Kurzemes Vārds

19:48 Otrdiena, 4. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Vai esat pietiekami laimīgs?
Dina Belta

"Kā jums te, Latvijā un Liepājā vispār ar dzīvošanu?" Jautājums, ko "Kurzemes Vārda" darbiniekiem uzdeva ceļā sastaptie poļi, starptautiska velobrauciena dalībnieki, ir tik vienkāršs, nekonkrēti vispārīgs un reizē tik tiešs. Nu, ko lai uz tādu viens cilvēks parastais atbild otram parastajam? Var jau aprobežoties ar neko neizsakošo "Labi!", bet redzams taču, ka vaicāts tāpēc, ka jautātāju tas interesē, nevis tikai pieklājības pēc. Vienā teikumā atbildi neietilpināsi, tas skaidrs. Uz šo jautājumu pēc būtības nav iespējama pilnīga un visus apmierinoša atbilde, tas arī skaidrs. Tomēr, kā tas bieži vien notiek ar pašiem vienkāršākajiem jautājumiem, tas ierosina domāšanu un ilgi neatlaižas. Vai arī – šausmīgi kaitina. Bet tik un tā neatlaižas.

Kaut kādu iemeslu dēļ ASV ik gadu finansē pētījumu, mēģinot noskaidrot, kura tad ir laimīgākā valsts pasaulē. Nupat, aptaujājot dažādu zemju iedzīvotājus, izpētīts, ka tā esot Dānija, turklāt tur ar dzīvi apmierināto ļaužu skaits ar katru gadu palielinoties. Latvija šajā sarakstā, starp citu, ir apmēram desmitā no beigu gala, bet vismazāk laimīgie esot zimbabvieši.

Laimi, protams, nav iespējams tā vienkārši definēt, bet, pēc pētnieku domām, tās esamību nosaka tas, cik lielā mērā cilvēks ir brīvs savā izvēlē, kā dzīvot. Dānija, spriež sociologi, ir pietiekami mierīga, turīga un droša valsts, lai tur šāda izvēle būtu. Pagājušā gadsimta 90.gados, kad daudzi latvieši pirmoreiz redzēja un sajuta Dāniju klātienē, ne viens vien brīnījies, kāpēc turieniešu mājsaimniecībā nepieciešamo lietu krājumā nav, piemēram, diega un adatas. Bet nav tāpēc, ka nav taču nepieciešamības lāpīt to, kas plīsis vai izdilis. Jāmet ārā, lai pirktu jaunu.

Respondentiem globālajā aptaujā bija jāatbild uz diviem jautājumiem: "Vai jūs kopumā esat ļoti laimīgs, laimīgs, pietiekami laimīgs, ne īpaši laimīgs vai nelaimīgs?" un "Cik lielā mērā jūs esat apmierināti ar savu pašreizējo dzīvi?" Tad nu katrs tagad savā nodabā var krustu šķērsu izprātoties par šo tematu.

Bet tad gadās tā, ka tu, cilvēks, esi aizdomājies līdz visādām ādām lietām, bet dzīve negaidīti pielavās no mugurpuses un iesper pa potīti. Slimnīcā nonāk tavs bērns. Un tur viņš sastop Ķirurģijas nodaļas pārsiešanas māsu vārdā Līna, kura acīmredzot kaut kāda iemesla dēļ ir tik ļoti nebrīva savās izvēlēs, kā dzīvot, ka pārbijušos trīsgadnieku procedūras laikā lamā mātes vārdiem. Laimes burbulis, ko esi centies noturēt ap sevi par katru cenu, sašķīst driskās. Ko padarīsi, jāņem savs ziepjūdens bundulītis un jāpūš jauns burbulis. Pašam savs.