Kurzemes Vārds

23:14 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pesimisma simfonija optimisma paēnā

Šajās dienās ziņu aģentūru slejās plašu loku apmeta divas it kā pretrunīgas, bet vienlaikus pašreizējo situāciju visnotaļ uzskatāmi raksturojošas ziņas.

Viena no tām vēstīja, ka uzņēmēji jau gada otro ceturksni pēc kārtas – tātad pusgada garumā – valsts ekonomisko stāvokli vērtējuši pesimistiski, turklāt negatīvisma progresijai ir tendence palielināties, neskatoties uz inflācijas mazināšanos pēdējā mēneša laikā. Un tomēr Latvijas iedzīvotāji, taujāti par nākotnes skicēm, pauž optimismu, ka pēc 20 gadiem viņi dzīvos krietni labāk. Varētu jau ironizēt par šiem optimistiskajiem gaidīšanas svētkiem, kas raksturīgi teju vai katrai paaudzei, bet tā arī īsti nepienāk, atliekot cerību, ka bērni vai vismaz bērnubērni dzīvos labāk, tomēr, manuprāt, prātīgāk būtu šīs gaidas materializēt šā brīža aktivitātēs krīzes pārvarēšanai vai vismaz mazināšanai.

Protams, ne šeit Liepājā un pat ne Latvijā mēs nevaram iespaidot naftas cenas un citas pasaules globālo ekonomisko procesu norises, kuru iespaidā vieglas dienas nav ne virknei turīgo Eiropas valstu, ne pārtikušajām ASV. Tomēr man arī nešķiet, ka vienīgā nodarbošanās būtu vaimanāšana, ka mēs esam malējie mazie brāļi lielo vīru spēlēs. Recepte, kas, iespējams, varētu būt noderīga, ir meklējama rudens krīzes situācijas redzējumā, situācijas analīzē un laikus veiktiem sagatavošanās darbiem to pārvarēšanai. Respektīvi stāsts ir par to, ka jau tagad iespējami precīzi visā valstī – tiklab ministrijās un pašvaldībās, kā uzņēmumos – vajadzētu tikt vilktiem rudens scenārijiem A, B, C, kas paredz konkrētu rīcību tajos.

Faktiski tas nozīmē rūpīgu piesardzību ieņēmumu plānošanā un taupību izdevumos, vienlaikus domājot par pabalstiem vai maksājumu atvieglojumiem trūcīgākajai daļai. Turklāt būtu jāapzinās, ka sabiedrības spriedzes samazināšanas pasākumi jāveic, ne tik daudz domājot par nākamvasar gaidāmajām vēlēšanām, kā par to, lai pesimisms nepārvērstos izmisumā un jau pārciestajam ekonomiskās emigrācijas vilnim nesekotu nākamais, kam būtu jau neprognozējamas sekas. Ragavu kalšanai vasarā tagad ir pats īstākais brīdis.

Edgars Lūsēns