Kurzemes Vārds

18:58 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Bīstamās īsziņas

"...es jau jūs esmu nolādējis ar visu jūsu famīliju un biznesu," – tāds ir īsziņas nobeigums, ko pēc piena ražotāju protesta akcijas no Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvja Briselē Bruno Barona saņēma akcijas organizatore Dace Pastare. Ierēdnim tāda piena ražotāju patvaļa nepatika, un, paužot savu attieksmi pret notiekošo, viņš īsziņā skaidri un gaiši ieskicēja, kurš te ir galvenais, iesakot kundzei neizaicināt likteni. Nav ko piebilst, augstas amatpersonas cienīga rīcība!

Ne mazāk cienīga šomēnes ir bijusi arī iekšlietu ministra Mareka Segliņa izteikšanās īsziņas formā, kādai žurnālistei nosūtot savas personiskās domas attiecībā uz viņas rakstīto par naudas pazušanu KNAB un iespējamo provokāciju šajā sakarībā, kas varētu būt saistīta arī ar Tautas partiju, sakot, ka žurnālistes mēlei būtu jānokalst un ka viņas pārstāvētais izdevums savā naidā un žultī pret Tautas partiju ir sajucis prātā. Taču vismaz visu cieņu – ministra kungs atšķirībā no Briselē sēdošā ierēdņa savu rakstīto tekstu parakstījis ar vārdu un uzvārdu, neliekot adresātei minēt, kas ir šo dīvaino rindu autors.

Bet vēl pirms tam ar pavisam baisulīgām īsziņām par iespējamām pat letālām sekām, ja organizēs bērnu un jauniešu iemīļotā varoņa Harija Potera nometni Gulbenes pusē, pabaidīta šīs nometnes organizētāja, kas pēc notikušā meklējusi palīdzību policijā.

Ir pilnīgi skaidrs, ka mūsdienās īsziņu sūtīšana ir viens no visai populāriem saziņas un komunikācijas veidiem, sākot no bērna vēstījumiem mammai, no iemīlējušos cilvēku mīļvārdiņiem, no ģimenes locekļu saskaņošanas, ko nopirkt vakariņām un kurš savāks bērnus no bērnudārza, līdz pavisam lietišķām ziņām priekšniekam, ka "esmu sapulcē" u.tml. Bet tagad redzam, ka īsziņas kā komunikācijas veids kļūst aizvien populārāks arī augstu amatpersonu un ierēdņu saziņā ar tiem, kam, viņuprāt, vajadzētu pateikt skarbu vārdu, bet zvanīt vai nu bail, vai nav īstas pārliecības, ka vārdos izteiktais skanēs īsti pārliecinoši, vai varbūt ir bail sarunā kļūt pārāk emocionālam. Tad nu īsziņa šo iespēju samazina.

Taču, kopumā vērtējot, tendence, kad īsziņas ar žultainiem tekstiem sūta augstas amatpersonas, ir visai bīstama. Pirmkārt, tās liecina par šīs konkrētās personas augstprātību un vīzdegunību (kā Barona gadījumā) un, otrkārt, mazina valsts amatpersonu prestižu. Bet, protams, visbīstamākā ir tendence, kad ar īsziņu palīdzību cilvēkam izsaka draudus. Tad nekas cits neatliek, kā meklēt palīdzību drošības iestādēs.

Kristīne Pastore