20:54 Svētdiena, 8. decembris

Minimāla uzvara un vieta augšup
Andris Sudmalis

Vakar Rēzeknē SK "Liepājas metalurgs" futbolisti izcīnīja savu ceturto uzvaru virslīgā šosezon un pacēlās uz turnīra tabulas piekto ailīti.

Latvijas virslīga.
"Blāzma" – "Liepājas metalurgs" 0:1 (0:1).
"Liepājas metalurgs" – Spole, Kļava, Ivanovs, Fereira (Žuravļovs, 81.), Zirnis, Surņins, Tamošausks, Miceika, Soloņicins, Grebis (Rimkēvičs, 60.), Beņušis (Kļimeks, 73.).
Vārtu guvēji: "Liepājas metalurgs" – Grebis (3.)
Brīdinājumi: Kļava (45.)

Komandas galvenā trenera pienākumu izpildītājs Vladimirs Osipovs dienu pirms spēles pieļāva, ka metalurgu sastāvā varētu būt vairākas izmaiņas, un tās neizpalika. Tiesa, jaunumu bija maz. Pēc savainojuma izārstēšanas aizsardzībā atgriezās Oskars Kļava, bet Dzintars Zirnis tika pārbīdīts uz vidējo līniju.

Mača aculiecinieki stāstīja, ka liepājnieku spēle kopš Andrejeva došanās atvaļinājumā jeb, precīzāk sakot, atstādināšanas no galvenā trenera amata nav būtiski mainījusies. Tiesa, jāņem vērā, ka "Blāzma" kārtējo reizi darbojās sev ierastākajā stilā – dziļi ierokoties aizsardzībā. Mājiniekiem tas ļāva cerēt uz veiksmi pretuzbrukumos, bet viesiem sagādāja grūtības pārvarēt rēzekniešu aizsardzības bastionus.

Priecē, ka jau ceturtajā mačā pēc kārtas vārtus gūst Kristaps Grebis, kurš vēl pirms dažiem mēnešiem ne ar ko neizcēlās pat mūsējo dublieru rindās, bet nu kļuvis par kluba teju vai vadošo uzbrucēju. Vakar Kristaps atzīmējās jau spēles 3.minūtē, bet puslaika atlikušajā daļā laukumā dominēja miegaina cīņa par laukuma centru.

Spēles gaita būtiski nemainījās arī otrajā puslaikā, bet pēc spēles metalurgu treneri pauda viedokli, ka komandas lielākais pluss bija tas, ka spēlētāji darbojušies, kā vīriem pieklājas, – bijusi laba kustība laukumā un cīņa par katru kvadrātmetru, un ar šādu sniegumu nevajadzētu izpalikt arī punktiem turnīra tabulā.

Citu vakardienas spēļu rezultāti: "Dinaburg" – "Jūrmala" 2:2, "Ventspils" – "Daugava" 2:2, "Skonto" – "Vindava" 3:0.

Nākamo spēli "Liepājas metalurgs" aizvadīs sestdien, 28.jūnijā, pulksten 18, kad vienā no sezonas pirmās puses svarīgākajām spēlēm savā laukumā uzņems principiālos sāncenšus – FK "Ventspils" futbolistus.

Vācieši sabradā portugāļus

Ja katra futbola izrāde būtu tik skatāma, kā Eiropas futbola čempionāta pirmā spēle starp Vācijas un Potugāles izlasēm, tad futbols, visticamāk, tikai zaudētu, jo nebūtu tā parauga, uz ko tiekties, tā snieguma, ko apbrīnot un ar ko salīdzināt. Pēc šā mača vīlušies bija tikai kvēlākie portugāļu līdzjutēji, bet vāciešu atbalstītāji, kā arī neitrālie skatītāji guva neaizmirstamu baudījumu.

Brīžiem šķita, ka abas komandas ir samainījušās vietām. Ka vācieši neilgā laikā ir kļuvuši par izdomas bagātiem, azartiskiem uzbrukuma futbola cienītājiem, bet portugāļi ieguvuši sev neraksturīgu pragmatismu. Spēlēšana pēc principa "Iesitiet, cik gribat, mēs iesitīsim vairāk" parasti ir raksturīga brazīliešu futbolistiem, kā arī viņu Eiropas līdziniekiem portugāļiem.

Tomēr ceturtdienas vakarā no divām komandām, kas devās Bāzeles "St.Jakob–Park" stadiona laukumā, tieši Vācija bija tā, kas, mača lielāko daļu spēlējot skaistu futbolu un apvienojot sev piemītošo kārtības mīlestību ar improvizāciju, panāca pelnītu iekļūšanu čempionāta pusfinālā.

Spēles ievadā tikai īsu brīdi portugāļiem bija ļauts uzņemties iniciatīvu, un viņiem pietrūka pavisam nedaudz, lai izvirzītos vadībā, bet pēc divām minūtēm vācieši sodīja dienvidniekus par paviršību uzbrukumā un asu spēli aizsardzībā. 22.minūtē labu vāciešu kombināciju kreisajā flangā ar precīzu sitienu no vārtu priekšas noslēdza Bastians Švainštaigers, bet pēc četrām minūtēm blondais pussargs pats iejutās piespēlētāja lomā. Petī rupji nospēlēja pret aizsargu Kristofu Metcelderu (atkal jau uzbrukuma kreisajā malā), un pēc Švainštaigera izpildītā centrējuma soda laukumā klasisks sitiens ar galvu padevās Miroslavam Klozem. Dienvidnieki pa īstam atguvās tikai pēc otro vārtu zaudējuma, un pēc vairākiem nesekmīgiem uzbrukumiem Nuno Gomešs vienus vārtus atguva – dodoties pārtraukumā 2:1 Vācijas labā.

Otro puslaiku dienvidnieki sāka vēl aktīvāk, nekā pabeidza pirmo. Cits pēc cita vēlās uzbrukuma viļņi uz Jensa Lēmana vārtiem, un tie beidzās ar ... trešo golu portugāļu vārtos. Atkal jau dienvidnieki nespēja apturēt vāciešu virzību pa kreiso malu, un pēc asa pārkāpuma pret Klozi aizsargs Pepe tika apbalvots ar sinepju plāksteri, bet Švainštaigers neko jaunu neizgudroja – iespēle soda laukumā, un šoreiz jau Ballaks ar galvu vēlreiz pārspēja Rikardu.

Tikai tad Luišs Felipe Skolari beidzot sūtīja laukumā pussargu Nani, kurš sev atvēlēto 25 minūšu laikā bija aktīvākais portugāļu rindās, arī rezultatīvi piespēlēja Elderam Poštigam, kas vēlreiz samazināja rezultāta starpību līdz minimumam. Lai glābtu spēli portugāļiem pietrūka gan laika, gan prasmes apspēlēt vāciešu blīvo aizsardzību, kas nosedza gandrīz visus pievadceļus Lēmana soda laukumam.

Portugāļi ir pelnījuši uzslavu par to, ka bija aizraujošas spēles dalībnieki, bet vācieši par to, ka bija šī mača labākā vienība.

Statistika
Vācija – Portugāle 3:2 (2:1)
Vārti: Vācija – Švainšteigers (22.), Kloze (26.), Ballaks (61.); Portugāle – Nuno Gomešs (40.), Poštiga (87.)
Sitieni pa vārtiem: 5 – 6
Sitieni garām vārtiem: 5 – 12
Bumbas kontrole: 43 – 57
Pārkāpumi: 15 – 11