Nedēļa
Jāņu futbols
Andris Sudmalis

Latvija nav vienīgā valsts, kur svin Jāņus vai tiem līdzīgus godus. Vasaras saulgriežu laikā, kad pie mums cilvēki pulcējas, lai suminātu Līgas un Jāņus, arī Skandināvijā, Anglijā, Portugālē, kā arī citās valstīs svin līdzīgus svētkus. Taču, izņemot Latviju, reti ir tie gadījumi, kad dzīve uz dažām dienām apstājas gandrīz pilnīgi.

Arī Jāņi jeb vasaras saulgrieži nav iemesls, lai pārtrauktu sporta sacensības, un ar starptautisko organizāciju īstenoto mūsu tradīciju ignorēšanu sastapāmies, piemēram, 2001.gadā, kad "Liepājas metalurga" futbolisti līdz šim vienīgo reizi piedalījās UEFA Intertoto kausa izcīņā. Pirmajā mačā izbraukumā liepājnieki uzvarēja ar 1:0 (savus pirmos vārtus Eirokausos guva Aleksandrs Katasonovs), bet mājās emocijām bagātā cīņā visu nokārtoja jau pirmās pusstundas laikā – Krievijas leģionāra Sergeja Skobļakova divi precīzi sitieni metalurgiem ļāva uzvarēt ar 2:1 un atveda uz Liepāju komandu ar Eiropā labi zināmu vārdu – "Herenveen".

Augstākās kvalitātes futbols Līgo vakarā bija arī trīs gadus agrāk. Pasaules čempionāta A apakšgrupas pēdējo spēli aizvadīja Brazīlijas un Norvēģijas izlases. Brazīlieši iekļūšanu nākamajā kārtā jau bija nodrošinājuši, bet skandināviem vietu sešpadsmitniekā garantētu tikai uzvara pret toreizējiem pasaules čempioniem. Mača beigās norvēģi paveica brīnumu, un viņu komanda kļuva par vienu no retajām, kas viena gada laikā divreiz pieveic brazīliešus. Starp citu, kad pēc dažiem mēnešiem Latvija šokēja visu futbola pasauli un uzvarēja norvēģus Oslo, interese par mazo Baltijas valsti radās arī dienvidamerikāņiem, un pāri okeānam uz starptautisku pārbaudes spēli starp Latvijas un Brazīlijas izlasēm devās arī vairāki toreizējie "Liepājas metalurga" spēlētāji – Viktors Dobrecovs, Rolands Bulders un Māris Verpakovskis. Brazīlija nav Norvēģija, un sarūpēja mūsējiem zaudējumu ar 0:3 (Alekss, Roberto Karloss, Ronaldo).

Šogad daudzas sievas un draudzenes var līksmot – viņu vīri un draugi pirms došanās līgot netaujās, vai svētku vietā būs atrodams televizors, un dāmām nebūs jāsarkst citu ciemiņu priekšā par sava mīļotā pielipšanu TV ekrānam. Eiropas čempionāta rīkotāji gluži kā zinādami kalendārā abas Jāņu dienas atstājuši brīvas. Kaislības atsāksies tikai šovakar. Taču futbola trūkumam tālrādē nevajadzētu kļūt par šķērsli, lai pilnīgi to aizmirstu. Teikšu TV komentētāja Krišjāņa Kļaviņa vārdiem: "Spēlējiet futbolu!"

Rīdziniekiem zaudējums

Sestdien savu pirmo eirokausu spēli Liepājā aizvadīja FK "Rīga", kas debijas reizē ar 1:2 (0:1) zaudēja Īslandes vienībai "Fylkir".

Grūti pateikt, vai taisnība bija tiem totalizatora cienītājiem, kas vēl pirms mača runāja par dīvainām koeficientu izmaiņām, kuras liecināja, ka rīdzinieki varētu zaudēt ar vienu vārtu starpību, vai tam, ka galvaspilsētas klubs savu pirmo eiromaču aizvadīja svešā stadionā, bet tik vāju "Rīgu" šosezon liepājnieki vēl nebija redzējuši.

Nosacītie mājinieki vairāk kombinēja, un bieži vien līdz vārtu guvumam pietrūka tikai precīzas pēdējās piespēles vai veiksmīgi izvēlētas pozīcijas sitienam. Savukārt ziemeļnieki prata veiksmīgāk izmantot savas iespējas un iegūt divu vārtu pārsvaru. Vienus vārtus rīdzinieki atguva, nebija tālu arī no neizšķirta, bet iespējams, ka pirmo spēli UEFA turnīros noslēgt kaut vai neizšķirti nemaz nebija lemts.

Ja Latvijas klubam tomēr izdosies pārvarēt turnīra pirmo barjeru, tad Liepājā tas atgriezīsies, lai tiktos ar Īrijas FC "Bohemians".

Ar teicamām sekmēm un kapteines statusu
Miks Kuncītis

Viena no kādreizējās Liepājas sieviešu basketbola komandas BK "Lauma" līderēm Līga Alpe–Lūka pāri okeānam devās 2004.gada vasaras beigās, kad pēc Latvijas čempionātā izcīnītās bronzas medaļas viņa nolēma savu basketbolistes karjeru turpināt ārzemēs – Sjēnas universitātē Ņujorkas štata Olbani priekšpilsētā. Tagad jau pagājuši četri gadi – liepājniece ar teicamām sekmēm un komandas kapteines statusu absolvējusi universitāti.

Vai tagad Liepājā esi atgriezusies uz ilgāku laiku?
– Mājās būšu līdz 9.jūlijam, bet pēc tam atkal uz laiku pārcelšos uz ASV, biļete atpakaļceļam jau ir pasūtīta. Man ir jāatgriežas Amerikā, lai izietu praksi turpat Sjēnas universitātē. Ja tagad nebraukšu, vēlāk to nokāttot būs sarežģītāk.

Tas varētu nozīmēt, ka ar Ameriku saisti savu tālāko nākotni?
– Pašlaik man tiešām ir grūti ko konkrētu pateikt, jo īsti nezinu, ko pēc prakses darīt tālāk. ASV esmu izsūtījusi savu CV uz vairākām potenciālajām darbavietām, taču tur darbu nemaz nav tik viegli atrast, ja iepriekš nav bijusi pieredze. Nav izslēgta iespēja, ka varētu atgriezties arī Latvijā.

Un kā tad ar basketbolu?
– Nesen vecmāmiņai biju aizbraukusi līdz uz Ventspili – uz Latvijas olimpiādi, un, skatoties spēli no malas, gribējās doties laukumā un palīdzēt meitenēm. Tas patiešām būtu iespējams, ja agrāk būtu zinājusi, kad braukšu uz Latviju, jo man nebija nokārtota spēlētājas licence. Viens posms manā dzīvē ir garām – esmu beigusi mācības, tagad jādomā par darba meklēšanu. Vēl īsti nezinu, vai turpmāk manā ikdienā vietu atradīs arī basketbols, katrā ziņā gribētu vēl uzspēlēt, jo galu galā, ņemot vērā manu vecumu, vēl varētu spēlēt daudzus gadus. Daudz kas būs atkarīgs no tā, kā man tagad veiksies ASV, jo tur nopietnā līmenī basketbolu diezin vai vairs uzspēlēšu.

Mūsu sarunā pirms diviem gadiem teici, ka neesi apmierināta ar spēles laiku universitātes komandā.
– Jā, bet tagad esmu sapratusi, ka vairumā universitāšu komandu tā ir, ka pirmo un otro kursu studenti spēlē maz un tikai pēdējos divos gados iegūst treneru uzticību. Ja neesi ļoti talantīga, tad ar to jārēķinās. Arī man sākumā neuzticējās, bet beigās jau biju komandas kapteine un laukumā pavadīju vidēji 35 minūtes. Nedomāju, ka šāda treneru rīcība ir pareiza, jo katrai meitenei ir jādod iespēja sevi parādīt, arī tad, ja tu esi pirmā kursa studente.

Kā tad Sjēnas komandai veicās pagājušajā sezonā?
– Savā konferencē zaudējām ceturtdaļfinālā un līdz ar to ieņēmām piekto līdz astoto vietu. Pērn mums veicās labāk – aizkļuvām līdz pusfinālam. Līdz šim labākās basketbolistes, kas absolvējušas Sjēnas universitāti, ir bijušas tieši latvietes – Liene Jansone un Gunta Baško. Mūsu universitāte nav spēcīgākā, un līdz virsotnei – NBA vēl neviena basketboliste nav tikusi.

Kad pārcēlies uz Ameriku, ko izvirzīji par savu galveno mērķi?
– Droši vien basketbols vairāk bija kā sirdslieta un šajā gadījumā sports man palīdzēja iegūt augstāko izglītību ekonomikā un biznesa vadībā, jo mācības ASV ir ļoti dārgas. Taču man par materiālo nodrošinājumu nebija jādomā, jo ar basketbolu patiesībā es to arī nopelnīju.

Cik daudz pūļu no tevis prasīja basketbola spēlēšana un mācīšanās?
– Atceros vēl tos laikus, kad mācījos Rīgā, bet spēlēju Liepājā, braukāšana turp un atpakaļ nogurdināja, taču ASV ir citādāk. Tu mācies un spēlē vienuviet, viss ir pakārtots tam, lai pagūtu gan aizvadīt ikdienišķo trīs stundu treniņu un arī sekmīgi mācīties. Kaut arī mans dienas režīms bija aizpildīts teju vai pa minūtēm, es visu paguvu. Starp citu, tur nemaz tāds aizbildinājums kā laika trūkums negāja cauri. Ja tu, piemēram, kaut vai tikai vienu darbu nebiji laikā atdevis pasniedzējam, tad par to nekavējoties tika informēta trenere un nākamajā mačā uz spēlēšanu varēji necerēt.

Vai arī tev gadījās nokavēt?
– Nē, es to vienkārši nevarēju atļauties, jo, ja nespēlētu, man būtu kauns lasīt nākamās dienas presi, kur būtu sīki un smalki paskaidrots, kāpēc es neizgāju laukumā. Patiesībā labi vien ir, ka mūsu universitātē bija tik strikti noteikumi. Tagad gandarījums ir liels – esmu tikusi visam tam pāri, turklāt biju viena no tām divām mūsu komandas meitenēm, kuras saņēma atzinību par teicamām sekmēm.

Nesen Latvijas izlase izcīnīja tiesības spēlēt Pekinas olimpiskajās spēlēs. Vai neesi apvainojusies par to, ka tev nedeva iespēju pacīnīties par vietu sastāvā?
– Protams, gribētos pārstāvēt savas valsts izlasi, taču tādēļ, ka mani neiekļāva kandidātu sarakstā, nejūtos aizvainota, citādi jau lielai daļai Latvijas meiteņu, kas spēlē ASV, būtu jāapvainojas.

Romānam Miloslavskim divi jauni Latvijas rekordi

Nedēļas nogalē Rīgā, Ķīpsalas peldbaseinā notika Latvijas čempionāts peldēšanā garajā celiņā, kurā četras zelta medaļas izcīnīja mūsu labākais peldētājs Romāns Miloslavskis, turklāt divās no disciplīnām viņam izdevās sasniegt jaunus Latvijas rekordus.

Par to, ka Miloslavskis ir galvenais favorīts cīņā par zeltu 200 metru brīvā stila peldējumā, šaubu nebija, un pārsteigumi arī nenotika – liepājnieks, distanci veicot vienā minūtē un 49,75 sekundēs, sasniedza jaunu baseina rekordu. Otro zelta medaļu Romāns izcīnīja 200 metru tauriņstila peldējumā – 2:08,08, bet Latvijas rekordus Irinas Grodzickas audzēknis sasniedza ne tajā sev ierastajā disciplīnā – 100 (58,35) un 200 metru (2:06,21) peldējumos uz muguras. Tradicionāli vairākas Latvijas čempionāta zelta medaļas izcīnīja arī Zane Dēbele, kura uzvarēja gan 50 (31,63), gan 100 (1:08,08), kā arī 200 metru (2:27,27) peldējumos uz muguras. Nedaudz, lai aizsniegtos līdz augstākā kaluma godalgai, pietrūka Ņikitam Dubovikam, kurš bija otrs ātrākais 400 metru brīvā stila peldējumā.

Startējusi Pludmales volejbola līga

Šonedēļ aizvadīts pirmais no pieciem tradicionālās ""Vega 1" Pludmales volejbola līgas" posmiem, kas norisinājās pludmales volejbola laukumos pie Glābšanas stacijas.

Pirmajā reizē pludmalē pulcējās vairāk nekā 30 dalībnieku, un visvairāk sportistu sacentās vīriešu konkurencē – 22 volejbolisti. Kā jau iepriekšējos gados ierasts, dalībnieku vērtējums ir individuāls, katrā posmā pārus nosakot ar izlozes palīdzību. Par sacensību uzvarētāju kļūs sportists, kam pēc pēdējā posma 20.augustā būs vismazākā punktu summa.

Pirmajā posmā šonedēļ uzvarēja Andris Jonass un Ģirts Dravnieks (abiem pa vienam punktam kopvērtējumā), aiz sevis atstājot Jāni Ambrēnu/Arti Zombergu un Viktoru Kirovu/Aleksandru Poļevu – šiem pāriem attiecīgi divi un trīs punkti.

Dāmu vērtējumā uzvarēja Ieva Vīksna un Rūta Ruperte, 2.vietu izcīnīja Kaiva Folkmane un Sandra Miltiņa, bet trešās bija Guna Jēkabsone un Undīne Baumane.

Otrais posms notiks 9.jūlijā pulksten 18, dalībnieku reģistrācija no pulksten 17.30.

Izslēgšanas spēlēs bez pagarinājumiem neiztikt

Eiropas futbola čempionāta grupu turnīrā lieli pārsteigumi nebija, toties ceturtdaļfinālā, kā jau izslēgšanas spēlēs ierasts, favorītiem dzīve bija daudz grūtāka.

Ja vien Horvātijas futbolisti būtu izmantojuši kādu no vairākām teicamajām iespējām gūt vārtus, kas viņiem bija mačā pret Turciju, tad, visticamāk, šajā spēlē nebūtu jāaizvada pagarinājums, un nebūtu arī vajadzības izpildīt pēcspēles 11 metru sitienus.

Horvāts Ivica Oličs pievienojās tiem uzbrucējiem – neveiksminiekiem, pēc kuru raidījumiem bumba spītīgi nelido vārtu tīklā, bet labākā iespēja "Hamburger SV" uzbrucējam bija spēles 18.minūtē, kad viņš trāpīja pa vārtu pārliktni. Oliča neprecizitāte bija pietiekams iemesls, lai uzbrucējs tiktu nomainīts, un viņa vietā uznākušais Ivans Klasničs varēja izraut uzvaru rūtainajiem, bet uz viņa pagarinājuma 29.minūtē gūtajiem vārtiem turki atbildēja ar Semiha Senturka precīzo raidījumu trīs minūtes vēlāk – tas bija turku otrais sitiens vārtu četrstūrī divas stundas garā mača laikā. Horvāti, kas jau bija gatavi līksmot par iekļūšanu pusfinālā, saļima uz zāliena, bet turki priecājās tā, it kā viņi jau būtu uzvarējuši. Pēc dažiem mirkļiem viņu laime bija pilnīga – divas horvātu pendeles lidoja garām vārtiem, un Turcija pirmo reizi iekļuva Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā.

Dienu vēlāk no turnīra izstājās Nīderlande, kas grupu turnīrā bija priecējusi līdzjutējus gan ar krāšņu futbolu, gan ar izcīnītajām uzvarām. Krievija Eiropas čempionātu iesāka ar pazemojumu spēlē pret Spāniju un šķiet, ka tādējādi iemidzināja visus savus turpmākos sāncenšus. Līdz pagājušās nedēļas nogalei holandiešus pamatoti uzskatīja par futbola māksliniekiem, kamēr krieviem drīzāk piestāvēja apzīmējums amatnieki. Sestdienas cīņa apliecināja, ka Gūss Hidinks kārtējo reizi no vidusmēra izlases ar vidusmēra futbolistiem ir izveidojis komandu, kas spēj pārsteigt visu pasauli. Ja vēl sastāvā ir Eiropas čempionāta lielākie atklājumi Romāns Pavļučenko un Andrejs Aršavins, tad tā var gāzt ne tikai ceturtdaļfināla kalnus vien. Krievi vairāk un bīstamāk sita vārtu taisnstūrī, pelnīti izvirzījās vadībā, bet holandiešiem ilgu laiku neizdevās pie Igora Akinfejeva vārtiem radīt ko patiesi bīstamu. Savu klasi gan apliecināja Rūds van Nīstelrojs, kas glāba oranžos no zaudējuma pamatlaikā, bet pagarinājumā teicamā fiziskā kondīcijā esošie krievi satrieca savus oponentus.

Pēdējā ceturtdaļfināla spēle uz divu iepriekšējo fona izcēlās ar to, ka bija skaidrs: lai arī kura vienība uzvarētu, pusfinālā tiktu viena no čempionāta favorītkomandām. Līdz ar to gan uz Itālijas, gan Spānijas izlašu pleciem gūlās ļoti smaga nasta, un abu komandu treneri izvēlējās piesardzīgu taktiku. Itāliešiem papildu grūtības radīja galvenā saspēles veidotāja Andrea Pirlo diskvalifikācija, un viņi atkāpās savā laukuma pusē, lai cerētu uz pretinieku kļūdām piespēlēs un pašu ātriem pretuzbrukumiem. Taču arī spāņi pa galvu pa kaklu nemetās uz priekšu, bet pārliecinoši kontrolēja bumbu viduslīnijā, cerot uz plaisām itāliešu aizsardzības pamatos. Nebūtu patiesi teikt, ka vārtsargiem darba nebija, taču seši sitieni vārtu četrstūrī spāņu, bet trīs itāliešu izpildījumā, bija vilšanās futbola gardēžiem. Nav šaubu, ka šādu meistaru spēlē līdzjutēji cerēja ieraudzīt kādus vārtus no spēles, nevis gaidīt līdz 11 metru sitieniem.

Šajā elementā savu pārākumu apliecināja Spānijas izlases vārtu vīrs Ikers Kasiljas, kas atvairīja divus itāliešu raidījumus. Vienu reizi bumbu atsita arī Džanluidži Buffons, bet ar to itāliešiem bija par maz, un spāņi izcīnīja uzvaru, ko šajā vakarā bija pelnījuši vairāk par saviem sāncenšiem.

Jau šovakar notiks "Euro – 2008" pirmā pusfināla spēle, kurā tiksies Vācijas un Turcijas izlases, bet rītvakar norisināsies D apakšgrupas pirmās kārtas atkārtojums: Spānija – Krievija.

Statistika
Horvātija – Turcija 1:1 (1:3 pēcspēles sitienu sērijā)
Vārti:
Ivans Klasničs (119.minūte), Semihs Senturks (120.+2. minūte).
Nīderlande – Krievija 1:3 (1:1 pamatlaikā)
Vārti:
Rūds van Nīstelrojs (86.minūte), Romāns Pavļučenko (56.minūte), Dmitrijs Torbinskis (112.minūte), Andrejs Aršavins (116.minūte).
Spānija – Itālija 0:0 (4:2 pēcspēles sitienu sērijā)