Kurzemes Vārds

22:07 Sestdiena, 28. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Fabriku likvidē = fabriku atjauno?
Līvija Leine

Cilvēks jau ir tāda spītīgi cerīga būtne. Vienmēr cer uz labāko. To apliecināja arī Nodarbinātības valsts dienesta Liepājas filiāles direktores vietniece Baiba Tomase pēc sarunas ar SIA "Liepājas Kafijas fabrika" strādniekiem. Viņi esot noskaņoti optimistiski. Arī tie, kam tikai daži gadi palikuši līdz pensijai, un tādu starp atlaižamajiem ir vairums. No tiem, kuri jau pēc mēneša būs bez darba, tikai trīs cilvēki ir jaunāki par 40 gadiem. Var vienīgi sacīt: lai Dievs viņiem palīdz! Lai palīdz atrast jaunu darbu, saņemt visas tās garantijas, kas pēc likuma pienākas. Un kaut kad, kad uzņēmums atkal atjaunošot darbu, tikt pieņemtiem atpakaļ darbā, kā tas paredzēts arodbiedrības un administrācijas līgumā.

Tikai, ja tāda perspektīva pastāv, kāpēc uzņēmuma vadītāja Zofija Kuļika konsekventi izvairās runāt ar presi? Kāpēc neviens Liepājas Kafijas fabrikas pārstāvis nepiedalījās Nodarbinātības komisijas sēdē, lai pastāstītu par to? Pašlaik oficiālā versija, ka uzņēmums tiek slēgts sakarā ar izejvielu, materiālu un citu ražošanas izmaksu straujo sadārdzināšanos. Kāda iespēja, ka viss atkal paliks tik lēts, ka ražošanu varēs atjaunot? Vai varbūt taisnība tiem, kas zina stāstīt – zemes gabalu, uz kura atradās Cukurfabrika un arī no ceha par patstāvīgu uzņēmumu pārtapusī Liepājas Kafijas fabrika, iekārojusi kāda milzīga skandināvu firma, un mudinājusi arī Kafijas fabriku atkāpties?

Ka šāda versija iespējama, liecina tas, ka Liepājas Kafijas fabrikas īpašniece kompānija "Dikk", kas reģistrēta Rīgā, Piedrujas ielā 5, pieder Zofijai Kuļikai un Ludmilai Kozlovai. Tā pati adrese ir arī SIA "LC Loģistika", kas nodarbojas ar cukura un kafijas tirdzniecību un kuras īpašnieces ir abas minētās personas un Valija Zabe.

Cerība, ka uzņēmums pēc laika darbu atsāks, iepriecinātu visus. Arī tās iestādes, kuru rūpju lokā atlaistie strādnieki nonāks, ja viņi nespēs atrast darbu, no kura izdzīvot. Mulsina tikai, ka šajā līgumā par sociālajām garantijām, ko apņemas nodrošināt uzņēmums, paredzēts, ka katram atbrīvotajam cilvēkam jautājums par sociālajām garantijām ar Pilsētas domi jārisina... individuāli. Tātad – glābiņš pašu un pašvaldības rokās?

Arī vairāki citi pilsētas uzņēmumi pēdējo mēnešu laikā ir samazinājuši darbinieku skaitu. Aptuveni 150 cilvēku plāno atbrīvot tekstiluzņēmums "Lauma Lingerie". Nupat skaļi iet vaļā kārtējā pieteikšanās uz zvejas kuģu sagriešanu. Tātad – arī zvejnieki paliks bez darba. Vai pašvaldība spēs šo nastu pavilkt? Diezin, vai glābiņš būs nupat izsludinātā graudu un putraimu dalīšana valstī – vistrūcīgākajām personām reizi mēnesī nākamgad došot puskilogramu auzu pārslu un četrgraudu pārslu, kilogramu makaronu, 400 gramu pankūku miltu un 400 gramu vājpiena pulvera.

Būtu naivi apelēt pie to uzņēmumu vadītāju sirdsapziņas, kas labāk saņem lielu naudu uzreiz, nevis turpina ražošanu. Atliek tikai cerēt, ka vismaz daļa tiks strādāt tajos uzņēmumos, ko sola atvērt investori. Zviedrijas kompānija "Trelleborg" jau septembrī atvēršot savu ražotni, kas gatavos traktoriem uzkarināmu lauksaimniecības mašīnu rezerves daļas.

Lai izdodas!