Kurzemes Vārds

18:22 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Uzņemšanas nodaļā jauna kārtība

Kristīne Pastore

Pirms gada, kad Liepājas Reģionālās slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības bloka virsārsta pienākumus uzņēmās liepājnieks ULDIS BALODIS, kas pirms tam bija strādājis dažādās Rīgas veselības aprūpes iestādēs un arī neatliekamajā palīdzībā, viņš par vienu no pirmajiem lielākajiem darbiem minēja Uzņemšanas nodaļas pārveidošanu par Neatliekamās palīdzības nodaļu. Tagad tas ir noticis. Un līdz ar to mainījusies kārtība, kā slimnieki nokļūst līdz nodaļas palātai. Lai par to pastāstītu liepājniekiem, "Kurzemes Vārds" iepazinās ar jauno kārtību, kas daļēji darbojas jau no marta vidus.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļa – tā tagad var nosaukt vietu, kuru bijām pieraduši dēvēt saukt par Uzņemšanas nodaļu. Daļēji tās funkcijas ir saglabājušās – cilvēkiem, kas slimnīcā nogādāti ar neatliekamās medicīniskās palīdzības transportu vai ieradušies, lai iestātos slimnīcā ar ģimenes ārsta norīkoju, vai arī nākuši tāpēc, ka jūtas slikti un vajadzīga ārstu palīdzība, tur noformē dokumentus. Taču viņus tūlīt pēc tam nenosūta uz kādu nodaļu, kā tas bija agrāk, bet gan savs laiciņš ir jāpavada šajā pirmajā posmā.

"Tas vispirms ir tāpēc, lai jau šeit mēs slimniekam veiktu nepieciešamos izmeklējumus un analīzes, lai viņu apskatītu ārsts un nodaļā cilvēks nonāktu jau ar zināmu diagnozi," skaidroja U.Balodis. Lai redzētu, kā tas notiek, kopā ar dakteri Balodi dodamies īsā iepazīšanās vizīte pa nodaļu.

Jau, ienākot pa ārdurvīm, ikviens nācējs pie iepretī esošā lodziņa var saņemt visu informāciju. Pa kreisi – Traumpunkts, pa labi – dokumentu noformēšana slimniekiem. Kad tas izdarīts, pacientu apskata ārsts, kurš norīko vajadzīgos izmeklējumus. Taču tas nenozīmē, ka slimajam cilvēkam tikmēr, sāpēs sakņupušam, jādirn uzgaidāmajā telpā uz krēsla. Slimais mediķu pavadībā dodas iekšā pa durvīm nodaļā. Pirmie divi kabineti atvēlēti bērniem. Tālāk – telpa smagi slimiem pacientiem. Telpā ir iespējamas arī lokālas operācijas, piemēram, šuvju uzlikšana. Nodaļas virsārsts saka, ka šo telpu izmantojot bieži. Un viņš mazliet paironizē – pludmales svētkiem esam gatavi! Un citiem festivāliem un lieliem masu sarīkojumiem arī.

Un tad nonākam telpā, kur ar aizkariem cita no citas atdalītas septiņas guļvietas – tajā uzturas tie slimnieki, kuriem veic analīzes un izmeklējumus. "Šajā nodaļā slimniekus ne tikai izmeklē, bet viņi saņem arī zāles un citu nepieciešamo ārstēšanu, un nereti ir tā, ka ar to pietiek, lai ārstēšanos cilvēks varētu turpināt mājās," skaidro U.Balodis. Bet tieši to daudzi vēl nesaprot, saka ārsts. "Un tur arī rodas iepriekš laikrakstā aprakstītie konflikti. Bet mūsu mērķis ir nevis slimnieku par varītēm ievietot slimnīcā, bet gan maksimāli ātri viņam palīdzēt. Tieši tāpat ir ar slimniekiem, kurus uz slimnīcu atved ātrā palīdzība. Ir gadījumi, kad pāris stundu laikā ārsti stabilizē cilvēka veselības stāvokli un uzturēšanās slimnīcā nav nepieciešama – cilvēks var doties mājās." Taču skaidrs, ka visas šīs manipulācijas prasa laiku, tāpēc dažkārt cilvēki šajā nodaļā pavada četras stundas un pat ilgāk.

"Bet, protams, ir gadījumi, kad savureiz slimnīcā ir jāievieto ne tikai akūtie slimnieki, bet arī pacienti ar hroniskām slimībām. Tāpēc man ir tikai viens lūgums ģimenes ārstiem – saskaņot šo vajadzību ar nodaļas vadītājiem, un nebūs nekādu problēmu laikus rezervēt vietu šādiem slimniekiem," sacīja U.Balodis.

"Pirmais posms – vides sakārtošana nodaļā ir pabeigts," stāsta U.Balodis. "Ir jāķeras pie nākamā – personāla darba organizācijas, lai katram nodaļā strādājošajam būtu skaidrs, kā kurā situācijā rīkoties. Mūsu slimnīcā izveidotā sistēma slimnieku uzņemšanai un izmeklēšanai nav nekas jauns. Tā strādā praktiski visās attīstīto valstu slimnīcās."