Kurzemes Vārds

17:58 Pirmdiena, 6. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jūnija nogale ar izcilu orķestru koncertiem

Indra Imbovica

Tā ir iznācis, ka jūnijs Liepājā ir ne tikai bagāts ar vasaras saulgriežiem veltītiem dzirkstošiem svētku pasākumiem, bet mēneša nogalē liepājniekiem un pilsētas viesiem dota lieliska iespēja apmeklēt un dzirdēt tādu izcilu orķestru kā NATO džeza un Gidona Krēmera vadītā "Kremerata Baltica" mūziķu sniegumu.

NATO džeza orķestris atgriežas ar pārsteigumiem

Pirmdien, 30.jūnijā, pulksten 19 Latviešu biedrības namā liepājniekus ar savu kolorīto programmu un atraktivitāti priecēs NATO džeza orķestris.

SHAPE (Apvienoto Spēku Eiropā Virspavēlnieka štāba orķestris) ir klasisks džeza orķestris. Šī pasaules klases muzikālā vienība Liepājā iegriežas jau otru reizi, par ko paldies pienākas liepājniekam Vilnim Mellumam. Viņš bija tas, kurš pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas no nulles atjaunoja un vairākus gadus vadīja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku orķestri, pats tajā spēlēja trompeti un vēlāk iekļāvās arī Liepājas bigbendā. Jau divus gadus Vilnis Mellums ir NATO džeza orķestra mūziķis.

SHAPE muzicē jau vairāk nekā 20 gadu. Orķestris dalās trīs dažādos ansambļos: SHAPE džeza orķestris; populārās mūzikas ansamblis "TaskForce8" un "NATO`s Jazz Messengers". SHAPE džeza orķestrī ir 18 profesionāli militārie mūziķi no Igaunijas, Francijas, Grieķijas, Itālijas, Latvijas un Amerikas Savienotajām Valstīm. SHAPE līdz šim vadīja ASV Gaisa spēku galvenais seržants Als Vitigs, bet pašlaik starptautiskā orķestra vadītājs ir ASV armijas pārstāvis pirmais seržants Pedro Kvinounss. Orķestra repertuāru veido gan klasisko džeza autoru skaņdarbi (Kaunts Beisijs, Glens Millers), gan mūsdienu autoru skaņdarbi (Robs Makkonels, Bobs Mincers u.c.).

Telefonsarunā no Beļģijas Vilnis Mellums solīja, ka NATO džeza orķestris Liepājā ieradīsies ar pārsteigumu. Proti, tas savā īpašajā aranžējumā atskaņos arī Emīla Dārziņa "Melanholisko valsi". Džeza orķestris ir izdevis divus kompaktdiskus un pašlaik veido trešo, kurā pirmo reizi būs iekļauts arī latviešu klasiķa skaņdarbs, turklāt tieši "Melanholiskais valsis". Var teikt, ka pēc liepājnieka ieteikuma latviešu klasiskā mūzika iegūs lielu publicitāti plašajā pasaulē.

Gidons Krēmers pirmo reizi uz Liepāju atved savu kamerorķestri

No 26. jūnija līdz 1. jūlijam Latvijā ritēs Gidona Krēmera un kamerorķestra "Kremerata Baltica" 5.festivāls "Spēlējam (arī) klasiku" 7 koncerti ar izcilu mūziķu un vijoles meistara Gidona Krēmera piedalīšanos. Festivāla nobeiguma koncerts izskanēs otrdien, 1. jūlijā, pulksten 19 Liepājas teātrī.

"Kremerata Baltica" ir zīmols, ko pazīst visos kontinentos. Kamerorķestris koncertdarbības laikā pārstāvējis Baltiju dažādos starptautiskos forumos – no MIDEM līdz NATO samitiem. "Kremerata Baltica" dzimis 1997.gadā, tā dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs ir Gidons Krēmers. Šajā laikā tas sniedzis vairāk nekā 60 koncertu ik gadu visdažādākajās pasaules koncertzālēs, arī Ņujorkas Kārnegija zālē, Londonas Karaliskajā Alberta zālē un daudzviet citur. Kamerorķestra ideja un būtība – veicināt triju Baltijas valstu labāko jauno mūziķu izaugsmi un attīstīt viņu daiļrades potenciālu.

Kamerorķestra "Kremerata Baltica" sastāvā ir 27 solistu ansamblis, kurā apvienojušies triju Baltijas valstu jaunie mūziķi. Liepājnieki atkal var būt sevišķi lepni, jo orķestrī muzicē arī mākslinieki, kuri vairākus gadus spēlējuši un spēlē Liepājas Simfoniskajā orķestrī. Tie ir čellisti Pēteris Čirkšis, kurš vairākus gadus spēlējis kamerorķestrī, un šobrīd – Ēriks Kiršfelds.

Gidons Krēmers jau kopš agras jaunības ir vairākkārt viesojies Liepājā, īrējis istabiņu Bernātos un koncertējis kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, muzicējis arī koncertdārzā "Pūt, vējiņi!". Izcilais vijolnieks allaž atzinies, ka labprāt atgriežas šajā pilsētā, un tagad tas notiks kopā ar slaveno kamerorķestri. Daudzi noteikti nezina arī tādu interesantu faktu, ka XXIII Vispārējo latviešu Dziesmu svētku simfoniskajā koncertā Nacionālajā operā Gidons Krēmers kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri sniedza komponista Pētera Plakida šiem svētkiem speciāli uzrakstīta skaņdarba "Brīvdabas mūzika" pirmatskaņojumu.

Tagad koncerts Liepājas teātrī nenoliedzami būs notikums mūsu pilsētas kultūras dzīvē. Tas piedāvā vēl nebijušu iespēju Liepājas un Kurzemes reģiona mūzikas cienītājiem klātienē baudīt pasaules augstāko muzikālo virsotņu sasniegušo mākslinieku sniegumu. Koncertā Gidonu Krēmeru redzēsim dažādos ampluā – kā izcili virtuozu solistu un arī kā orķestra vadītāju, pirmo vijoli. Liepājnieki varēs baudīt visu to, ar ko Krēmers ir tik neatkārtojams, jo arī vairāku skaņdarbu transkripcijas veiktas netradicionālā manierē. Programmā iekļauti orķestra iecīnītu autoru Johana Sebastiana Baha, Bendžamina Britena, Astora Pjacollas, Arvo Pērta, Georga Pelēča un Filipa Glāsa skaņdarbi. A.Pērta "Cantus" B.Britena piemiņai sekos B.Britena variācijas par izcilā komponista F.Bridža tēmu. Koncerta pirmā daļa atklās pēctecību mūzikā, kā klasika dzīvo cauri laikam.

Bet koncerta otrajā daļā līdzās Gidona Krēmera izcilajam solo saspēlē ar orķestri dzirdēsim arī citu izcilu vijolnieku pāri – Evu Binderi un Andreju Goļikovu. Abi mūziķi spēlē Gidona Krēmera kolekcijas vijoles. Eva Bindere pamazām atpērk šo mākslas šedevru un priecājas par iespēju atkal spēlēt koncertos. Šis būs viņas pirmais koncerts pēc ģimenes notikuma – bērniņa piedzimšanas. Koncertā skanēs arī čellistes Giedres Dirvanauskaites (čells) solo, klausītāju iemīļotā A.Pjacollas /A/ Puškarjova fūga no svītas "Puenta del Este" Andreja Puškarjova (sitaminstrumenti) un Gidona Krēmera tandēmā, kā arī G.Pelēča veltījums G.Krēmeram "Plaukstošais jasmīns", kas būs pirmatskaņojums Liepājā.