Kurzemes Vārds

22:07 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas

Trīs kilometri ceļa par 300 tūkstošiem latu
Viktors Ulberts

Beidzot autobraucēji bez bažām var doties Medzes pagasta un Ventspils šosejas virzienā no Liepājas Reģionālās slimnīcas, jo SIA "Aizputes ceļinieks" ir pabeidzis šī trīs kilometru garā ceļa posma rekonstrukciju.

Oficiāli šis ceļa posms saucas Liepāja – Tāši, un būvuzraugs par darbu izpildi paziņojis 25.jūnijā, pastāstīja akciju sabiedrības "Latvijas Valsts ceļi" Kurzemes reģiona Liepājas nodaļas vadītāja Baiba Kampmane.

Būvuzņēmējs SIA "Aizputes ceļinieks" ieklājis divas asfalta kārtas. Pirmā kārta bija mainīga biezuma, lai salabotu pamatus, savukārt otrā kārta ieklāta četru centimetru biezumā. Papildu tam ir uzpildītas ceļa nomales, kā arī atjaunota ass līnija.

Kopējās darba izmaksas bija 300 tūkstoši latu jeb 100 tūkstoši latu par vienu kilometru. B.Kampmane norādīja, ka izmaksas atbilst ceļu remontdarbiem, ka asfalts klāts divās kārtās. Līgums arī paredz trīs gadu garantiju.

Lai arī oficiāli vēl nav pieņemts ekspluatācijā, faktiski ir pabeigts ceļa remonts posmā Priekule – Vaiņode.

Savukārt jūlija sākumā ceļu būvnieki ķersies klāt grantsceļu remontam virzienā no Dunikas uz Nīcu. Viņi iztīrīs grāvjus, kā arī noklās grants maisījumu vidēji 10 centimetru biezumā.


Saziedo trūcīgajām ģimenēm

396,54 lati saziedoti Grobiņas pilsētas Sociālā dienesta rīkotajā ziedojumu akcijā "Mazo grobiņnieku radošai bērnībai", informēja Grobiņas Pilsētas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Selga Dreimane.

Akcijas mērķis bija palīdzēt trūcīgajām grobiņnieku ģimenēm sagādāt dažādas nepieciešamas lietas bērnu radošās un vispusīgās attīstības veicināšanai.

Akcija norisinājās no 23.maija līdz 23.jūnijam. Lielākie ziedotāji ir Grobiņas uzņēmumi: SIA "Grobiņas KB", SIA "Driāda Prim", akciju sabiedrība "Būvmeistars", SIA "Eizers", kuri ziedojumu kontā pārskaitījuši lielāko summas daļu. Divos pilsētas veikalos "Ducis" un "Tev", kā arī domē bija izvietotas ziedojumu kastītes, kurās savu artavu varēja ziedot jebkurš labas gribas cilvēks. Šādi ziedoti vairāk nekā 40 latu.

Sociālā dienesta vadītāja Egita Mazure–Mago pateicas par atsaucību gan uzņēmējiem, gan individuālajiem ziedotājiem. Augusta sākumā tiks sasaukta Sociālo lietu komisija, kas izlems, kurām ģimenēm palīdzība tiks sniegta. Tiek plānots, ka par saziedoto naudu tiks iegādātas grāmatas, rotaļlietu kastes, spēļu kluči, puzzles un citas bērnu attīstībai noderīgas lietas.


Vasaras mācības sāksies "Sproģos"
Pēteris Jaunzems

Vasaras mēnešus, kas zemniekiem gan nav no tiem vaļīgākajiem, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas biedri tomēr izmanto mācībām lopkopībā, augkopībā, augļkopībā un citos sektoros, jo šis laiks paver iespēju daudz ko redzēt un teorētiskās atziņas izvērtēt praksē.

Asociācijas Augļkopības sekcijas vadītājs un mūsu rajonā pazīstamais augļkopis Jānis Pakalns pastāstīja, ka pirmais no mācību kursa semināriem notikšot 10.jūlijā un tas klausītājus no visas valsts novadiem pulcēs Liepājas rajonā viņam piederošajā saimniecībā Durbes novada "Sproģos". Programmā paredzēti priekšlasījumi par augļkopību, par augļu uzglabāšanu un to fasēšanu tirdzniecībai. Arī semināru par bioloģisko saimniecību audzējuma tirdzniecības lietām plānots sarīkot Kurzemē. Šim nolūkam tikšot izmantota Māras Bergmanes saimniecība "Upmaļi", kuras īpašnieki nodarbojas ar zaļu tēju ražošanu un gadu gaitā sasnieguši apbrīnas vērtus rezultātus. Pagaidām vēl samērā maz pazīstama, taču ļoti perspektīva veidojas biedrības "Vides veselības saime" dalībnieces Gundegas Jēkabsones saimniecība Džūkstē, kur semināra programmā paredzēts demonstrēt piena ceļu no zaļās zāles līdz piena kannai.

J.Pakalns pastāstīja, ka paralēli apmācības programmai pirmo reizi Latvijā tiekot organizēts arī konkurss "Zaļā pēda", kura dalībnieki sacentīsies 12 nominācijās, propagandējot gan veiksmīgākos bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumus, gan labāko produkciju un tirdzniecības vietas. Kaut gan vērtējums vēl tikai gaidāms, durbenieks nominācijai par mūža ieguldījumu izvirzījis Liepājas rajona agronomu un bioloģiskās lauksaimniecības celmlauzi mūspusē, bet nu jau pirms desmit gadiem Aizsaulē aizgājušo Imantu Heinacki. "Viņš nenoliedzami bija tas Antiņš, kurš nonesa mums bioloģiskās lauksaimniecības princesīti no stikla kalna, kur to tagad izmanto gan bierņi, gan lipsti," teica J.Pakalns.


Turpina pieņemt pieteikumus

Zemkopības ministrija atgādinājusi lauksaimniekiem, ka arī jūlijā un turpmākajos mēnešos atsevišķās jomās Lauku atbalsta dienesta reģionālās pārvaldes pieņems pieteikumus valsts subsīdiju saņemšanai saimniecībās.

Lai pretendētu uz atbalstu par ciltsdarbu zirgkopības nozarē, pieteikumi jāiesniedz līdz 5.jūlijam, par šķirņu ganāmpulka veidošanu aitkopībā – līdz 1.augustam, bet kazkopībā līdz 1.septembrim. Savukārt, lai saņemtu finansējumu par vaislas sivēnmātēm, pārraudzībā esošo ganāmpulku īpašniekiem reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs ir jāvēršas līdz 7.jūlijam. Valsts pagaidu atbalstam aitkopībā pieteikumi jāiesniedz līdz 15.jūlijam.

Nauda paredzēta arī izglītotības veicināšanai. Tie lauksaimnieki un studenti, kas apgūst lauksaimniecisko ražošanu un vēlas papildināt zināšanas kursos, semināros, konferencēs vai kongresos ārvalstīs, pieteikumus var iesniegt katru mēnesi līdz pirmajam datumam. Pieteikumu veidlapas un atbalsta saņemšanas nosacījumus, kā arī informāciju par iepirkuma procedūru ir iespējams saņemt Zemkopības ministrijas interneta mājaslapā www.gov.lv, kā arī Lauku atbalsta dienesta mājaslapā www.lad.gov.lv.


Atlaides zvejnieku saimniecībām

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi grozījumus sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā. Tie attieksies ne tikai uz zemniekiem, bet arī uz zvejnieku saimniecībām, kuru valstī vairs nav daudz.

Grozījumi paredz lauksaimnieciskajā ražošanā un zivsaimniecībā izmantotajai traktortehnikai piemērot 30 procentu lielu atlaidi obligātajai civiltiesiskajai apdrošināšanai. Tā kā Latvijā kopumā ir reģistrēta tikai 21 iekšējo ūdeņu apsaimniekošanas zvejnieku saimniecība un 46 jūras piekrastes zvejnieku saimniecības, likumprojekta autori uzskata, ka atvieglojumus ir iespējams piemērot arī zvejniekiem. Esot jāņem vērā apstāklis, ka šajās saimniecībās reģistrēts neliels traktortehnikas vienību skaits, turklāt šie traktori ir novecojuši un tādēļ likumā paredzēto atlaidi izmanto tikai 13 procentu apmēra.


Atmiņu kamolu pārtinot
Pēteris Peičs

Pagājušās piektdienas pēcpusdienā kādreizējie Liepājas rajona skolu direktori un vadošie izglītības darbinieki pulcējās tradicionālajā kopā sanākšanā, pēc skaita sestajā, šoreiz Aizputes vidusskolā. Tāpat kā iepriekšējos saietos Pāvilostā, Vaiņodē, Dunalkā, Rucavā un Kazdangā, dalībnieku skaits bija itin prāvs – pāri pussimtam. Ciemiņu pulkā bija ne vien pašreizējie rajona Izglītības pārvaldes darbinieki, bet arī vairāki skolu vadītāji, kuri pedagoģijas stūres ratu arī tagad tur savās rokās, toties pirmās iemaņas kādreiz guvuši Aizputē.

Vidusskolas eksdirektors un sarīkojuma saimnieks Ilmārs Petrovics ciemiņus sagaidīja kopā ar skolas pašreizējo vadītāju Livetu Sprūdi. Laipnā namamāte jūnija beigās varēja atzīmēt īpašu jubileju – tieši pirms desmit gadiem viņa nebaidījās uzņemties grūto un atbildīgo vidusskolas vadības darbu. Tāpēc klātesošo pateicība par Livetas ieguldījumu jaunatnes audzināšanā un līdzdalību šī saieta organizēšanā bija pelnīta un ļoti sirsnīga.

Daudz uzmanības ciemiņiem veltīja Aizputes Pilsētas domes priekšsēdētājs Juris Grasmanis. Svinīgajā pieņemšanā domes ēkā viņš iepazīstināja ar pilsētas pašvaldības darbu, akcentējot tieši rūpes par jauniešu izglītību. J.Grasmaņa teikto par pilsētas un skolas vēsturi interesanti papildināja ilggadējā vidusskolas skolotāja Mirdza Birzniece. Daudz ierosmes visiem deva arī pilsētas Mākslas skolas apmeklējums un jauniešu entuziastu Signes un Uģa Pucēnu savdabīgi iekārtotais Mākslinieku nams, kurā savas ieceres īstenojuši arī vairāki ārzemnieki.

Sarīkojuma tālākajā daļā pie kafijas galda klātesošos iepriecināja vidusskolas dziedātāji un moderno deju izpildītāji. Sekoja nepiespiesta domu apmaiņa par agrākajām un tagadējām izglītības problēmām. Pateicību kādreizējiem un pašreizējiem skolu direktoriem izteica Izglītības pārvaldes vadītājs Zigmunds Cinkus. Ilggadējā izglītības nodaļas vadītāja Mirdza Lutere atcerējās sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados aizvadīto darba posmu, īpaši akcentējot skolu direktoru ieguldījumu šajā laikā. "Direktors nav amats. Pastāvīgām rūpēm par skolu jābūt tādām pašām kā rūpēm par savu māju," secināja M.Lutere. Ciemiņu un mājinieku domas bija, ka šādu sarīkojumu tradīcija turpināma. Par nākamo tikšanās vietu tika izraudzīta rajonā pirmā ģimnāzija Grobiņā. Tāpēc šķiroties pārliecinoši skanēja vārdi "Uz redzēšanos!".