļs un šī uzņēmuma speciālists Oļegs Mistrjukovs.

Neredzamais darbs noris. Bija speciāli braucieni uz Lietuvu, Poliju, Maskavu – visur sava pieredze, Rīgā daudz ko apguva. Ir pat sakari ar Ķīnu – kontakti saistībā ar iekārtas iegādi tur. Tiesa gan, no turienes sarežģīti saņemt sūtījumus muitas uzraudzības birokrātijas dēļ. Noris arī eksperimenti uz vietas, un var teikt, ka uzņēmumā pašreiz izstrādā savu topošās ciparu televīzijas koncepciju. Gatava modeļa vēl nav, taču priekšstati veidojas. Starp citu, pastāv arī viedoklis, ka pašreizējā analogā TV brīžiem nav sliktāka par ciparu televīziju. Protams, augstu risinājumu uz milzīgā ekrāna spēj dot tikai cipars. Taču uzņēmumā uzskata, ka galvenās problēmas ir pavisam citur. Proti, auditorija vienmēr iedalās pēc interesēm. Kādreiz programmu bija ļoti maz, katrs gaidīja savu pārraidi un bija apmierināts. Tagad intereses ļoti dažādas un visiem neizdabāsi. Arī informācijas plūsma milzīga. Tiek piedāvāti 70 kanāli, un abonenti pastāvīgi vaicā, kas jauns vēl gaidāms. Dažiem par maz seriālu, citiem – sporta. Dosim gan to, gan visu citu. Taču kanālu skaita ziņā analogās TV resursi jau izsmelti. To turpmāka palielināšana iespējama tikai ciparu formātā.

Jau tagad uzņēmums "Elektrons" uztver signālu no pavadoņa ciparu veidā. Taču turpmākā procesā notiek tā papildu pārveidošana no ciparu formāta par analogo. Jo mazāk pārveidojumu, jo mazāk izkropļojumu. Nākotnē signāls no pavadoņa nonāks tieši televizorā. Jau tagad katrs var ierīkot sev individuālo antenu un uztvert atvērtās programmas. Pat saglabājot jau pieminētos 70 kanālus, varēs piedāvāt vēl papildu 200 – 250. To visu nāksies kodēt, jo programmas devēji neko bez maksas dot negribēs.

Vissvarīgākais, ko vajadzētu pašreiz minēt, ir tas, ka neviena tiesības vai intereses nebūs aizskartas. Vācija ciparu TV ievieš jau desmit gadu, un tur vēl joprojām skatās gan vienu, gan otru. Tā arī būs – pārraides notiks vienlaikus divos formātos, jo vairāk tādēļ, ka ciparus spēj uztvert arī pašreizējā aparatūra. Taču lielo paketi var ņemt tikai tādā gadījumā, ja ir iebūvētie uztvērēji. Protams, televīzijas aparatūras ražotāji arī mudina izmantot ciparu uztveršanu. Tikai jābrīdina, ka metru lielie ekrāni nav domāti mazām istabām.

Un visinteresantākais, kas palicis atmiņā pēc uzņēmuma "Elektrons" apmeklēšanas: šeit pie direktora sekretāres O.Mistrjukovs nodemonstrēja vairāku programmu uztveršanu analogajā un ciparu variantā. Atšķirību, šķiet, nebija daudz. Taču tas tādēļ, ka uz maza ekrāna. Starp citu, vēl viena svarīga atšķirība – ciparu translācija vai nu ir, vai nav uztverama, daždažādi pašreizējie sīkie traucējumi gluži vienkārši šeit nav iespējami. Bet lai paaugstinātu drošību un kvalitāti, pašlaik optiskos kabeļus pievada katram namam.