Kurzemes Vārds

11:37 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Gādā par uzņēmuma izskatu
Pēteris Jaunzems

Nedaudzajos gados, kopš tas darbojas, zivju pārstrādes uzņēmums "Kolumbija" lielā mērā pārvērtis ražošanas ēku izskatu un apkārtni. Rekonstruētas ražotnes un noliktavas, nogludinātas piebrauktuves, bet pagalmā izveidota liela un iespaidīga rožu dobe, kurā aug dažādu šķirņu ziedu karalienes.

Bet pašlaik strādnieku brigāde, pārbūvējot priekšteču uzceltos betona pamatus, sakārto firmas vizītkarti. Uzņēmuma īpašnieks Igors Krupņiks, atklājot savas ieceres, pastāstīja, ka šopavasar pienācīgi sakārtoti vārti, kuros centušies saglabāt vēsturisko izskatu, bet jau pēc pāris nedēļām administratīvās ēkas priekšā sliešoties vertikāla stēla, uz kuras paredzēts izvietot uzņēmuma nosaukumu un tirdzniecības zīmi. "Kolumbijas" saimniekiem ļoti rūpot firmas izskats, jo tas vairs nav nekāds nieka uzņēmums, bet strādnieku skaita ziņā pašlaik, kad izputējusi "Lauma" un Cukurfabrika, ierindojoties otrajā vietā Liepājā. Tādēļ kolumbieši cerot, ka arī Pilsētas dome atcerēsies par viņiem un līdzīgi tam, kā tas jau paveikts ar Zvejnieku aleju, nogludinās arī Roņu ielu, lai ciemiņiem, kas apmeklē zivju pārstrādātājus, nebūtu jābrauc pa bedrēm.

Uzņems filmu par čigāniem

Fonds "Libavas Filma" saņēmis Eiropas Savienības Informācijas aģentūras līdzfinansējumu projektam "Čigānu kultūras attīstības perspektīvas Eiropas Savienībā", kas paredz veidot dokumentālo filmu ar tādu pašu nosaukumu. Režisore Kristīne Jākabsone pastāstīja, ka projekta kopējais budžets ir 2 tūkstoši latu. Filmēšana sāksies augustā, bez viņas tajā piedalīsies arī operators Rihards Olmanis, bet kopumā dažādas aktivitātes paredzētas līdz pat rudenim. Pašlaik viņa sākusi iepazīties ar filmēšanas materiālu, apmeklē čigānu kopienas Kurzemē un Zemgalē. "Jautājums, kurš mani interesēja, veidojot šo projektu, un uz kuru gribu vismaz daļēji rast atbildes arī filmā, ir par to, vai mums par visu varu ir jāintegrē mazākumtautības, vai tomēr jāatrod kāds cits ceļš, kā ar tām sadarboties, sadzīvot," stāsta K.Jākabsone. Viņa norāda, ka, visticamāk, šis jautājums paliks atklāts, jo jau tagad režisore sastapusies ar problēmām, kas jāatrisina, lai čigānu dzīvi Latvijā parādītu pēc iespējas patiesāku, tomēr izvairoties no stereotipiem un cenšoties nevienu neaizvainot. "Filmu esam paredzējuši vispirms prezentēt Kurzemes un Zemgales skolu sociālo zinību pedagogiem, kas vistiešākā veidā saistīti ar integrācijas procesiem un par šiem jautājumiem izglīto arī skolēnus," piebilst K.Jākabsone.

Debatētāji atbalsta iecietību

Šajā mācību gadā biedrība "Debašu centrs" iesaistījās starptautiskā projektā "Stranger". Tajā startēja aptuveni 500 tūkstoši jauniešu no vairāk nekā 25 Eiropas valstīm.

"Stranger" ir lielākais Eiropas jauniešu festivāls, kurā, izmantojot pašu veidotus foto un video materiālus, notiek diskusijas starp dažādu tautību pārstāvjiem, lai veidotu saprotošāku, iecietīgāku jaunatni, kas nebaidās no svešādā.

"Debašu centrs" rīkoja 5 publiskās debates un debašu turnīrus, lai izvirzītu savus pārstāvjus. "Stranger" festivālā Amsterdamā piedalīsies divas labākās šā gada debatētājas no Liepājas – 1.ģimnāzijas skolniece Undīne Rubeze un 7.vidusskolas audzēkne Natālija Soboļeva.

Apmeklē biedrību "Pavadonis"

Dzīvokļu īpašnieku savienības valdes loceklis Gunārs Stankevics Rīgā iepazinies ar dzīvokļu biedrības "Pavadonis" darbību. Tā pirmā Latvijā pielieto jaunu izolācijas materiālu, kura izveides pamatā ir nanotehnoloģijas. Kopā ar viņu braukuši pārstāvji no firmas "Epsons", kas attiecīgos pakalpojumus piedāvā Liepājā, un no biedrības "Piltenes 8", kur iedzīvotāji interesējas par māju siltināšanu ar šādu paņēmienu. Minētā Rīgas biedrība pārvalda 35 mājas, kuras ir siltinātas un kurās ierīkoti automatizētie siltummezgli. Arī tas interesējis liepājniekus, jo siltuma patēriņa samazināšanas dēļ tur gūta ekonomija pat 60 procentu apmērā. Viena māja daļēji noklāta ar jauno keramikas materiālu, taču pagaidām nav visu datu par tā efektivitāti un nāksies pagaidīt līdz apkures sezonai. Bez tam rīdzinieki parādījuši efektīvu hidroizolācijas materiālu, kas der veca šīfera krāsošanai un tā īpašu atjaunošanai.