Kurzemes Vārds

11:39 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Pēc līņiem un brekšiem dzenoties

Miks Kuncītis

Jūlijs makšķernieku kalendāros ir tā saucamais tukšais mēnesis, kurā vismaz mūspusē jau nu noteikti zivju bendēm nākas krietni nopūlēties, lai tiktu pie kādas skaistākas un lielākas zivs. Sīkaļas piemānīt jau nav liela māksla, bet pamēģinit šajā laikā uzveikt kādu prāvāku līni vai breksi. Tā kā līdakas pašlaik par saviem nedarbiem neatgādina un durstīgie asari tikai drīzumā nopietni sāks raustīt mazos roterus, šoreiz "Brīvbrīdis" centīsies iemiesoties pludiņmakšķernieka tēlā.

Lasot pirmās rindas, varbūt mazliet apvainojās tie spiningotāji, kuriem kādu zaļsvārcīti un asarīti izdevies izmanīt no zālēm, taču vairums tomēr man piekritīs, ka nekāda dižā līdaku jakts jau pēdējā laikā nav palikusi nepamanīta. Arī uz Ziemeļu mola pēc vētrainās pavasara copes, kad tur simtiem vīru priecājās par vērienīgajiem bušu lomiem, jūras grunduļiem un vasaras ievadā arī vēja zivīm, iestājies tāds kā klusums. Pirms daudziem gadiem šajā laikā tur gan noteikti būtu sastopama dzīvība, taču, tā kā jau pasen kā gaisā izkūpējuši zuši, nevienam ziemelītis vairs nešķiet saistošs. Ja runājam par zušiem, tad ir dzirdēts, ka Dienvidu mola apkārtnē šīs elitārās zivis ir esot ķertas tradicionālajā veidā – ar gruntsmakšķeri un par ēsmu izmantojot nakts tārpus.

Kārtīgs copmanis ar stāžu šādās situācijās, kad it kā nekas neķeras, zina, kā jārīkojas – jāpievēršas produktīvākam copes veidam, kas šajā laikā varētu būt pludiņmakšķerēšana. Ne visiem zināmos zivju tīkotāju kuluāros klīst runas par brekšiem un līņiem, kas tagad pēc nārsta kļuvuši ēdelīgi. Ja gadījumā esat iesācējs, tad pludiņmakšķerēšana varētu būt starts jaunam vaļaspriekam, jo īpaši sarežģīti tas nav. Jā, protams, pieredzējušais makšķernieks noteikti tagad gribētu bilst kādu vārdu, sakot, ka sīkas nianses var būt ļoti nozīmīgas, bet man tomēr šķiet – ja būs pietiekami stipra gribēšana, tad pie kādas zivtiņas jau nu katrs spēj tikt.

Pirmkārt, nepieciešams makšķerkāts, kura izmērs varētu svārstīties no četriem līdz pieciem metriem. Otrkārt, ja esat nolēmis doties pēc tiem pašiem brekšiem vai līņiem, tad noteikti vajadzētu makšķeri ar spoli (ir arī bezriņķu makšķeres, taču šajā gadījumā tās īsti nederēs). Treškārt pamatauklas vidējais diametrs – 0,25 milimetri, bet pavadiņas, kuras garums varētu būt ap 35 centimetriem, – 0,22. Kāpēc tik nopietna pavadiņa? Atbilde ļoti vienkārša: tāpēc, ka brekšus un īpaši jau līņus parasti makšķerē zāļainās vietā, kur ir daudz lēpeņu. Kad zivij āķis būs lūpā, tad tā zibenīgā ātrumā metīsies zālēs, un tālāk jau pamēģini to no turienes dabūt ārā. Visdrīzāk, cīniņš beigsies ar makšķernieka fiasko. Labāk izmantot treknāku auklu, tad, jums, protams, būs labākas iespējas izdabūt zivi krastā, kaut vai ar visām lēpenēm.

Ja ar makšķeri un auklu esat tikuši skaidrībā, tad tālāk vajag izvēlēties pareizo pludiņu, kas, pūšot stiprākam vējam, varētu būt 6 gramus smags, bet mierīgāku ūdeņu apstākļos – ap 4 gramiem.

Brekšu un līņu copē ēsmas izvēle ir diezgan plaša, taču, šķiet, vislabāk tomēr šās sugas zivīm garšo baltie mušu kāpuri, taču arī sliekas un nakts tārpi nav slikta ēma. Ja jūsu izvēle ir kritusi uz mušu kāpuriem, tad labāk pie auklas siet astotā numura āķi, bet, ja tomēr gribat makšķerēt ar tradicionālo slieku, tad var izmantot arī pat otrā numura āķi.

Šeit noteikti jāpiebilst, ka mūsdienu laikmetā teju vai visos copes lietu veikalos ir iespējams iegādāties gan mušu kāpurus, gan sliekas, kas izmaksās attiecīgi 50 santīmu un vienu latu. Lielākoties gan šo zivju makšķernieki dodas uz sev ļoti pazīstamām vietām, kuras attīrītas no zālēm. Tāpat, pirms ķeraties pie lietas, lai amatierzveja būtu izdevusies, zivis vajadzētu iebarot. Arī speciālās barības var iegādāties veikalā, piemēram, šajā gadījumā līnim un karūsai paredzēto barību droši var sajaukt ar breksim domāto (apmēram pusi uz pusi, ar kilogramu no katras pilnīgi pietiks vienai kārtīgai copes reizei).

Vēl veiksmīgai copei der zināt, ka arī brekšiem un līņiem ir noteikts limits, cik vienā reizē drīkst izmakšķerēt: no katras sugas – pa piecām zivīm.