Kurzemes Vārds

14:01 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tikšanās bērnības zemē

Līvija Leine

Vakar pēdējie ciemiņi no Vācijas, kas bija ieradušies Liepājā, lai piedalītos Vācu un latviešu tikšanās centra un Liepājas vācu draudzes 15.gadadienas pasākumos, viesojās Pāvilostā. Tā bija pirmais pieturas punkts viņu lielajā ceļojumā pa Kurzemi un Latviju un pēdējais, lai atvadītos no zemes, ko daudzi no viņiem sauc par savu bērnības zemi, bet visi – par senču dzimteni.

Kopš pagājušās ceturtdienas pievakares, kad viņi te ieradās, ciemiņi iesaistījās daudzos saviļņojošos notikumos. Tās bija tikšanās Nīcā, kad atmiņā daudziem atausa vasaras, ko viņi tur bērnībā pavadījuši, tikšanās ar skaisto Nīcas sētu saimniekiem "Galdniekos", "Drāzniekos" un citviet, kopābūšana ar Nīcas etnogrāfisko ansambli, kas rādīja uzvedumu "No pūra lādes", kuru skatoties senu atmiņu uzjundījumā pār dažu vaigu nobira pa asarai.

Tā bija pieņemšana Liepājas domē, kur viņus uzrunāja domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, atskats pagātnē muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos", ko iejūtīgi, bet arī profesionāli vadīja Aina Burija. Tā bija zinātniskā konference par Tikšanās centrā un Liepājas vācu draudzē paveikto 15 gadu laikā, kurā piedalījās arī citu Liepājā mītošo nacionālo biedrību pārstāvji un kur līdz ar citām prominencēm Liepājas vāciešus sveica Vācijas baltvācu baznīcas vadītājs Henrihs Vitrams un liepājniekiem jau pazīstamā baronese Valtrauta fon Tīzenhauzena, Vācijas baltvācu organizāciju koordinators Ekharts Neanders un Edīte Rainere, kuras tēvs Liepājā bijis ģimnāzijas direktors. Tas bija dievkalpojums Svētās Trīsvienības baznīcā, ko vadīja draudzes mācītājs Martins Grāls, kur runāja Kurzemē dzimusī baltvācu mācītāja Ģertrūde Celma un kurā piedalījās visi draudzē strādājošie viesmācītāji. Dievkalpojuma laikā Vācijas baltvācu atzinības balva tika pasniegta ilggadējam Svētās Trīsvienības baznīcas sargātājam un uzturētājam 92 gadus vecajam Vilim Vijumam. Tā bija arī līgošana Baltmuižā, kur viesus ar latviskām saulgriežu tradīcijām iepazīstināja optimiste Skaidrīte Solovjova un Puzes puses līgotāji.

Viesošanās laikā ciemiņi paspēja arī domāt, kā palīdzēt liepājniekiem. Daļa no viņiem pabija bērnu un bāreņu aprūpes centrā "Liepāja", citi devās uz Rucavu, lai izzinātu, kā atbalstīt vecos, trūkumā nonākušos vācu cilmes cilvēkus. Bet bijusī Liepājas draudzes viesmācītāja Rozalinda Gertnere Ezerkrasta sākumskolas bērniem bija atvedusi sporta tērpus. Daļa iepazinās ar to reālo, paskaudro situāciju, kādā mīt Liepājas baltvācieši un viņu sabiedriskās organizācijas. Kā sacīja Liepājas vācu draudzes priekšniece Ilga Vitāle, gribējās, lai viņi saprastu, ka mēs esam daļa no vācu tautas, saprastu mūsu izjūtas, to cilvēku izjūtas, kas dzīvojam prom no tēvzemes.