Kurzemes Vārds

11:44 Sestdiena, 4. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ar Jāņuzālēm rotāties

Daiga Lutere

Jāņu laikā pieņemts rotāt savu māju un apkārtni ar dažādām pļavas puķēm, bērzu un ozolu zariem. Bet kur tu, pilsētas cilvēks, savā nebeidzamajā dienas skrējienā lai ņem īstās jāņuzāles? Ātrākais un vienkāršākais ceļš ir aizsoļot līdz tirgum, jo tur sarūpēts gana plašs piedāvājums.

Vakarrīt Pētertirgū blakus liliju, rožu un puķuzirņu tirgotājiem savas vietas bija aizņēmuši arī jāņuzāļu pārdevēji. Viņi uz tirgu atveduši margrietiņas, rudzu puķes, ozolu zarus un citus zaļumus. Ir sasietas raibas un smaržīgas buķetes, kurās arī kāds pīlādža zars. Tā teikt, ļauno garu atbaidīšanai. Pārdevēja Agneta puķes lasījusi savās pļavās, bet rudzupuķes rautas rudzu lauku malā. Pa pašu lauku bradāt nedrīkstot, citādi labību saposta. Viņa saka, ka līdz Jāņiem namamātēm jāspēj daudzi darbi padarīt. Gan logi jānomazgā, gan visai veļai jābūt tīrai, gan māja jāizgrezno. Jāatrod laiks arī uz kapiem aiziet, mirušos tuviniekus apciemot.

Piecu bērnu māmiņai Inai Kondraševai, kura uz tirgu bija atbraukusi pirmo dienu, esot zināmas vairākas pļavas Grobiņas tuvumā, kur braši zied margrietiņas. To lasīšanā tiek iesaistīti trīs dēli. Uz lielu peļņu tirgū necerot, bet šo to nopelnīšot gan. Vakar cenu par jāņuzāļu buķeti esot nācies samazināt par 20 santīmiem, jo pircēju vēl neesot īpaši daudz.

Nojumes stūrī, kur tirgo dārzeņus, plašu vietu aizņēmušas trīs pārdevējas. Turpat izlikts paziņojums: "Pinam Jāņu un Līgu vainagus!". Visām trim esot darba pilnas rokas, jo vainagus gatavojot pēc pasūtījuma. Vairāki ozollapu vainagi jau stāv, savus saimniekus gaidīdami. Viena vainaga cena pašlaik ir 5 lati. Jo tuvāk nākšot Līgosvētku vakars, jo cenas celšoties. Tāds nu ir tirgus! Pārdevēja Mārīte Šenvalde stāsta, ka pie darba – jāņuzāļu lasīšanas – tiekot likti visi radi, lai ir ko uz tirgu vest. Pagaidām buķetes vairāk pērkot darbavietu rotāšanai. Līdz svētku vakaram vēl brītiņš jāpagaida.