Kurzemes Vārds

21:13 Sestdiena, 28. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Mūžīgais jautājums – bērnu drošība
Inga Dobele, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas galvenā inspektore

Skolēnu vasaras brīvlaiks ir pašā pilnbriedā, un atkal no jauna jārunā par to, kā zēni un meitenes pavada šo laiku. Jo galvenais ir un paliek mūžīgais jautājums: cik droši bērni jūtas laikā, kad nav jāiet skolā?

Mūsu inspekcija pārbaudīja pašvaldības piedāvātās vasaras nometnes, un varu teikt: mēs pārliecinājāmies, ka par mazākajiem skolēniem – sākumklašu un pamatskolas pirmo klašu audzēkņiem ir padomāts. Varbūt derētu plašāks atpūtas nometņu piedāvājuma klāsts pusaudžiem. Toties viņiem ir dota iespēja vasarā strādāt. Lai gan, kā rāda pieredze, gribētāju strādāt ir vairāk nekā darba vietu.

Varu teikt, ka brīvdienas ir papildu slodze ģimenēm, kurās aug skolas vecuma bērni. Un ir jāapzinās, ka pilna atbildība par savas atvases gaitām ir ģimenēm. Atkal jāuzsver, ka tieši vasarā vecākiem vēl jo vairāk ir jārūpējas par to, kur atrodas viņu bērns un ko viņš dara. Labi, ja bērns ir nometnē. Taču arī tas neizslēdz vecāku atbildību. Inspekcija vērsa uzmanību uz to, vai nometnēs ir noslēgti līgumi ar vecākiem. Tas paredz gan nometnes vadītāja pienākumus, gan to, kas tiek prasīts no dalībnieku vecākiem, un līdz ar to izslēdz nesaprašanās gadījumus. Svarīgi, lai vecākiem būtu skaidrs, ko viņi ir izvēlējušies, kādas nodarbības ir paredzētas, kur notiek nometne, kādas ir telpas, cik tās ir drošas un piemērotas bērnu uzņemšanai.

Taču ne visas mammas un tēti apzinās, cik svarīgi ir runāt ar savām atvasēm par to, ko viņi darīs laikā, kamēr mājās neviens pieaugušais viņus nevar pieskatīt un kontrolēt. Tagad brīvdienās var redzēt, ka daudzi bērni netiek nepieskatīti. Mazi puikas, kuriem tikai mazliet pāri par desmit gadiem, manāmi uz ielas ar cigaretēm mutē un alus pudelēm rokā. Bezdarbībā klaiņo meitenes, arī viņas redzamas smēķējot. Tas uzliek papildu slodzi policijai. Pludmalē aiztur mazus bērnus vienus pašus. Tagad laukā paliek aizvien siltāks, un vēlams, lai vecāki mājās pārrunātu, kur bērni ies, kur peldēsies, vai tur ir droši, vai tuvumā būs glābēji.

Vēl viens jautājums ir satiksmes noteikumu ievērošana. Te vairāk jāuzmanās tiem bērniem, kuru ģimenes tikai nesen atnākušas dzīvot pilsētā un kuri pirmo reizi ir brīvā vaļā pilsētas apstākļos.