Kurzemes Vārds

01:55 Sestdiena, 25. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pirmssvētku laiks ar vēsturiskām filmām

Svētdien pulksten 19 klubā "Fontaine Palace" ar Kultūras pārvaldes atbalstu notiks kinolektorijs, kura tēma – "Vēsturiskā filma".

Skatītājus iepazīstinās ar vairākiem vēsturisko filmu fragmentiem, kuru starpā būs liepājnieka, leģendārā kinooperatora Eduarda Tisē filma "Aleksandrs Ņevskis" (1938). Lektorija nobeigumā skatītājiem piedāvās noskatīties 1941.gada filmu "Lēdija Hamiltone". Tas ir stāsts par zemas izcelsmes sievieti, kas 18.gadsimtam pavisam neraksturīgā kārtā ieprecējās aristokrātijā, – par Emmas Hamiltones un angļu admirāļa Horacio Nelsona mīlestību. Leģendāro mīlētāju pāri filmā atveido ne mazāk leģendārs pāris dzīvē – Vivjena Lī un Lourenss Olivjē.

Jāpiebilst, ka kinolektorija apmeklētājiem nesen bija iespēja tikties ar Lourensu Olivjē citā kino klasikas filmā "Rebeka".


Jaunums Liepājas muzeja ekspozīcijā

29.jūnijā apritēs tieši 85 gadi, kopš koktēlnieks Miķelis Pankoks savā dienasgrāmatā ierakstīja: "Šodien, šodien pabeidzu pirmo griezuma darbu, tad tomēr ar zināmu pašapziņu jūtu ko pacilājošu dvēselē. Grūtības un pūles bija gan, līdz dabūju gatavu. Ir tēlam daudz trūkumu, bet, neskatoties, pūlēšos ar sviedriem vaigā, tālākā skulptūras laukā strādājot, atrast pamazām trūkumus."

Ar šo brīdi bija piedzimis koktēlnieks Miķelis Pankoks, no kura vaiga radošā darba sviedri nenozuda visus viņa gandrīz 89 mūža gadus. Piecdesmit no tiem pavadīti Latvijā, radot vairāk nekā 700 skulptūru, sarīkojot 32 izstādes.

No 1944.gada oktobra viņš devies bēgļa gaitās Vācijā un Austrijā. Līdz 1952.gada 17.maijam, kad viņš šķērso Šveices robežu un kļūst par Valdhauza klīnikas pacientu Kūrā. Kā Latvijā, tā Šveicē viņa humānisma caurstrāvotā māksla un paša personiskā pievilcība iemantoja cilvēku cieņu, labvēlību un pat mīlestību.

Visvairāk Miķeļa Pankoka darbu glabājas Liepājas muzejā – pavisam to ir 143, no tiem 128 tapuši Latvijā, bet 17 ir Šveices perioda skulptūras. Muzejā saglabāts arī koktēlnieka personīgais arhīvs: dienasgrāmata, ikdienas piezīmju lapas, sarakste, fotomateriāli.

Tagad ekspozīcija "Koktēlnieks Miķelis Pankoks (1894–1983)" ieguvusi konceptuāli jaunu satura atspoguļojumu mūsdienīgā vizuālā izteiksmē. Tas ir informatīvi emocionāls vēstījums par šīs neparastās personības dzīvi un mākslu. Ekspozīciju atklās šodien pulksten 14.

Tas bija iespējams, saņemot Liepājas domes, Latvijas Kultūrkapitāla fonda, Liepājas Rajona padomes, Nīcas Pagasta padomes finansiālo atbalstu. Šveices perioda izpētē un tēlnieka daiļrades mantojuma apzināšanā lielu atbalstu devis Šveices kultūras fonds "Pro Helvetia", kā arī vairākas privātpersonas.

Ekspozīcijas koncepciju un saturu sagatavojusi muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Uļa Gintnere un direktores vietnieks krājuma darbā Jānis Gintners, bet vizuālo ietērpu veidojusi muzeja māksliniece noformētāja Alda Timbra.


Gribam zināt

Bārtas Kultūras nama vadītāja GUNTA KLIEVĒNA sestdien rīkos Jāņu ieskaņu.
Vai šašlikam jāpiešķir latviešu nacionālā ēdiena statuss?
– Nekādā gadījumā! Man pret to ir iebildumi kā folkloristei. Lai cep šasliku, bet nekāda statusa nevajag. Man pašai labāk patīk siera un alus smarža.
Papardes zieds ir mīts vai patiesība?
– Kāda kuram tā vajadzība. Tiem, kas papardes ziedu vēl nav atraduši, tā ir patiesība. Tie, kas atradu