Kurzemes Vārds

15:21 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pasu drudzis. Vai neizbēgams?

Līvija Leine

Joprojām Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Liepājas nodaļā ir rindas. Un, protams, tās pavada īgņošanās, stress, nepatīkams garastāvoklis. Jo ceļot grib daudzi, bet no 1.jūlija vecā parauga pases, kurās ir ielīmētās fotogrāfijas, šim nolūkam vairs nebūs derīgas. Un, protams, negatīvās atskaņas par ilgo nīkšanu rindās atnāk arī līdz "Kurzemes Vārda" redakcijai.

Kāda pašlaik ir situācija šajā iestādē, vaicājām tās vadītājai Vijai Vilmanei.

– Liepājas pilsētā un rajonā dzīvo 128 tūkstoši 686 cilvēki. No 1.janvāra līdz jūnija vidum ir izsniegtas 10572 jaunā parauga pases. Tas nozīmē, ka gandrīz desmit procentu no visiem cilvēkiem šogad vien ir tikuši pie jaunām pasēm. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc ir rindas.

Kad sāka izsniegt jaunā parauga pases?
– To sākām pagājušā gada novembrī.

Jau tad bija rindas?
– Dažu dienu bija. Bet tad, un arī ziemas mēnešos tajās bija jāgaida desmit – piecpadsmit minūtes, dažreiz pusstundu. Reizēm rindu nebija nemaz.

Kad sākās lielās burzmas?
– Aprīļa beigās, maijā, tuvojoties atvaļinājumu laikam. Taču gribu vēl un vēlreiz atgādināt, ka ceļošanai nederīgas būs tikai vecā parauga PILSOŅU pases, kuras izsniegtas līdz 2002.gada 30.jūnijam. Tās ir pases, kurās ir ielīmēta fotogrāfija un kurās to lietotāji parakstījušies ar pildspalvu. Nepilsoņu pases, kas izdotas līdz 2002.gada 1.jūlijam ir ceļošanai derīgas. To pasēs jau kopš 1997.gada ir ieskenētās fotogrāfijas. Bet šorīt vien nepilnas pusstundas laikā nodaļā nomainīt pasi lūdza trīs nepilsoņi. Protams, mēs viņus pieņēmām.

Cik cilvēku jūs apkalpojāt maijā?
– Maijā esam apkalpojuši vairāk nekā 5000 cilvēku, kas mainīja pases. Tas viss – 19 darba dienās. Vairāk nekā 250 cilvēku katru dienu. Paralēli šiem cilvēkiem apkalpojām vēl desmitiem citu, kuri nāca pēc ielūgumiem ārzemju viesiem, izņēma uzturēšanās atļaujas, dažādas izziņas. Un tā ir tikai aisberga redzamā daļa. Paralēli tam mums ir jāuztur iedzīvotāju reģistrs, jāievada tajā un citos dokumentos dažādas izmaiņas, kas nāk no citām valsts iestādēm. Jāpiebilst, ka pasu noformēšana ir ļoti atbildīgs un svarīgs process. Pase ir personu apliecinošs dokuments, ko nevar sarakstīt pa roku galam. Laiku aizņem arī fotografēšanās, katram ir tiesības izvēlēties no vairākām fotogrāfijām vienu. Arī tā aizrit minūtes. Gribu uzsvērt arī to, ka pases fotogrāfija nav mākslas foto, un daža klienta pretenzijas ir nepieņemamas. Tās uzdevums ir tikai fiksēt cilvēka biometriskos datus, kā to prasa Eiropas standarti. Galvenais, lai fotogrāfijā 80 procentu aizņemtu sejas daļa. Biometriskie dati tiek iestrādāti čipā, kas ievietots pasē. Tas vizuāli nav redzams, tajā ietverto informāciju ar speciālu aparatūru nolasa robežsargi, citas atbilstošas iestādes.

Cilvēki ir žēlojušies, ka reizēm klientu apkalpošanas zālē pie visiem galdiņiem neredz darbiniekus.
– Strādā visi darbinieki, kuri nav atvaļinājumā vai neslimo. Saskaņā ar darba likumdošanu atvaļinājuma grafiks tiek sastādīts janvārī. Bet atvaļināto vietā klientus apkalpo darbinieki, kuriem ir citi darba uzdevumi. Arī pati pieņemu klientus, bet savu tiešo darbu daru pēc tam. Nereti strādāju pat 13 stundu dienā. Reizēm, protams, kāds dažas minūtes atpūšas, jo nostrādāt astoņas stundas bez pārtraukuma, klientus pieņemot, nav viegli.

Pieņemt papildu darbiniekus tikai uz laiku nav iespējams. Viņiem vajadzīga speciāla sagatavošana. Personas dati tiek aizsargāti ar likumu. Pie tiem pielaist jebkuru no ielas neļauj likums.

Vērojot rindas jūsu iestādē, rodas pārliecība, ka gandrīz visi esam milzīgi ceļotāji.
– Arī mums, vērojot milzīgo ažiotāžu, rodas sajūta, ka 1.jūlijā pie Latvijas robežām būs milzīgas izbraukt gribētāju rindas, jo puse Liepājas izceļos. Bet iebilst nevaram. Tās ir cilvēku tiesības: ja cilvēks atnāk un vēlas mainīt dokumentus tieši tagad, to nevaram nerespektēt. Mums nav tiesību izrevidēt rindu, likt parādīt dokumentus, lai noskaidrotu, kad kuram beidzas pases derīguma termiņš, un sūtīt kādu prom. Ja cilvēks atnācis nepamatoti, tas ir, ar derīgu pasi, ko nav nepieciešams mainīt, viņam paskaidrojam, ka tas maksā papildus. Citi izvēlas formēt dokumentus jaunai pasei, citi – pagaidīt, kamēr beigsies pases derīguma termiņš. Jaunas pases izņemšana, ja beidzies derīguma termiņš vai tā nav derīga ceļošanai, maksā 15 latu. Bet, ja cilvēks vienkārši vēlas iegūt Eiropas Savienības pasi, tad tas maksā 20 latu. Ja pasi vēlas saņemt četrās darbadienās, ir jāpiemaksā 10 latu, ja divās darba dienās – 20 latu.

Vai rindu nevar regulēt ar iepriekšēju pierakstīšanos?
– To mēģinājām darīt jūnijā. Tie, kas nepaspēja pierakstīties, bija sašutuši, un tik un tā vajadzēja visus pieņemt. Ja mēs hronometrētu, cik cilvēku pēc darba likumdošanas darbinieki spēj dienā apkalpot, un tik arī pieņemtu, varētu veidoties situācija, ka kāds līdz iecerētajam ceļojumam pasi nesaņemtu. Jo nevaram zināt, kas rindu aizkavē. Tās visbiežāk ir personas, kuras nozaudējušas dokumentus. Šiem cilvēkiem jāraksta vairāki paskaidrojumi, tiek noformēts administratīvā pārkāpuma protokols, un dažam cilvēkam šī procedūra aizņem pusstundu, pat četrdesmit minūtes.

Daži cilvēki apgalvo, ka kavēšanās notiekot arī tāpēc, ka nedarbojas datori.
– Pasu sistēma ir elektroniska, centralizēta. Ja notiek sakaru traucējumi vai gadās kāda avārija datu bāzē, mūsu darbs tiek paralizēts. Tad nevar ne noformēt dokumentus, ne izsniegt pases. Šomēnes tā bijis vienu dienu. Un tas nav no mums atkarīgs. Mēs paši neko labot nedrīkstam. Programmiskās kļūdas labo Rīgā. Ja misēklis ir sakaru sistēmā, par to ir atbildīga Valsts informācijas tīkla aģentūra.

Uzziņai

! Ja nevēlaties ceļot ārpus valsts robežām, pase nav jāmaina, jo Latvijā tā būs derīga līdz tās derīguma termiņa beigām.

! Nesteidzieties mainīt pasi, ja ceļojums ieplānots uz vēlāku laiku – rudenī vai ziemā; nomainīt pasi varēsiet tuvāk ceļojuma laikam.

! Visas Latvijas pilsoņu pases, kas izsniegtas pēc 2002.gada 1.jūlija, kā arī visas nepilsoņu pases neatkarīgi no tā, kad tās tika izsniegtas, ir derīgas gan ceļošanai, gan dzīvošanai Latvijā līdz to derīguma termiņa beigām.