Kurzemes Vārds

00:53 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Veselīga ceļojuma nianses

Inflācija neietekmē Latvijas iedzīvotāju prieku ceļot. Tā apgalvo gan tūrisma speciālisti Rīgā, gan "Brīvbrīža" aptaujātās tūrisma firmas tepat Liepājā. Un, dodoties ceļojumā (vienalga, tikai uz dažām dienām vai ilgāk, tepat pa Latviju vai tālu uz eksotiskām zemēm) ir svarīgi izvērtēt, kas jāņem līdzi. Kad lielās somas sakravātas, jāatceras par veselību. Īpaši, ja līdzi brauc bērni vai ja ceļotājs sirgst ar kādu kaiti. Un pat tad, ja esam pavisam veseli, var gadīties nobrāzt celi, uzberzt tulznu vai sāk sāpēt kakls. Tāpēc Sabiedrības veselības aģentūras speciālisti īsumā ieskicē svarīgāko, kas, pošoties ceļojumā, jāatceras saistībā ar veselību.

Piesardzība vajadzīga arī veselajiem

Ja cilvēks ir pavisam vesels, viņš, protams, neņems līdzi vai pusi aptiekas. Tomēr, iesaka SVA speciālisti, vietiņai pašam minimumam pirmās palīdzības līdzekļu vajadzētu atrasties katra ceļotāja somā. Tie ir plāksteris, brūču tīrīšanas līdzeklis, pārsēji, acu pilieni, līdzeklis pret kukaiņiem un kukaiņu kodumu apstrādei, deguna pilieni, pretsāpju un pretdrudža līdzeklis, sterila marle un arī termometrs. Noteikti noderēs līdzeklis pret vēdersāpēm un pret caureju, jo tieši problēmas ar vēderu ne vienam vien sabojājušas jauki iecerētu atpūtu.

Drošības sajūta rokassomiņā

Jau nopietnāk pie ceļojuma aptieciņas jāķeras tiem cilvēkiem, kas sirgst ar kādu hronisku kaiti, kā arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Paldies Dievam, ir aiz muguras tie laiki, kad cilvēkus ar invaliditāti neuzskatīja par ceļojumu mērķauditoriju. Taču, lai cilvēks justos pēc iespējas labāk, ir svarīgi neaizmirst paņemt līdzi visus tos medikamentus, ko lieto ikdienā, kā arī jau laikus konsultēties ar ārstu, vai nav nepieciešams iegādāties ko neparedzētiem ārkārtas gadījumiem. Turklāt cilvēkiem ar hroniskām slimībām speciālisti iesaka, nevis vajadzīgos medikamentus iesaiņot lielajā somā, kas visbiežāk atrodas autobusa vai lidmašīnas bagāžā, bet gan ņemt līdzi savā rokassomiņā – tas novērsīs lieku stresu, pat ja zāles nemaz nebūs vajadzīgas.

Sargāsim bērnus

Īpaša uzmanība aptieciņai un pirmās nepieciešamības lietām jāvelta gadījumos, ja kopā ar pieaugušajiem ceļo bērni. Pirmais un obligātais nosacījums – vienmēr pie rokas ir jābūt ūdenim, jo mazi bērniņi šķidrumu zaudē daudz ātrāk nekā pieaugušie un viņiem tas var būt bīstami, jo zīdainim dehidratācija var notikt dažu stundu laikā. Otrs – bērni ir ļoti jūtīgi pret saules starojumu, tāpēc, dodoties uz siltajām zemēm, ir ļoti uzmanīgi jāseko, lai mazulis saulē nesakarstu un neapdegtu, kā arī nedrīkst aizmirst saules aizsargkrēmus bērniem un pieaugušajiem. Trešais – infekcijas slimības var piemeklēt īpaši tad, ja ceļo uz eksotiskām zemēm, tāpēc ir vērts noskaidrot, kādas būs iespējas saņemt medicīnisko palīdzību galapunktā. Un, protams, nedrīkst aizmirst par nepieciešamību vakcinēties, ja izvēlētajā galapunktā ir draudi saslimt, piemēram, ar malāriju vai ko citu. Tas attiecas kā uz bērniem, tā pieaugušajiem.

Pirms mazulītis vēl klāt

Arī grūtniecība nav iemesls, lai atteiktos no gaidītā ceļojuma. Protams, ja dzemdības jau nav tepat pie sliekšņa, saka SVA speciālisti. Citādi sievietei, kas gaida mazulīti, nav nekādu ierobežojumu, vienīgi ir dažas nianses saistībā ar vakcināciju, taču to vislabāk paskaidros ārsts. Uz reģioniem, kuros pastāv risks inficēties ar malāriju, topošajām māmiņām gan neiesaka doties, jo šī infekcija var radīt nopietnas komplikācijas. Un vēl – speciālisti neiesaka sievietēm ar mazulīti zem sirds ceļot uz vietām, kas atrodas augstu virs jūras līmeņa.

Drošs paliek drošs

Taču pat visrūpīgāk kārtotā aptieciņa var arī nepasargāt no pavisam neparedzētiem gadījumiem, kad ar paša līdzpaņemto plāksteri vairs nebūs līdzēts, bet būs vajadzīga profesionālu mediķu palīdzība vai pat slimnīcas pakalpojumi. Lai gan neviens no mums nedodas ceļojumā ar domu slimot, pat nejaušs solis var būt par iemeslu lauztai kājai vai līdzīgām traumām. Bet medicīniskie pakalpojumi ir ļoti dārgi! Tāpēc SVA speciālisti atgādina, ka nekādā gadījumā nedrīkst aizmirst par veselības apdrošināšanu, dodoties ceļojumā – tas var pasargāt no daudziem nepatīkamiem mirkļiem. Un polisi neiesaka glabāt vis lielajā ceļasomā, bet gan rokassomiņā kopā ar citiem dokumentiem, kur tā ir viegli atrodama.

Visu nepieciešamo informāciju par apdrošināšanu un citām niansēm, kas saistītas ar došanos uz kādu valsti, bet jo īpaši uz eksotiskiem reģioniem, noteikti sniegs tūrisma firmu speciālisti. Plašāku informāciju var saņemt, arī ieskatoties Sabiedrības veselības aģentūras mājaslapas www.sva.gov.lv sadaļā "Vakcinācija, ceļotāju veselība".

Sagatavojusi Kristīne Pastore