Kurzemes Vārds

09:05 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pa ūdeņiem ar motociklu
Miks Kuncītis

Pirms nedēļas "Brīvbrīdī" varējāt lasīt par tādu īsteni vasaras izklaidi kā šūpošanās jūras viļņos jeb burāšana, arī šoreiz stāsts būs par interesantu un sportisku atpūtu, kas saistās ar ūdeņiem. Tie, kas ir braukuši ar ūdensmotociklu, noteikti man piekritīs, ka šī aktīvā un zināmā mērā slapjā aizraušanās prasa daudz fiziskā spēka, bet tajā pašā laikā sniedz adrenalīna pilnus mirkļus.

Dārgs prieks

Brauciens ar ūdensmotociklu ir vienlaikus gan sports, gan atpūta, turklāt nav nepieciešamas īpašas iemaņas un braucamrīka vadāmība ir ļoti vienkārša. Liepājas burāšanas klubā "Rietumkrasts" baudīt vasaras priekus var ne tikai ar vējadēli, bet jau no pagājušā gada arī ar ūdensmotociklu, kuru tagad tur ir jau trīs. "Nezinātājam varbūt sākumā varētu šķist, ka braukšana ar ūdensmotociklu ir sarežģīta, taču tā nebūt nav – braucamajam ir tikai gāze, un tas arī viss. Pats vari izvēlēties braukt ātrāk vai lēnāk, turklāt pēc īsas instruktāžas un izmēģinājuma brauciena bailes, ja tādas būs bijušas, pazudīs,” stāsta kluba viceprezidents Vilmārs Bogdanovs.

Nevarētu teikt, ka Liepājā šis atpūtas veids būtu ļoti populārs, jo mūsu pilsētā šo braucamrīku ir tikai ap 20 īpašniekiem. Droši vien tāpēc, ka aizraušanās ar ūdensmotocikliem ir dārgs prieks – jauns mocis varētu izmaksāt ap 10 tūkstošiem eiro, bet lietotu iespējams iegādāties par diviem līdz trim tūkstošiem eiro. Cena, protams, ir atkarīga arī no braucamā jaudas – iesācējiem pilnīgi pietiktu ar 120 zirgspēkiem, bet pieredzējušāki etuziasti varētu kārot kaut ko jaudīgāku – līdz pat 250 zirgspēkiem.

Kā jau ar visām tehniskām lietām, lai iztiktu bez problēmām, ir nepieciešama itin smalka apkope – regulāra eļļas maiņa un ziemā droša, sausa vieta uzglabāšanai. Pērkot ūdensmotociklu noteikti vajadzētu atcerēties, ka likumi pastāv arī uz ūdens – ir nepieciešama vadītāja apliecība, un šajā vaļaspriekā alkoholam vietas nav. Vilmārs teica, ka pašlaik diezgan stingri tiek kontrolēti piekrastes ūdeņi, tā kā, bezatbildīgi rīkojoties, var iekulties nopietnās nepatikšanās. "Mūsu klubā motociklus var iznomāt arī tādi cilvēki, kam šo tiesību nav, taču tad braucienus var veikt tikai instruktora uzraudzībā," teica Bogdanovs.

Sargā sevi pats

Klubā "Rietumkrasts" šo braucamrīku īre ir viens lats minūtē, taču, ja vēlēsities iznomāt to uz ilgāku laiku, iespējamas atlaides. V.Bogdanovs pastāstīja, ka parasti šī vaļasprieka entuziasti neīrē motociklus ilgāk par pusstundu, jo braukšana ar to prasa daudz fiziskā spēka. Piemēram, piecu vīru kompānijai mierīgi pietiktu ar divdesmit minūtēm katram, lai pilnībā izbaudītu braucienu.

Mūspusē ir vēl viena populāra ūdensmotociklistu pulcēšanās vieta – Dubeņu grants karjeras, kurās gan, pēc Vilmāra teiktā, vairāk pulcējas tā sauktie svētdienas braucēji, kas ar šo izklaidi nenodarbojas regulāri. "Jūrā, kur ūdens nav kā spogulis, braukt ir daudz interesantāk, jo var just viļņu pretestību, kas braucienu padara emocijām bagātāku. Iekšējos ūdeņos var sasniegt lielāku ātrumu, taču tur pilnībā nevar sajust šīs izklaides patieso adrenalīnu," atzina V.Bogdanovs.

Nav jau tā, ka braukšana ar ūdensmotociklu ir individuāls pasākums. Tam var piesiet gan peldošu pūsli un sasēdināt draugus, gan arī rīkot ūdens spēles, izvēršot to par īstu ģimenes pasākumu. Ja runājam par drošību uz ūdens, tad satraukumam īsta pamata nav, jo tā sauktais sēdošais ūdensmotocikls ir ļoti stabils, un, ievērojot instruktora teikto, nokrist no tā praktiski nav iespējams.

Citādāk ir ar stāvošajiem ūdensmotocikliem, tie vairāk domāti pieredzējušiem braucējiem un Latvijā vēl nav ieguvuši lielāku popularitāti – tos ir grūtāk novaldīt. "Kas tad mūsdienās ir drošs – pat šķietami vienkāršās situācijās var iekulties nepatikšanās un gūt traumas. Ja arī gadīsies nokrist, tad tam domāta drošības veste," sacīja Vilmārs. Vēl noteikti jāatzīmē, ka ar ūdensmotociklu nedrīkst braukt tādās vietās, kur dziļums mazāks par metru, pretējā gadījumā var saskarties ar nopietniem tehniskajiem bojājumiem.

Ūdensmotociklam un braucējam ir piemēroti jebkādi laika apstākļi. Ja ezera virsma ir gluda kā spogulis, tad var sasniegt maksimālu ātrumu. Ja pūš stiprs vējš un ir lieli viļņi, tad braucējs var izpildīt elpu aizraujošus lēcienus, vai braukt starp viļņu galotnēm. Ja līst lietus un ir vēss laiks, tad pirms un pēc brauciena iespējams sasildīties pirtī, kas atrodas turpat "Rietumkrasta" teritorijā. Lietū jau slapjāks par slapju vēl neviens nav palicis.