Kurzemes Vārds

03:20 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pedofilu beidzot sauks pie atbildības

Ita Cērmane

Liepājas policijas darbinieki aiz restēm beidzot iesēdinājuši vīrieti, kurš savu perverso vēlmju apmierināšanai izmantojis bērnus. Izmeklējot kāda zēna pazušanu, atklāta virkne šī vīrieša izdarīto likumpārkāpumu.

Ar spējām pierunāt

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja par 1999.gadā dzimuša zēna pazušanu laikposmā no 3. līdz 7. martam. Aleksandru pēc vairākām dienām laimīgi atrada, viņš atgriezās ģimenē. Taču tad atklāja, ka zēnu dzīvoklī E.Tisē ielā 42 pret puikas gribu turējis iespundētu 1974.gadā dzimušais Juris. Policijā uzsāka kriminālprocesu.

Policijas darbinieki noskaidroja, ka deviņus gadus veco zēnu Juris ievērojis pilsētas centrā, kad puika braucis mājās no skolas. Ļaundaris padzirdējis, ka zēns kādai sievietei žēlojies – Jaungadā palicis bez dāvanām, un izmantojis to. Viņš piesolījis zēnam dāvanas un, liekot lietā savas spējas rast kontaktu ar bērniem, pierunājis puisēnu doties sev līdzi uz paziņas dzīvokli Ezerkrastā. Pa dienu Juris kopā ar zēnu pastaigājies pa pilsētu, apmeklējot spēļu zāles un datorsalonus, kā arī apdāvinot puiku ar saldumiem, bet naktī zēnu izmantojis – pielietojot vardarbību, ar zēnu apmierinājis dzimumtieksmi. Dzīvokļa saimniekam nav radušās aizdomas, jo Juris teicis, ka zēns ir viņa dēls.

Bērnu kolekcionārs

Šķetinot šo lietu, likumsargi atklājuši, ka uz Jura sirdsapziņas ir virkne līdzīga rakstura likumpārkāpumu. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā atklātas deviņas noziedzīgas epizodes. Viena notikusi 2007.gada oktobrī. Pārējie astoņi noziegumi pastrādāti 2008.gadā, laikposmā no februāra sākuma līdz 7.martam, kad vīrieti beidzot aizturēja policija. Bez jau minētā deviņus gadus vecā zēna no šī vīrieša perversijām cietuši vēl vairāki zēni, kā arī viena meitene – viena izmantotā zēna māsa. Dažus zēnus Juris vedis uz jau zināmo dzīvokli E.Tisē ielā, bet vairumā gadījumu upurus izmantojis savās mājās Nākotnes ielā. Vienā gadījumā Juris savu upuri ievilcis neapsaimniekotā ēkā.

Visi seksuāli izmantotie bērni ir no sociāli nelabvēlīgām daudzbērnu ģimenēm, kurās bērni nav bijuši pietiekami kontrolēti. Juris savus upurus sastapis, vienus pašus pastaigājamies ielās. Kādu zēnu viņš noskatījis Karostā, kur tas pie katedrāles ubagojis. Pārējie bērni dzīvojuši netālu no pedofila dzīvesvietas Tosmarē. Jaunākajam upurim nozieguma izdarīšanas brīdī bijuši tikai četri gadiņi, vecākajam – 10 gadu.

Tikai viens no cietušajiem zēniem, tas, kuru Juris ievilcis pamestajā mājā, par pārdzīvoto izstāstījis vecākiem. Diemžēl viņi nav noticējuši, padomājuši, ka dēls šausmu stāstu izdomājis, un nav vērsušies policijā. Pārējie aiz kauna un bailēm par notikušo klusējuši. Taču visi bērni ļoti cietuši gan fiziski, gan guvuši smagas psiholoģiskas traumas. Pašlaik visi iziet psiholoģiskās rehabilitācijas kursus.

Aiz restēm

Bet Juris atrodas apcietinājumā – tāds ir viņam piemērotais drošības līdzeklis. Vīrieša nodarījumi ir pierādīti, uzsvēra Liepājas Policijas pārvaldes priekšnieks A.Vaiteiks. Izmeklēšanas laikā ir savākts pietiekami daudz pierādījumu. Arī Juris savu vainu atzinis.

Viņam uzrādīta apsūdzība pēc diviem Krimināllikuma pantiem: 160.panta 3.daļas – par dzimumtieksmju apmierināšanu pretdabiskā veidā, ja tas izdarīts ar nepilngadīgo (likums par šādu noziegumu paredz vainīgo sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no 5 līdz 15 gadiem), kā arī pēc 152.panta 1.daļas – par nelikumīgu brīvības atņemšanu (soda ar arestu vai piespiedu darbu, vai ar naudassodu līdz 30 minimālajām mēnešalgām). Lieta 1.jūlijā nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Cietumi nelīdz

Juris jau iepriekš vairākkārt nonācis konfliktā ar likumu un ir sodīts, arī par dzimumnoziegumiem.

1993.gadā, būdams tikai 19 gadu vecs, viņš sodīts par netiklu darbību izdarīšanu ar nepilngadīgu personu, par ko piemēroja reālu brīvības atņemšanu uz diviem gadiem un sešiem mēnešiem. Sodu viņš izcietis, taču mācību nav guvis. Jau 1997.gadā sodīts par izvarošanu un pederastiju, par ko piemērots nosacīts sodu uz trim gadiem. Nosacītā soda laikā, 1998.gadā Juris pastrādājis nākamo noziegumu, un par izvarošanu tiesa Jurim piespriedusi septiņus gadus reāla cietumsoda. Tikko iznācis no cietuma, vīrietis 2005.gadā pastrādājis nākamo noziegumu un tiek sēdināts uz tiesas sola par netiklu darbību veikšanu ar nepilngadīgo. Atkal rūtotā saule uz diviem gadiem…

2007.gadā Juris pastrādājis vairākus likumpārkāpumus. Par zādzību tiesa viņam piesprieda nosacītu sodu, kura laikā Juris pamanījās aizvest uz Priekuli bērnu, lai ar viņu veiktu netiklas darbības. Policija pēc tam ļaundari aizturēja un uzsāka kriminālprocesu. Diemžēl tad, kad policija lietu nodeva prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai, tā tika izbeigta – prokurors Jura darbībās nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Bīstamo subjektu atbrīvoja.

P.S. Jācer, ka šoreiz prokuratūra nepieļaus šī bīstamā subjekta nonākšanu brīvībā un ka bērni un viņu vecāki Liepājā varēs justies mazliet drošāk.

A.Vaiteiks neslēpj arī savu personīgo viedokli šajā sakarībā. Viņš uzskata, ka minētajam vīrietim nepieciešama piespiedu ārstēšana attiecīgā iestādē.