Kurzemes Vārds

15:04 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Tornādo sasniedz Liepājas pludmali

Vakarrīt ap pulksten 8 jūrā iepretī Liepājai novērots virpuļviesulis. To redzējuši zvejnieki, kas atradās Liepājas ezerā. Viņu starpā bijis arī biedrības "Liepājas ezeri" izpilddirektors un zivju pētnieks Ēvalds Urtāns. Arī no "Rāmavas" tirgus puses dabas parādību pavisam skaidri saskatījuši ogu un dārzeņu tirgotāji un sanākušie iedzīvotāji.

"Virpuļviesulis parādījās virs jūras jau ap pulksten 7 no rīta, taču tad tas pazuda, krastu nesasniedzis. Otrreiz gaisa virpuļa stabs virs jūras kļuva redzams ap pulksten 8. Tad tas pilnīgi noteikti, kļūdams aizvien draudīgāks, virzījās uz liedaga pusi. Ik pa brīdim uzlija un ducināja pērkons, kas apkārtni vērsa vēl baisāku. Domājām, ka arī mums ezerā ir jātin makšķeres, jo zinu no pieredzes, ka ar šādu dabas parādību nevar jokot," sacīja Ē.Urtāns.

Tomēr ne pilsētu, ne ezeru virpuļviesulis, ko dabas pētnieks lielo apmēru dēļ nosauca par īstu tornādo, neesot sasniedzis. Kad tas nonācis virs liedaga, virpuļa apakšā izveidojies tumšs sprādziena mākonis, bet tūlīt pēc tam viesulis noplacis un izgaisis. Ē.Urtāns virpuļviesuli virs ūdens mūsu pusē novērojis pirmo reizi. Pirms tam šādu dabas parādību viņam bijis lemts skatīt Rīgas jūras līcī netālu no Roņu salas, kur virpuļviesulis bīstami tuvu pievirzījies kuģim.

"Rāmavas" tirgus apkārtnes pārdevēji pastāstīja, ka tornādo varēts vērot apmēram desmit minūtes pēc pulksten 8. Gandrīz katrs to redzējis, un kopējie iespaidi asociējas ar dabas brīnumu. Roberts Cēs, puisis, kurš dabas parādību arī nofotografējis mobilajā telefonā, norādīja, ka redzējis ko tādu pirmo reizi. "Visi cilvēki apstājās un kādu brīdi nenolaida acis no tornādo," atcerējās Roberts.

Pētnieks Ē.Urtāns uzskata, ka neparasto dabas parādību varēja izraisīt negaisa mākoņi, kas rīta pusē tuvojās piekrastei. Turklāt vējš uzvedies dīvaini, jo jūrā tas pūtis no rietumiem, bet ezerā – no dienvidaustrumu puses.

Pēteris Jaunzems, Ilze Grunska