Kurzemes Vārds

16:02 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Izvieto aizlieguma zīmes iebraukšanai kāpās
Ita Cērmane

Kaut gan jau pavasarī ar Liepājas domes lēmumu Pašvaldības policijai uzdeva kontrolēt, lai kāpu joslā un pludmalē nebrauktu mehāniskie transportlīdzekļi, objektīvi paŗbaudīt situāciju nebija iespējams, jo nebija izvietotas ceļa zīmes, kas aizliedz iebraukt.

Beidzot jautājums atrisināts – ceļa zīmes izgatavotas un piegādātas. Tās gan nav ceļa zīmes "Iebraukt aizliegts" jeb tā saucamie ķieģeļi, bet gan Vides pārvaldes sarūpētas zīmes. Taču saprotamas tās pietiekami – uz zīmes attēlotajai melnajai automašīnai pārvilktā sarkanā svītra izsaka visu.

Pirmdien uzņēmuma "Ceļu, tiltu būvnieks" strādnieki zīmes novietoja pie celiņiem, kas ved uz jūru. Turklāt zīmes pamatīgi piestiprinātas pie resniem koka stabiem, līdz ar to vandaļiem vismaz noliekt tās nebūs iespējams.

Komunālās pārvaldes ceļu nozares vadītājs Mārtiņš Jākobsons skaidroja, ka pavisam piegādātas 30 zīmes. Izvietos 22 no tām. Vispirms zīmes uzstāda Karostā – no Ziemeļu mola uz ziemeļiem. Tās būs pie katra mazā celiņa, kas ved uz jūru.

Festivāla prieki jau četras dienas

Pirmo reizi pludmales festivāla "Tele2 Baltic Beach Party" vēsturē jautrības karuselis Liepājā sāks griezties jau trešdienā. Rīt un ceturtdien laukumā pie Latvijas 1.rokkafejnīcas notiks festivāla ievadsarīkojumi ar nosaukumu "Beach Party INTRO".

Abas dienas no pulksten 15 līdz 17 notiks izrādes un pasākumi bērniem, kā arī uzstāsies dažādi Liepājas bērnu un jauniešu kolektīvi. Bet no pulksten 19 spēlēs dziesminieki un folkmūziķi. Klāt būs Austra Pumpure, folkmūziķi ar Ziedoni Studiņu un Uldi Ozolu priekšgalā, Nils Īle un ritma studijas "Bidi Bidi" un "Zombie". Uz skatuves kāps arī virkne kolektīvu: pirmajā dienā muzicēs "Habemus", bet ceturtdien – grupas "Baobabs" un "Stone Step", kā arī spēcīgie un pārliecinošie mūziķi no grupas "Dzelzs Vilks". Papildus mūzikai "Beach Party INTRO" sola arī svinīgi sagaidīt vienu no šā gada festivāla simboliem – Tirkīzzilo Mākoņstūmēju un sarīkot Tirkīzzilo vilciņu griešanas priekšsacīkstes ar turpinājumu finālā, kas notiks "Tele2 Baltic Beach Party" laikā.

Jauna bāzes stacija

Jūrmalas ielas apkaimē sākusi darboties firmas "Tele2" GSM bāzes stacija. Tagad ievērojami uzlabosies mobilo sakaru kvalitāte. Par jaunumu informēts paziņojumā presei, kas saņemts no Rīgas. Tagad Liepājā un rajonā jau ir piecas šādas stacijas, bet visā Latvijas teritorijā – 81. Tiek piedāvāti trešās paaudzes pakalpojumi. Uzņēmums "Tele2" paliek vadošais operators mobilo sakaru jomā. Tam pašlaik ir apmēram 1,1 miljons klientu – puse visas auditorijas.

Sods par narkotiku izplatīšanu

Vakar Kurzemes Apgabaltiesā tiesnesis Helmuts Brasovs pasludināja spriedumu Mārtiņam Gabaliņam, kuru tiesāja par narkotisko vielu atkārtotu nelikumīgu iegādi, glabāšanu un realizēšanu, kā arī par nepilngadīgo pamudināšanu lietot narkotikas. M.Gabaliņam piesprieda reālu brīvības atņemšanu – astoņus gadus cietumā, kā arī mantas konfiskāciju un pēc cietumsoda izciešanas policijas kontroli uz vienu gadu. Trīsdesmito gadu desmitu sasniegušais Gabaliņš jau iepriekš ir tiesāts un jaunos likumpārkāpumus izdarījis iepriekš piespriestā un neizciestā soda laikā, kas bija vainu pastiprinošs apstāklis, ko ņēma vērā, nosakot sodu.

Tirgo akcijas

Pēc Rīgas Fondu biržas informācijas, brīvā apgrozībā laistas uzņēmuma "Liepājas metalurgs" slēgtās emisijas akcijas, kas veido veselus 50 procentus no uzņēmuma kopējā akciju skaita. Tādējādi pēdējās nedēļas laikā "Liepājas metalurga" akcijas biržā kļuvušas par otro visvairāk tirgoto, vērtējot pēc apgrozījuma. Toties nedēļas laikā "Liepājas metalurga" akcijas cena sarukusi par gandrīz 18 procentiem un nokritusies līdz 1,85 latiem par vienu akciju. Eksperti vērtē, ka ne tikai apgrozībā laistais lielais akciju skaits, bet arī bažas par kompānijas šā gada rezultātiem un piesardzīgais noskaņojums biržā kopumā veicinājis "Liepājas metalurga" akciju cenu kritumu. Uzņēmums šā gada pirmajā ceturksnī nopelnīja 0,7 miljonus latu, kas ir par 0,6 miljoniem latu mazāk nekā attiecīgajā laikposmā pērn. Savukārt konsolidētais neauditētais apgrozījums šogad pirmajā ceturksnī bija 48,9 miljoni latu, kas ir par 10,2 miljoniem mazāk nekā pērn. Uzņēmumā skaidro, ka neto apgrozījuma un peļņas samazinājums saistīts ar ražošanas izmaksu pieaugumu

Izvēlas Klaipēdas ostu

Šovasar konteineru pārvadājumu kompānija "Containerships" ar saviem kuģiem vairs neienāk Liepājas ostā, bet darbību izvērš Klaipēdas ostā. To apstiprinājis kompānijas pārstāvis Baltijas valstīs Mārtiņš Dāle. Kompānijas aiziešanai esot vairāki tehniski iemesli, no tiem būtiskākie – ostas nepietiekamais dziļums, tehniskā aprīkojuma nepilnības un lielās izmaksas. Jau rakstīts, ka 2007.gada sākumā starptautiskā kompānija "Containerships", kas bija iegādājusies firmu "Kursiu Linija", savu darbību un investīcijas plānoja koncentrēt Liepājas ostā. Pirms tam firma "Kursiu linija" izmantoja Ventspils ostu. Tomēr, izmēģinājusi spēkus Liepājā, kompānija secinājusi, ka Lietuvā tomēr esot izdevīgāk. No Liepājas konteineros eksportē galvenokārt Latvijas izcelsmes kravas – kūdru, mēbeles, poligrāfijas izstrādājumus. Importa kravas ceļo no Lielbritānijas, Holandes, Īslandes, Ziemeļfrancijas.

Arī atkritumi nedaudz dārgāki

Tagad spēkā esošos tarifus sadzīves atkritumu izvešanai Sabiedrisko pakalpojumu regulators apstiprināja pērngada nogalē. Toreiz arī paziņoja, ka SIA "EKO Kurzemes" tas ir 7,20 latu par kubikmetru, bet "Nordia" – 7,19 latu. Tad arī Liepājas RAS noteica tarifu vienas tonnas gružu pieņemšanai – 14,58 lati, taču šis uzņēmums rada iespēju ieviest jaunu cenu pusgadu vēlāk, tas ir, no 1.jūlija. Līdz šim tas iekasēja tikai 12,63 latus par tonnu. Tāpēc nedaudz savu cenu nolaida arī abas minētās firmas. Lai gan namu pārvaldes (tās ir starpnieces starp iedzīvotājiem un atkritumu savācējiem) rēķinos nemin ne tonnas, ne kubikmetrus, bet par mērvienību atzīst "cilvēku", sākot ar rēķiniem šim mēnesim, klienti pamanīs, kad maksa ir nedaudz palielināta. Nevajag šaubīties – tā ir likumīga. Taču daudzās mājās joprojām paliek neatrisināts jautājums par atkritumu precīzu uzskaiti.

Bērnu mākslas skolas beidzēju labākie darbi
Indra Imbovica

Latviešu biedrības namā var iepazīties ar Liepājas Bērnu mākslas skolas absolventu diplomdarbiem un veiksmīgākajām pagājušajā mācību gadā īstenotajām iecerēm.

Bērnu mākslas skolas vadītāja Maira Markuševska izstādes atklāšanā pastāstīja, ka šogad skoliņu beiguši 11 audzēkņi, četri no viņiem rudenī turpinās izglītību Liepājas Mākslas vidusskolā. Piemēram, Aleksandrs Roze iestājeksāmenu uz mācībām Audiovizuālā dizaina nodaļā starp pretendentiem nokārtojis vislabāk, arī viņa skolas beigšanas darbs "Grafiti filma" ir mūsdienīgs un intriģējošs. Skolas vadītāja gandarīta, ka no audzēkņu darbiem izstādi izdevies iekārtot labā līmenī. Par to priecājās arī klātesošie skatītāji.

Viens no Bērnu mākslas skolas pedagogiem – diplomdarbu vadītājiem mākslinieks Pēteris Taukulis teica, ka mācību gadi nav bijuši velti, jo jau šajos darbos var just audzēkņu stila izpausmes. Ir radītas praktiskas lietas, domājot par interjeru, kur tās atradīsies. Piemēram, Lelde Vanaga savā darbā pievērsusies Salvadora Dalī stilam, meklējot meistara rokrakstu. Savukārt Toms Vītols veidojis interesantas grafikas darbā "Sapņu tīklos", bet Henriete Rimbeniece noformējusi krēslus un spilvenus "Vīnes trio". Visu audzēkņu darbi ir saistoši, tāpat kā interesanti vērot mazo audzēkņu attīstības ceļu viņu zīmējumos un gleznojumos.

Ziedos bērnu istabai

Bērnu rotaļu istabas izbūvei sociālajā mājā, Viršu ielā 9/11, Liepājas māsupilsētas Darmštates iedzīvotāji ziedos 1600 latu, pastāstīja Liepājas Sociālā dienesta priekšniece Iveta Pūķe. Par to sestdien parakstīta vienošanās ar sabiedrisko organizāciju "Darmštates iniciatīva". Naudu izlietos tieši telpas izbūvei kādā no sociālās mājas gaiteņa nišām, savukārt telpas iekārtojums paliks Sociālā dienesta ziņā. Tā kā šās sociālās mājas darbinieku štata sarakstā ir arī sociālais pedagogs, bērnu istabā viņš varēs nodarboties gan ar bērniem, gan vecākiem.

Pret ozolu mūķenes uzbrukumu

Liepājas dome lūgusi Valsts augu aizsardzības dienestam konsultāciju, ko darīt, kad pilsētā pārmērīgi savairojies kaitēklis – ozolu mūķene, ziņoja LETA. Pēc Valsts mežu dienesta informācijas, ozolu mūķene uzskatāma par nozīmīgāko kaitēkli pasaulē, ņemot vērā patērētās biomasas un savairošanās mērogus. Jau rakstīts, ka Liepājas Reģionālās slimnīcas apkaimes meži ozolu mūķenes dēļ pārvērtušies kailu stumbeņu rēgos.

Liepājnieku gleznas starptautiskā izstādē

Visu jūliju un augusta pirmo nedēļu Jūrmalas pilsētā, Majoros, notiek 3.starptautiskā jūras ainavu izstāde "Marīna". To organizē Jūrmalas Vēstures un mākslas biedrība. Tajā uzaicināti piedalīties ar darbiem arī Liepājas mākslinieki Benita Bitāne un Aldis Kļaviņš. Benita Bitāne pastāstīja, ka izstāde ar katru gadu kļūst ģeogrāfiski plašāk pārstāvēta, tā izdevusies bagāta un interesanta.