Kurzemes Vārds

03:56 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Bruģē autostāvvietu

Jaunliepājā, blakus Annas tirgum, ir novāktas bijušā krāmu tirdziņa nojumes un kioski, un tagad šajā vietā strādā uzņēmuma "A–land" bruģētāji, izlīdzinot vēsturiskā bruģa segumu. Jau rakstījām, ka šajā laukumā iekārtos autostāvvietas, kuras varēs izmantot daudzfunkcionālās sporta halles apmeklētāji. Laukumā paredzētas vietas līdz 300 automašīnām. Laukumu labiekārtos, to norobežojot ar mazajām arhitektūras formām. Paredzēts daļu bruģēšanas pabeigt jau augustā.

Biznesa pusdienas

Abas picērijas "Čili pica" sākušas piedāvāt biznesa pusdienas. Uzņēmuma "Pica serviss" mārketinga vadītāja Monika Jankovska pastāstīja, ka no 30.jūnija picēriju klienti no pulksten 12 līdz 16 var pasūtīt biznesa pusdienas. Katru nedēļas darba dienu ir atšķirīgs piedāvājums – gan zupa, gan otrais ēdiens. Picēriju "Čili pica" klientu pirmās atsauksmes rāda, ka jauninājums atzinīgi novērtēts.

Slēgta apskate

4.jūlijā SIA "Scantest" tehniskās apskates stacija Liepājā, blakus CSDD Liepājas rajona nodaļai, līdz pulksten 15 būs slēgta, jo šajā laikā izdarīs tehnisko kontroli rallija "Kurzeme" sporta automašīnām, informēja CSDD Liepājas rajona nodaļas priekšnieka vietnieks Arnis Jekste. Tehniskās apskates stacija darbu atsāks no pulksten 15. Tehniskās apskates stacija Grobiņā šajā dienā strādās kā ierasti – no pulksten 8.30 līdz 17.

Ukraiņi Liepājā pēc Zilo karogu ābeces

Šodien Liepājā ieradīsies divi Sevastopoles pārstāvji no Ukrainas, lai iepazītos ar Liepājas pieredzi Zilo karogu pludmaļu apsaimniekošanā. Ukraina vēlas Krimas pludmales un jahtu ostas izveidot atbilstoši Zilā karoga vides kvalitātes prasībām. Ukraina par biedru starptautiskās vides izglītības organizācijā "FEE", kas piešķir Zilos karogus, kļuvusi tikai jūnijā.

Lems par "Vecliepāju" 

Par namu pārvaldes "Vecliepāja" privatizāciju Pilsētas dome varētu lemt augustā, prognozē domes izpilddirektora vietnieks Ronalds Fricbergs. Domes izpilddirekcija ir saņēmusi starptautiskās auditorfirmas "Ernst&Young" izstrādātos namu pārvaldes SIA "Vecliepāja" privatizācijas dokumentus – privatizācijas noteikumu un apsaimniekošanas līgumu projektus. Tos izskatījuši speciālisti no domes Juridiskās daļas un no Finanšu un Nekustamo īpašumu pārvaldes. Tā kā speciālistiem un izpilddirekcijai ir vairākas iebildes, firmu lūgs dokumentus pilnveidot un koriģēt.

Prezidents izsludina Liepājas Universitātes satversmi

Vakar Valsts prezidents Valdis Zatlers izsludinājs likumu "Par Liepājas Universitātes satversmi". Likums un līdz ar to Liepājas Universitātes satversme juridiski stāsies spēkā pēc divām nedēļām – 16.jūlijā. No likuma spēkā stāšanās dienas visos dokumentos oficiāli izmantojams nosaukums Liepājas Universitāte. Saeimā likumprojektu "Par Liepājas Universitātes satversmi" apstiprināja 12.jūnijā, kad Liepājas Universitātes tapšanu atbalstīja un par likumprojektu nobalsoja 91 deputāts. 14.jūnijā apritēs divi gadi, kopš augstskolas Satversmes sapulces locekļi pieņēma lēmumu par augstskolas statusa un nosaukuma maiņu. Kopš tā brīža ir pilnveidota studiju kvalitāte, izveidotas jaunas studiju programmas, ne tikai pamatstudiju, bet arī maģistra un doktora studiju programmas. Kopumā šogad augstskola piedāvā 47 dažāda līmeņa pilna un nepilna laika studiju programmas. 1954.gadā augstskolu izveidoja uz Skolotāju institūta bāzes. Tās sākotnējais nosaukums – Liepājas Pedagoģiskais institūts.

Biļetes lidojumam uz Belvjū

Liepājas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja lēmusi par finansējuma piešķiršanu braucienam uz Belvjū (ASV) 1.ģimnāzijas audzēknim Kristapam Deimantovičam. K.Deimantoviču izvēlējās konkursā, ko rīkoja Liepājas domes Ārējo sakaru un protokolu daļa, lai atlasītu kandidātu dalībai Belvjū un Liepājas skolēnu apmaiņas programmā. Apmaiņas brauciena īstenošanai ir nepieciešams līdzfinansējums 400 latu lidmašīnas biļešu iegādei. Skolēnu apmaiņa starp Liepāju un Belvjū notiek kopš pagājušā gadsimta 90.gadiem. Skolēnu vasaras apmaiņas braucienus organizē Belvjū Māsupilsētu asociācija, bet skolēnus braucienam no abām pilsētām iesaka izglītības iestādes.

"Spēlmaņu naktij" izvirzīti arī Liepājas teātra mākslinieki

Latvijas Teātra darbinieku savienība paziņojusi 2007.–2008. gada sezonas nominantus "Spēlmaņu nakts" Gada balvai. 18 nominācijās par balvām novembrī sacentīsies 84 pretendenti. Liepājas teātra vārds nosaukts 8 reizes, no tām 6 reizes saistībā ar iestudējumu "Bērniņi…". Tātad – nominācijā "Gada dramatiskā teātra izrāde" izvirzīta izrāde "Bērniņi…" pēc D.Kunca romāna "Nakts balsis" motīviem, režisors un dramatizētājs Ivars Lūsis. Par "Gada muzikālo izrādi" sacentīsies arī Jāņa Lūsēna opera melodrāma "Agrā rūsa", režisors Ivars Lūsis. Starp "Gada scenogrāfiem" iekļuvis Ivars Noviks par izrādi "Bērniņi…". Nominācijā "Gada aktieris" izvirzīts Armands Kaušelis par Roja Bordena lomu, bet par "Gada aktrisi otrā plāna lomā" – Anita Kvāla par nospēlēto Bordena kundzi – abi izrādē "Bērniņi…". Savukārt nominācijā "Gada spilgtākā debija" no Liepājas teātra izvirzīti divi mākslinieki – aktieris Ingus Kniploks par Kolinsa Džeikopa lomu un Jānis Lūsēns juniors par mūziku un skaņu partitūru izrādē "Bērniņi…", bet režisore Anita Sproģe par izrādes "Medusmēnesis" režiju.

Rekonstruē kanalizāciju

Akciju sabiedrība "UPB" un tās pastāvīgais apakšuzņēmējs – firma "Būvmehanizācija" turpina strādāt uzņēmuma "Liepājas ūdens" objektos, galvenokārt kanalizācijas tīklos. Līgumu par visu šo projektu noslēdza pērn martā, un tā kopējā tāmes vērtība ir 25,3 miljoni eiro, un 85 procentus šīs summas dod Eiropas Savienība. Runa ir pavisam par pieciem objektiem. Lielākie darbi jau paveikti Peldu un Dzintara ielā, tagad kanalizāciju rekonstruē Klaipēdas ielā posmā no Liedaga līdz Vaiņodes ielai. Ir svarīgi, ka projektā paredzēti jauni māju pieslēgumi jaunierīkotajiem tīkliem. Ūdensvada pievadi, starp citu, jau ierīkoti 2.vidusskolai un Starptautiskajai Baltijas akadēmijai, bet tie vēl jāizveido dzīvojamiem namiem Ventas ielā. Vietumis vienlaikus māju pagrabos likvidē tranzīta cauruļvadus, kas rada problēmas namu apsaimniekotājiem. "Liepājas ūdens" speciālisti uzskata, ka būvdarbi norit precīzi pēc grafika.

Aicina uz svētkiem

Šosestdien Liepājas Anonīmo alkoholiķu sadraudzības biedrība svin savu 15 gadu pastāvēšanas gadadienu un aicina uz svētku sarīkojumu gan savus biedrus un viņu ģimenes locekļus, gan arī visus interesentus. Jubilejas sarīkojums notiks Liepājas Speciālajā internātskolā, kas atrodas K.Ūliha ielā 56 (ieeja no pagalma puses L.Paegles ielā). Viesu reģistrācija no pulksten 16. Vakara gaitā būs gan atklātās, gan arī slēgtās sapulces, mūzika, dziesmas, dejas, atrakcijas un citas jautrības, ieskaitot saulrieta vērošanu pludmalē. Sīkāku informāciju par gaidāmo svētku sarīkojumu var saņemt pa tālruni 26332320 vai 26073927.

Zemessargi nepaliek kaunā

Kandavā norisinājās Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes vasaras sporta spēles. No 1.Zemessardzes novada štāba un kājnieku bataljoniem piedalījās sešas komandas – pavisam 132 zemessargi un 39 profesionālā dienesta karavīri. Komandām bija jāsacenšas 13 sporta veidos.

1.Zemessardzes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Cimermane pastāstīja, ka mūsu zemessargi kaunā nav palikuši: "Kopvērtējumā Pirmajā divīzijā 1.ZSN 51.kājnieku bataljons 10 komandu izlasē izcīnīja 4.vietu, savukārt Otrajā divīzijā 26 komandu izlasē 1.ZSN 45.kājnieku bataljons ieguva 3.vietu." Bet atsevišķās disciplīnās, piemēram, vasaras biatlonā, peldēšanā, strītbolā, dueļu šaušanā mājās atvesti diplomi un medaļas.

Lems par strīdīgo zemi Saules ielā
Nora Driķe

Šodien domes sēdē deputāti lems, vai pašvaldībai izmantot atpakaļpirkuma tiesības uz zemi Saules ielā 8. Attīstības komiteja jau iepriekš lēmusi atpakaļpirkuma tiesības neizmantot. Turpretī opozīcijas deputāte Elita Kosaka domes priekšsēdētājam sagatavojusi pretēju priekšlikumu – izmantot pašvaldības atpakaļpirkuma tiesības uz šo, nu jau apbūvēto zemesgabalu, "ievērojot pilsētas iedzīvotāju vēlmes".

Zemesgabals Saules ielā 8 slavens ar to, ka 2005.gadā to dome iznomāja Būvvaldes darbiniecei Ritai Giļovai individuālās dzīvojamās mājas celtniecībai. Pretēji zemes lietošanas mērķim Liepājas Būvvalde izdeva savai darbiniecei būvatļauju celt trīsstāvu māju ar sešiem dzīvokļiem, tā pārkāpjot pašvaldības zemes nomas līgumu. Pēc publikācijām presē par pārkāpumu tika sodīti Būvvaldes vadītāji – viens ar rājienu, otrs ar piezīmi, projekts 2006.gadā tika pārstrādāts. Savukārt tā gada rudenī Saules ielas 8 kaimiņi – iedzīvotāji no daudzdzīvokļu mājas Laivinieku ielā 7/13 – lūguši pašvaldību šo zemi iznomāt savas mājas apsaimniekošanai un bērnu laukuma ierīkošanai. Lūgums noraidīts. 2007.gada 13.septembrī dome un R.Giļova noslēgusi zemes Saules ielā 8 pirkuma līgumu par cenu 13172 lati, un pircēja apņēmusies ēku nodot ekspluatācijā līdz 2007.gada 30.septembrim, taču tas neesot izdarīts. Tagad R.Giļova apbūvēto zemes gabalu pārdod par 25 tūkstošiem latu, informē domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Pašvaldībai ir iespēja izmantot atpakaļpirkuma tiesības, samaksājot R.Giļovai 13172 latus un, pēc E.Kosakas viedokļa, arī iespēja neatlīdzināt pircēja veiktos ieguldījumus objektā, jo māja nav nodota ekspluatācijā līgumā paredzētajā laikā.

Kā lems deputāti, nav zināms, taču līdz šim atpakaļpirkuma tiesības izmantotas ļoti reti, atzīst A.Štāls. Pēc viņa skaidrojuma "Kurzemes Vārdam", šīs tiesības pašvaldībai gan ir paredzētas likumā, taču praktiski tās tikpat kā neesot iespējams izmantot. "Diez vai pašvaldība varētu pati zemesgabalu pārdot tālāk citiem cilvēkiem par tādu – lielāko – summu, jo uz zemes gabaliem paliek ēku pamati vai nepabeigtas būves, kas nepieder pašvaldībai. Jā, faktiski šie lēmumi par atpakaļpirkuma tiesībām ir tikai formāli," sacīja A.Štāls.

Mūzikas nedēļas nogale ir klāt
Ilze Grunska

Fonteina festivāls sāksies šovakar un turpināsies trīs dienas. Apmeklētājiem būs iespēja dzirdēt un redzēt vairāk nekā 50 mūziķu un grupu no visas pasaules.

Šovakar ap pulksten vienpadsmitiem uz galvenās skatuves kāps grupa "Panteon Rococo" no Meksikas, kas savā dzimtenē ierindojas zvaigžņu statusā, jo izdevusi vairākus tūkstošus disku un septiņus albumus, bet Ziemeļeiropā tā uzstāsies pirmo reizi. No apmēram pulksten vieniem naktī uz galvenās skatuves spēlēs Francijas grupa "Jesus Volt".

Galveno viesu statusā piektdien īsi pirms pusnakts var sagaidīt Lielbritānijas zvaigznes "Ten years after". Nākamajā un pēdējā "Fontaine Festival" naktī uz lielās skatuves spēlēs Jamaikas regeja leģenda Jimmy Cliff ar grupu. 5.jūlijā pēc pulksten 22 uz "Flashlight" skatuves uzstāsies ģitārspēles virtuozs Lenss Lopezs no ASV. Vēlāk savu spēli sāks Lielbritānijas streetpunk leģenda – grupa "Sham69".

Jaunums festivāla apmeklētāju ērtībai ir telšu pilsētiņa, kurā no 3. līdz 5. jūlijam varēs nakšņot. Tās teritorija būs apsargāta, un telts vietas cena trim dienām – 10 latu. Telts vietas biļetes varēs iegādāties biļešu kasē pie ieejas. Biļetes uz Fonteina festivālu vēl var iegādāties "Biļešu servisa" tirdzniecības punktos visā Latvijā un Lietuvā, to cena visām trim festivāla dienām ir 25 lati, katrai atsevišķi – 15 latu, savukārt, pērkot trīs dienu biļeti pie ieejas, tās cena sasniegs 30 latu.