Kurzemes Vārds

00:18 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lai kredītkarte nenoved parādu jūgā

Iepirkties ar kredītkarti ir ļoti ērti. Taču neapdomīga un nekontrolēta iepirkšanās, to izmantojot, var radīt finanšu draudus ģimenes budžetam. Jo īpaši tad, ja cilvēks nespēj sevi disciplinēt un sekot līdzi izdevumiem. Maksājot ar kredītkarti var rasties sajūta, ka nauda netiek daudz tērēta, taču tad pēkšņi var atklāties, ka radies milzīgs parāds, kuru ir ļoti grūti samaksāt. Kā, lietojot kredītkarti, nenonākt parādu jūgā, skaidro sabiedriskās organizācijas "Naudas plānošanas centrs" eksperte, "GE Money Bank" Karšu attīstības daļas vadītāja Dina Kalandarova.

Rūpīgi iepazīstieties ar nosacījumiem

Sāksim ar skaidrojumu, kas tad īsti ir kredītkarte, jo tā nereti tiek jaukta ar debetkarti. Tātad īstā kredītkarte ir plastikāta karte, kas elektroniski saistīta ar norēķinu kontu bankā un ļauj piekļūt tikai bankas piešķirtajiem naudas līdzekļiem 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā no jebkuras vietas pasaulē. Kredītkartes pamatfunkcijas ir bezskaidras naudas norēķini par precēm un pakalpojumiem visā pasaulē (arī internetā), kā arī skaidras naudas izņemšana bankomātos un bankās. Turklāt Latvijas bankas saviem klientiem piedāvā kredītkartes kontā noguldīt arī savus privātos naudas līdzekļus, līdz ar to klientiem ir pieejami gan savi, gan bankas piešķirtie naudas līdzekļi. (Ar banku piedāvātajām kredītkartēm varat iepazīties: http://www.kreditiem.lv/lv/privatpersonam/kreditkartes/).

Lai piesaistītu klientus, bankas piedāvā dažāda veida kredītkaršu produktus ar tikpat dažādiem nosacījumiem, kuros orientēties sākotnēji ir grūti. Pat tad, ja sākumā banku piedāvātie nosacījumi ir vilinoši, tiem tomēr ir savs derīguma termiņš – datums, līdz kuram tie ir spēkā. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, kas varētu rasties pašu klientu neuzmanības dēļ, D.Kalandarova iesaka rūpīgi iepazīties ar kredītkartes nosacījumiem.

Iegādājoties kredītkarti, pievērsiet uzmanību gada maksai, nosacījumiem par skaidras naudas izņemšanu no bankomātiem, kartes valūtai un procentiem par piešķirtā kredīta izmantošanu.

"Pievērsiet uzmanību arī tam, kā un cik bieži var tikt mainīti kredītkartes lietošanas nosacījumi, kā arī tam, kādā veidā banka jūs par to informēs. Pārliecinieties, ka banka apņemas informēt jūs par šādām izmaiņām," iesaka eksperte. Tāpat viņa piekodina rūpīgi iepazīties ar līguma noteikumiem: kā uzglabāt karti, kādi drošības pasākumi jāievēro, kā jārīkojas neskaidrību gadījumā, kādā kārtībā banka paziņo par izmaiņām tarifos, kā var atteikties no kartes, u.tml.

Ierobežojiet kredītkaršu skaitu

Latvijā kredītkaršu produktus piedāvā visas bankas, uzsverot to priekšrocības un lielisko iespēju saņemt kredītu līdz pat vairāku ikmēneša algu apmēram. Arī ātrais veids, lai tiktu pie papildu naudas līdzekļiem, vai citi piesolītie labumi par kredītkartes iegādi ir pārliecinoši argumenti, lai savā makā ievietotu ne vienu vien kredītkarti.

Tomēr, pirms piekrist šādam darījumam, ir vērts padomāt, vai piesolītais labums tiešām ir arī ilgtermiņa labums. Vai jūsu rīcībā ir un būs pietiekami daudz naudas līdzekļu, lai segtu visas esošās un iespējamās saistības?

Teorētiski vienlaikus ir ieteicams izmantot ne vairāk par 2 vai 3 kredītkartēm dažādās valūtās ar dažādiem zīmoliem (piemēram, VISA, MasterCard vai Amercian Express) un dažāda prestiža līmeņa (piemēram, VISA Classic un VISA Gold). Tomēr, ja jums ir vairāk par 2 vai 3 kredītkartēm, atcerieties regulāri sekot līdzi konta stāvoklim un veiktajiem darījumiem, kā arī izmantot banku pakalpojumus, lai uzzinātu par ikmēneša nepieciešamajiem maksājumiem, par to, kā automātiski nodrošināt kontā nepieciešamos naudas līdzekļus u.tml.

"Neviens nav guvis peļņu, aizņemoties naudu, lai iegādātos drēbes, apmeklētu restorānus vai izklaidētos. Tādēļ pirms katra pirkuma, kura samaksai nāktos izmantot kredītkartes kredīta līdzekļus, izvērtējiet – vai tiešām šī prece/pakalpojums ir jums nepieciešams," saka D.Kalandarova. Ja pirkums ir patiešām nepieciešams un ir vairākas kredītkartes, padomājiet, kurā gadījumā kādu kredītkarti izdevīgāk izmantot, izvērtējot katras kartes piešķirtā kredīta nosacījumus (kredīta atmaksas kārtību un procentus par izmantoto kredītu).

Sekojiet līdzi kredītkartes izmantošanai

Atcerieties, ka kredītkartes kredīta lietošana ir pielīdzināma īstermiņa aizdevumam. Ja nespēsit laikus veikt visus ar kredītkarti saistītos maksājumus, šis īstermiņa aizdevums var pārtapt ilgtermiņa finanšu saistībās. Lai tā nenotiktu, lietojiet kredītkarti apdomīgi un regulāri izpētiet savu konta izrakstu, tā kontrolējot naudas plūsmu. Regulāri pārbaudot sava konta izrakstus un darījumus, kas tajā parādās, ir iespējams arī ātrāk reaģēt uz krāpniecības mēģinājumiem. Saglabājiet arī darījumu apliecinošos dokumentus – tie var noderēt, ja konta izrakstā parādās nekorekti vai nepamatoti darījumi. Tāpat atcerieties par kredītkartes drošu izmantošanu.

Lai gan parasti bankas nosaka kredīta atmaksas noteikumus un procentus, jūs naudu bankai varat atmaksāt ātrāk un lielākos apjomos, nekā noteikts. Šādi jūs ātrāk atbrīvosities no kredītsaistībām un samazināsit finanšu risku nonākt kredītkaršu parādos.

Tāpat atcerieties, ka finanšu problēmas var risināt, bet tas ir jādara laikus. Ja rodas sarežģījumi ar kredītkartes kredīta limita vai kredītlīnijas samaksu – nekavējoties informējiet savas kredītkartes izdevējbanku. Visticamāk, banka būs pretimnākoša un kopā ar jums izvērtēs situācijas atrisinājuma iespējas.

Uzziņai
Kredītkartes droša izmantošana:
– PIN kodu iegaumējiet, nevis glabājiet makā vai uz pašas kredītkartes;
– nekad neizpaudiet kredītkartes datus citai personai;
– nekad nesūtiet kredītkartes datus pa e–pastu;
– norēķinoties tirdzniecības vietās, restorānos vai viesnīcās, neizlaidiet kredītkarti no sava – pārliecinieties par čekā uzrādītās summas pareizību un tikai tad apstipriniet to ar savu parakstu vai PIN kodu; 
– iepērkoties internetā, neizpaudiet informāciju, kas neattiecas uz darījuma būtību (PIN kods un citas paroles, kas saistītas ar kredītkarti, tās kontu vai piekļuvi attālinātām vadības sistēmām).