Kurzemes Vārds

22:35 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ja bungas sit, tad dzird arī Liepājā

Hiphopa un folkloras mūzikas lietpratēji ikvienu interesentu aicināja uz projektu "Ritma takas – dimdiņkāposti". Folkloras centrā "Namīns" un klubā "Fontaine Palace" varēja iepazīties ar divām šķietami dažādām kultūrām.

Folkloras kopas "Baļķi" dalībniece Inga Deigele "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka "Ritma takas – dimdiņkāposti" ir lielisks veids, kā folklorai piesaistīt un uzrunāt jauniešus. "Folkloru nevajadzētu izolēt, bet padarīt dzīvu un interesantu visiem. Ja tradicionālais savienojas ar mūsdienīgo, tas ir patīkami," sprieda Inga. Projekta idejas autors Mārtiņš Mamis teica, ka hiphops savā ziņā ir transformējusies folklora mūsdienās. Ikviens zīmējums un raksts nodod cilvēkiem informāciju un ritmu. Darbnīcas pasniedzēji arī skaidroja, ka hiphops ir folkloras glabātā tradīcija neapzinātā formā, kas sākotnēji caur zīmēm, mūziku, deju un kustībām radusies kā alternatīva sociāli nelabvēlīgām lietām – narkotikām, vardarbībai un ielu kautiņiem. "Īstais hiphops, kas vēl ir dzīvs un funkcionē, arī ir mūsdienu folklora," paskaidroja Mārtiņš.

Uzņēmumam "CTB" – labākā darbu kvalitāte

Valsts akciju sabiedrība "Latvijas Valsts ceļi" izplatījusi informāciju par ceļu melno segumu būvdarbu izpildītāju darbu izvērtējumu pēc kvalitātes pagājušajā gadā. Satiksmes ministrijas goda balvu – darba kvalitātes diplomu par augstāko kvalitātes rādītāju 2007.gadā – nolemts piešķirt Liepājas uzņēmumam SIA "Ceļu, tiltu būvnieks", kura kvalitātes rādītājs ir 99,9 procenti.

"CTB" arī iepriekšējos gados pārsniedzis 99 procentu kvalitātes rādītāju autoceļu melno segumu būvdarbos un vienmēr bijis līderis, 2005.gadā jau ierindojoties pirmajā vietā. Uzņēmuma vadītājs Gatis Zvirbulis atzīst, ka šādi novērtējumi sniedz gandarījumu un rosina arī turpmāk censties saglabāt augstos kvalitātes rādītājus. Viņš pastāstīja, ka "CTB" šogad sadarbībā ar VAS "Latvijas Valsts ceļi" piedalās arī pētījuma "Martenkrāsns tēraudkausēšanas izdedžu pielietojuma tehniski ekonomiskā analīze" īstenošanā, cenšoties parādīt, ka izdedžu un nofrēzētā asfalta otrreizēja izmantošana ceļu būvdarbos ir gan ekonomiski izdevīgāka, gan kvalitatīvāka. "Eiropā šāda pieredze tiek izmantota jau gadiem, bet mums vēl šāds risinājums valsts pasūtījumos netiek praktizēts," paskaidroja G.Zvirbulis. Pētījums paredz veikt dažādas analīzes, aprēķinus un noklāt vienu ceļa posmu ar segumu, kurā izmantoti izdedži un pārstrādāts asfalts. "CTB" ir pārliecināts, ka izdosies pierādīt, ka šāds risinājums ir ekonomiskāks, videi saudzīgāks un kvalitatīvāks.

Tikmēr otrs pazīstamākais mūspuses ceļu būves uzņēmums – SIA "Aizputes ceļinieks" – "Latvijas Valsts ceļu" vērtējumā arī iekļuvis labāko desmitniekā ar kvalitātes rādītāju 98,8 procenti, ieņemot devīto vietu Latvijā. Būvuzņēmēju vērtējumā tiek ņemta vērā ne tikai sezonā izpildīto būvdarbu kvalitāte, bet arī iepriekšējos gados izpildīto darbu kvalitāte garantijas laikā, atklātie defekti un to novēršanas operativitāte.

Uzstādīs stacijas arī ASV un Lielbritānijā

Koģenerācijas staciju ražotājs "UPB Energy" uzstādījis ar biogāzi darbināmu koģenerācijas staciju Vecaucē un divas stacijas eksportējis uz ASV un Lielbritāniju. Par to informēja ziņu aģentūra LETA. Viena no koģenerācijas stacijām ar jaudu 90 kilovatu nogādāta Svindonas pilsētai Lielbritānijā, otra – ar 140 kilovatu jaudu – eksportēta uz ASV Tenesijas štatu. Vecaucē ierīkota koģenerācijas stacija ar 280 kilovatu elektrisko jaudu un 356 kilovatu siltumjaudu. "UPB Energy" ražotās stacijas līdz šim realizēja Lielbritānijā, Īrijā, Vācijā un Latvijā, par kurināmo izmantojot gan dabasgāzi, gan biogāzi. Tikko "UPB Energy" pabeigtas divas īpašas koģenerācijas stacijas, kas darbināmas ar sintētisko gāzi. Vienlaikus uzņēmums turpina ražot ar dabasgāzi darbināmas stacijas. Viena no tām tikko uzstādīta Liepājas Reģionālajā slimnīcā, kur to paredzēts izmantot arī par avārijas ģeneratoru elektroapgādes nodrošināšanai. Pērn "UPB holdinga" konsolidētais apgrozījums sasniedza 78 miljonus latu.

Jaunu ražotņu būvniecībā, esošo modernizācijā un eksporta attīstībā pērn investēti vairāk nekā 10 miljoni latu.

RTU Liepājas filiāle pieņem izaicinājumu

RTU Liepājas filiāles docente Indra Ruperte piedalījusies jauna starptautiska projekta "Inovatīvas studiju platformas izveide" plānošanas un izstrādes konferencē Alkmāras universitātē Nīderlandē. Šī projekta iniciatīvas grupu veido trīs universitātes. Tā galvenais mērķis – izveidot inovatīvu, starptautisku studiju bāzi, kas dotu iespējas topošajiem speciālistiem risināt reālas uzņēmumu problēmas, nodrošinot darba tirgus prasībām atbilstošas zināšanas un iemaņas, kā arī stiprināt sadarbību starp uzņēmumiem, izglītības iestādēm, pašvaldībām un sabiedrību kopumā. Jaunais projekts atbilst Eiropas Savienības augstākās izglītības prasībām par elastīgu mācību metožu un uz zināšanām balstītu studiju nodrošināšanu. Līdz ar darba uzsākšanu jaunajā projektā, RTU Liepājas filiāle pieņēmusi lielu izaicinājumu studiju procesa efektivitātes palielināšanai, atzīst tās direktors Voldemārs Kārkliņš.

Slimnīcā sumina Līgas un Jāņus
Kristīne Pastore

Līgām – kļavu lapu cepures, rotātas ar sarkanām rozītēm, baltiem ziedu pušķīšiem un piepītām bizēm, bet Jāņiem – cepures ar rudzupuķēm. Tāda vakardiena bija Liepājas Reģionālajā slimnīcā. Tur jau par tradīciju kļuvusi Līgu un Jāņu sumināšana pēdējā darbadienā pirms vasaras saulgriežiem.

Pašlaik slimnīcā strādā 11 Līgas un 14 Jāņi un, kā sacīja slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase, "labi, ka viņu mums ir, jo tas ir iemesls pirms svētkiem sanākt kopā svētku mirklī". Gaviļniekus un viņu sveicējus gaidīja arī neliels cienasts. Viena no Līgām – slimnīcas sekretāre Līga Pavloviča pastāstīja, ka katrā darba vietā, kur viņa strādājusi arī iepriekš, ir bijuši šādi svētku brīži, un tas ir ļoti patīkami, jo darba vieta cilvēkam tomēr bieži vien ir otrās mājas. Viņa gan teica – tā ir patiesība, ka nereti svinēšanas burzmā visi atceras Jāņus, taču aizmirst, ka tie ir svētki arī Līgām. "Taču tuvākie cilvēki to atceras, un tas ir svarīgi," viņa sacīja. Skaistās galvasrotas gaviļniekiem darināja slimnīcas dārzniece Nadežda Popova.

Labiekārto ceļus

Turpina remontēt ceļu segumu atbilstoši no pilsētas budžeta piešķirtajam gada finansējumam. Tagad vairāk uzmanības nekā iepriekšējos gados pievērš tā saucamo iekškvartālu ceļu rekonstrukcijai. Tikko noasfaltēta Sakņu iela kopā ar ietvēm, tur ierīkotas jaunas akmens apmales. Pēc kanalizācijas cauruļvada remonta atjaunots segums daļā Sakņu ielas, kas to savieno ar Siļķu ielu. Tagad uzsākti darbi Celmu ielā, kur pēc projekta paredzēts ne tikai atjaunot vecos, bet arī izveidot tiešu transporta ceļu no O.Kalpaka ielas puses Krūmu ielas virzienā. Iznāk novākt pat lielas plātnes, kas liktas vēl padomju laikā. Būs jāasfaltē Mežu ielas posms, kur tagad ir grants segums. Darbus izpilda specializētais uzņēmums "Aizputes ceļinieks".

Amati sociālās mājas darbībai

Piektdien Liepājas domes Sociālo lietu komitejā apstiprinātas 8,5 amata vienības: sociālās mājas vadītājs, sociālais darbinieks, sociālais rehabilitētājs, apkopējs un aprūpētāji, lai nodrošinātu sociālās mājas darbību Kuldīgas ielā 34, informēja domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. 17.aprīlī pēc otrās kārtas renovācijas nodoti ekspluatācijā šīs mājas 60 vienistabas dzīvokļi, kas paredzēti maznodrošinātām un mazaizsargātām personām. Lai sociālā māja varētu sākt darbību, līdz gada beigām nepieciešami 30 tūkstoši latu. Par naudas piešķiršanu un štata saraksta apstiprināšanu vēl jālemj domei.

Vēlēšanu komisijās var pieteikties līdz 27.jūnijam

Pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ildze Lagzdiņa precizēja, ka darbam tautas nobalsošanas iecirkņu vēlēšanu komisijās var pieteikties līdz 27.jūnijam, nevis jūlijam, kā ziņots iepriekš. To var izdarīt Pilsētas domes 012.kabinetā ik darba dienu no pulksten 13 līdz 17. Vēlēšanu iecirkņi darbu sāks desmit dienas pirms tautas nobalsošanas.

Liepājnieki iesaistās akcijā "Beigta balle"

Arī mūsu pilsēta iesaistījusies Latvijas mēroga akcijā "Beigta balle", kas braucējus mudina nesēsties pie stūres kunga prātā. CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste pastāstīja, ka akcijā aktīvi iesaistījies uzņēmums "Liepājas Autobusu parks", uz saviem autobusiem izvietojot CSDD kampaņas plakātus. Šāda veida reklāma būs uz pieciem autobusiem.

Statistikas dati rāda: 69 procenti Latvijas iedzīvotāju ir pārliecināti, ka vadītājs drīkst iedzert nedaudz alkohola un pēc tam vadīt transportlīdzekli. Ceļu satiksmes drošības eksperti brīdina: uzskats "vienu jau var" ir maldīgs un bīstams satiksmes dalībnieku drošībai, jo arī pēc neliela daudzuma alkohola cilvēkam mainās uztveres, reakcijas ātrums.

Jau informējām, ka sociāli izglītojošā kampaņa "Beigta balle", ko CSDD rīko sadarbībā ar Satiksmes ministriju un Valsts policiju, aicina sabiedrību daudz striktāk izturēties pret alkohola lietošanu pirms sēšanās pie stūres, nelietot nemaz alkoholu un neļaut to darīt citiem.

Tehniskajai apskatei arī svētki

23. un 24. jūnijā CSDD Liepājas rajona nodaļa nestrādās, tāpēc transportlīdzekļu reģistrāciju un citas procedūras nebūs iespējams veikt, informēja CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Tāpat svētkos būs slēgtas firmas "Scantest" tehniskās apskates stacijas Liepājā un Grobiņā, un tas nozīmē, ka tehnisko apskati šajās dienās izdarīt nevarēs.