Kurzemes Vārds

00:06 Svētdiena, 9. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Visa laba jāņuzāle, ko plūc Jāņu vakarā

Pēteris Jaunzems

Kamēr vīri aizņemti ar priekšsvētku darbiem, cērt gravās un grāvjos meijas, darina miežu alu un velk jūrā tīklus, lai noķertu kādu zivi, ziedu pļavā iebridušas gluži vai visas Rucavas etnogrāfiskā ansambļa dziedātājas. Viņas vēloties izrotāties ar vainagiem, pirms sāksies lielā izdziedāšanās pie ugunskura. Šogad pagastā tā gan nebūšot pārlieku skaļa, jo esot jātaupa pulveris, lai kārtīgi nosvinētu Rucavas 755.gadu jubileju, kas jūlija beigās turpināšoties visas nedēļas garumā. Tāpēc Jāņi izvērtīšoties šīm vēsturiskajām svinībām par jauku prologu.

Kolektīva vadītāja Staņislava Skudiķe pastāstīja, ka līgošana pierobežas pagastā vienmēr noritējusi pulkā, bezbēdīgi un līdz pašai rīta gaismiņai. Tikai pēdējos gados, kopš uzbūvēta estrāde, iedzīvotāji pulcējoties parkā pie pagastnama. Agrāk visa jautrība risinājusies Muižas kalnā, kur staba galā augstu gaisā celta pūdele, lai uguni varētu saskatīt pāri robežai arī Lietuvā. Jo arī no turienes līksmoties pāri Sventājas upei nākuši jauni ļaudis, un glītāko, smuidrāko meiteņu dēļ dažkārt lietuviešu puišiem ar latviešu bāleliņiem iznākusi saķeršanās. Tad gadījies, ka jaunekļi cīkstoties noripojuši pa stāvo nogāzi līdz pašai upei.

Tomēr arī mūsdienās, kad tādas laušanās vairs netiek novērotas, Jāņu svinēšana pagastā paejot aizraujoši, jo dziedātājas mutes ciet nevarot noturēt. Tādēļ, to labi saprotot, etnogrāfiskais ansamblis uzaicināts uz "Zvanītājiem" un Latvijas Etnogrāfiskā muzeja filiāli Papes "Vītolniekos", kur saulgriežu svinēšanas senās tradīcijas atdzīvina Sandras Aigares vadītās folkloras kopas dalībnieki, kas turas kopā visu nakti, dzied un dejo, bet rītausmā dodas liedagā sagaidīt saullēktu.