Kurzemes Vārds

10:15 Pirmdiena, 24. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma

Gādā šašliku, uzbužina spilvenus un novieto ceļa zīmes
Inita Gūtmane

"Liepāja no visām Latvijas pilsētām ir visvairāk gatava festivāliem," ir pārliecināts vērienīgās ballītes "Tele 2 Baltic Beach Party" galvenais rīkotājs Raivo Mediņš. Te jau astoto gadu notiks pludmales festivāls, daudzus gadus cilvēku tūkstošus ir pulcējis arī "Liepājas dzintars". Mācoties no pieredzes un kļūdām un ņemot vērā ieteikumus, festivāla rīkotāji brāļi Mediņi ar savu komandu un arī pilsētas iestādes un uzņēmumi laikus sāk gatavoties notikumam, kurš pašlaik uz Liepāju spēj atvilināt visvairāk cilvēku. "Kurzemes Vārds" izzināja, kas tagad norisinās pilsētā, vai to jau ir pārņēmusi festivāla gaisotne.

Izdevusies labākā programma

"Droši varu teikt, ka tik daudz darba nevienā no iepriekšējiem pludmales pasākumiem nav ieguldīts. Mums ir svarīgi apmeklētājiem katru gadu piedāvāt ko jaunu un interesantu," uzsvēra festivāla galvenais rīkotājs Raivo Mediņš. Viņš priecājas, ka šogad izdevies festivālam piesaistīt rekordlielu mākslinieku skaitu. Turklāt tie, kuri aicināti un piekrituši piedalīties vērienīgajā pasākumā, laika gaitā nav mainījuši domas un nav atsaukuši savu uzstāšanos. R.Mediņš uzskata, ka šogad izdevusies vislabākā programma. Tā izmaksāja dārgāk, bet veidota tā, lai būtu interesanta dažāda vecuma un mūzikas stila piekritējiem.

Jau tagad festivāls ir pārņēmis visu pilsētu, jo vakar pie Latvijas 1.rokkafejnīcas sākās pirmie sarīkojumi, kuros varēja skatīt dažādus māksliniekus un piedalīties dažādās jautrās atrakcijās. Jautrība pie Rokkafejnīcas turpinās arī šodien un beigsies... kā nu kuram.

Spēka vēl pietiek

R.Mediņš sacīja, ka festivāla rīkotāji vēl nedēļas sākumā pētījuši, domājuši, kur labāk izvietot katru no skatuvēm un teltīm, lai no tām nākošās skaņas netraucētu cita citai un lai skatītājiem kādā vietā nebūtu par šauru. Tāpat vēl tiek precizēts, kur izvietot reklāmu un informatīvos materiālus, kas palīdzēs labāk orientēties festivāla teritorijā un garantēs, ka apmeklētāji nepalaidīs garām iecienītās grupas uzstāšanos. Rīkotāji ir sagatavojuši arī kartes un programmiņas. Tāpat festivāla ģenerālsponsors "Tele2" būs sarūpējis vēdekļveida programmiņas galvenajiem pludmales ballītes notikumiem.

"Komanda ir pastrādājusi labi, izskatās, ka visiem vēl pietiks spēka līdz nedēļas beigās," savējos slavēja R.Mediņš. "Jauns pārbaudījums mums ir tas, ka šogad, lai atslogotu jūrmalas centrālo daļu un mazāk traucētu atpūtniekus, festivāls notiks citā vietā," piebilst R.Mediņš.

Precizējam: šogad festivāla norises teritorija par 300 līdz 400 metriem pabīdīta uz ziemeļiem no Kūrmājas prospekta gala. Kā festivāls iedzīvosies jaunajā vietā, to redzēsim, kad tas būs beidzies. Bet tie, kuri vēl nav tikuši skaidrībā, kur doties, var orientēties pēc nožogojuma, ko uzslēja jau pagājušā nedēļā.

Nestabilais pamats paildzina darbu

Pašlaik pludmalē liela rosība, jau redzams, kur atradīsies lielākās teltis un skatuves. Cik cilvēku būvē festivāla pasauli? To R.Mediņš nevarēja pateikt, bet cilvēku esot vairāki simti. Ir iesaistīts liels daudzums jauniešu. Vairāki jauni puišu ieradušies no Igaunijas, un viņi SIA "PRO 1 Sound & Light" paspārnē ceļ festivāla galveno skatuvi. Šo darbu veic aptuveni trīsdesmit cilvēku liela komanda.

Uzņēmuma būvtehniķis Agris zināja, ka parasti tik lielu skatuvi uzceļ vienā dienā, bet pludmalē tas prasa ilgāku laiku, jo darbu apgrūtina nestabilais pamats un klimats. Rīdzinieks Agris par lielo skatuvi, tās izturību un gaismām festivāla laikā bija atbildīgs arī pērn. Bet par to, ka daudzas festivāla norises viņš atkal neredzēs, Agris neuztraucas, jo viņu nevilinot izklaide ar odiem un dejošana smiltīs.

Kopš vakardienas viesiem ir sagatavota arī telšu pilsētiņa, kura šogad atrodas suņu pastaigu laukuma daļā Kūrmājas prospekta galā. Atbildību par festivāla un telšu pilsētiņas teritorijas tīrību pirms un pēc lielā sarīkojuma uzņēmušies rīkotāji – SIA "Argolats", noalgojot gandrīz četrdesmit sētnieku. Uzņēmums garantējis domei, ka līdz 27.jūlija pulksten 24 festivāla teritorijā un telšu pilsētiņā būs savākti visi lielie gruži, līdz 29.jūlija pulksten 24 pilnīgi atbrīvota Zilā karoga teritorija, bet 31.jūlijā līdz pulksten 24 – visa teritorija, kuru izmanto festivāla vajadzībām.

Savukārt par visas pilsētas sakoptību festivāla dienās rūpēsies SIA "Komunālā pārvalde". Festivāla apkārtnē un pārējā pilsētas teritorijā drīz sāks izvietot 25 atkritumu konteinerus ar 7 kubikmetru ietilpību un 256 mazākus konteinerus, kurus pēc nepieciešamības izvedīs vairākas reizes dienā. Papildus plānots arī ārpus festivāla teritorijas, parka zonā izvietot desmit pārvietojamo tualešu, jo to apmeklētājiem pietrūka pērn.

Ar zvaigžņu untumiem neizceļas

Liepājā sāk ierasties festivāla pirmie dalībnieki, no kuriem vairumu izmitinās viesnīcās "Promenade Hotel" un "Amrita". R.Mediņš pastāstīja, ka iepriekšējos gados viņi paši nodrošinājuši māksliniekiem ēdināšanu, bet, tā kā dalībnieku skaits palielinās un visus Latvijas 1.rokkafejnīcā vairs nevar apkalpot, tad mūziķi un viņu pavadošais sastāvs ēdīs apmešanās vietās.

Dizaina viesnīcas "Promenade Hotel" pārdošanas un mārketinga vadītāja Sintija Zīverte apliecināja – arī pie viņiem jūtams, ka rīt sāksies festivāls. Tā kā "Promenade Hotel" ir simt procentu rezervācija, ļoti saspringts šis laiks ir viesu apkalpošanas speciālistiem. Tāpat istabenes, arī Ilze Nevalīna, steidz sagatavot istabas viesu uzņemšanai, kuru starpā būs daudz Latvijā pazīstamu cilvēku. Lai visiem varētu nodrošināt kvalitatīvu apkalpošanu, viesnīcā šajās dienās strādās vairāk darbinieku.

Šodien viesnīcā "Promenade Hotel" ieradīsies festivāla deju telts īpašais viesis Green Velvet jeb Kurts Alans Džons, kā arī viens no grupas "Reamonn" dalībniekiem. Pārējie grupas pārstāvji viesnīcā ieradīsies piektdien, īsu brīdi pirms savas uzstāšanās. S.Zīverte pastāstīja, ka istabiņās jau ir viss, ko šīs ārzemju zvaigznes noteikušas savos raideros. Papildus vienīgi jāsarūpē ēdieni un dzērieni. Arī tas, ka "Reamonn" ir ekoproduktu lietotāji, viesnīcai liekas rūpes neradot, jo restorāns "Piano" viesiem galdā ceļ maltītes no ekoloģiskiem produktiem. Nekādas neizpildāmas prasības minētie mākslinieki nav izteikuši. Vismaz līdz šim.

Alus un cepamgaļa uz izķeršanu

"Pašlaik mēs lēšam, ko nepieciešams pasūtīt vairāk," "Kurzemes Vārdam" teica kafejnīcas "Medūza" vecākā bārmene Irina Volkova. Viņa strādājusi arī pērn festivāla laikā, tāpēc zina, ka jāsagādā liels daudzums alkohola, īpaši alus, frī kartupelīši un šašliks. "Pērn mūs te gāza apkārt, jau pirmajā dienā viss sagādātais ēdiens bija apēsts. Bet pārtiku laikus pasūtījām, un viss bija kārtībā," apgalvoja I.Volkova.

Lai spētu apkalpot pircējus, arī šogad darbinieki uzaicinot talkā draugus un paziņas. I.Volkova novērojusi, ka kopumā festivāla apmeklētāji ir solīdi un kašķi neceļ, ja arī jāpastāv ilgāk rindā vai nevar iegādāties to, ko kārojuši. Neiecietīgāki un kašķīgāki kļūst tikai tie, kuri jau uzņēmuši par daudz alkohola.

Arī vairākas citas "Kurzemes Vārda" aptaujātās kafejnīcas un restorāni apliecināja, ka notiek lielāka rosība nekā ierasts. Rīt un parīt strādās vairāk darbinieku, un daža ēdināšanas iestāde ir padomājusi, kādus ēdienus piedāvāt tieši šās nedēļas nogalē, kad būs jāapkalpo daudz ļaužu. Piemēram, terasē pie Latvijas 1.rokkafejnīcas būs izvietota telts, kurā bez ilgas gaidīšanas varēs iegādāties dzērienus, uzkodas un jau sagatavotus ēdienus, piemēram, auksto zupu.

Iedzīvina vēl vienu simbolu

Pēdējā laikā izskanējusi informācija, ka uz festivālu nopirkto biļešu skaits jau pārsniedzis simt tūkstošus. R.Mediņš uzsver, ka tās ir nepatiesas ziņas un viņš šādus ciparus nav minējis. "Biļetes pērk," norāda festivāla galvenais rīkotājs. Viņš vēl nevēlējās prognozēt, vai šogad izdosies pārspēt pagājušā gada apmeklētāju rekordu – 62 tūkstošus. Viņš no pieredzes zināja, ka cilvēki biļetes lielākoties iegādājas pēdējā brīdī, par ko var pārliecināties, ieejot Latvijas 1.rokkafejnīcā, kur ik pa brīdim pie kases veidojas neliela rinda. Lielākoties pērk biļetes uz abām dienām, pamatojot ar to, ka piektdienas un sestdienas programmas ir vienlīdz labas. Turklāt tas ir arī izdevīgāk, jo pašlaik vienas dienas biļete maksā 14 latu, bet uz abām dienām – 20 latu.

Uz Rokkafejnīcu potenciālie sarīkojuma apmeklētāji šonedēļ dodas arī tāpēc, lai iegādātos festivāla suvenīrus – cepurītes, krekliņus un karodziņus automašīnām, kurus rīt un parīt varēs nopirkt arī pasākuma norises vietā. R.Mediņš pastāstīja, ka ar šo gadu cenšas popularizēt un iedzīvināt vēl vienu lietu, kas līdzās festivāla karogam, tirkizzilajai krāsai un Mārtiņa Freimaņa sarakstītajai himnai "Mēs atnāksim" kļūs par šā sarīkojuma simbolu. Tās ir pludmales čībiņas. Pašlaik divas lielas čības kā vides objekti redzami Liepājā un vienas Saldū, bet nākamgad tās plānots izvietot vairākās Latvijas vietās. R.Mediņš pastāstīja, ka saistībā ar lielajām čībām esot radušās vairākas idejas. Viena no tām – bērni un mūziķi tās varētu apzīmēt, kā, piemēram, Ventspilī apskatāmās govis, kas piesaista tūristu interesi. Bet pašlaik festivāla apmeklētāji var iegādāties pludmales čības, ar kurām pa smiltīm būs ērti staigāt, kā arī atslēgu piekariņus ar mazām čībiņām.

Visas šīs lietas izgatavotas reklāmas aģentūrā "Cita bilde", un to tapšanā savu darbu ieguldījusi datorgrafiķe Kristīne Dekovica. "Vēl tikai atlicis pievilkt astes," smaidot sacīja K.Dekovica. Viņa apgalvoja, ka lielie darbi jau esot pabeigti, palikuši tikai sīkumi, lai viss festivāla laikā, arī bukleti un programmiņas, izskatītos acīm tīkami.

Atbildīgie dienesti gatavi darbam

Par festivālu laikus domā arī Liepājas pilsētas atbildīgie drošības dienesti un kārtības uzturētāji. Savā pēdējā darba grupas sēdē viņi informēja domi, ka ir gatavi sagaidīt vērienīgā vasaras pasākuma "Tele2 Baltic Beach Party" apmeklētāju tūkstošus. Darba grupas sēdē pilsētas drošības dienestu – mediķu, Pašvaldības policijas un Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, SIA "Komunālā pārvalde" pārstāvji, kā arī pasākuma organizatori vēlreiz pārrunājuši dienestu gatavību veikt visus nepieciešamos pasākumus sabiedriskās kārtības un tīrības nodrošināšanai, informēja domes izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš.

Par to, ka Glābšanas dienests ir gatavs festivālam, "Kurzemes Vārdam" apliecināja arī pludmales glābējs Raimonds Gūtmanis. Viņš sacīja, ka pagaidām pludmalē viss esot mierīgi, lielākoties jāuzraugot bērni un iereibušie cilvēki. Bet festivāla dienas viņiem būs saspringtas, jo ieradīsies ļaudis no citām pilsētām, kuri nepārzina kārtības noteikumus pludmalē. Taču kopumā pērn lielas galvassāpes festivāla apmeklētāji glābējiem neesot sagādājuši. Jācer, ka tā būs arī šoreiz.

Bet, ja nu kādam tomēr kas atgadīsies, bez medicīniskās palīdzības jāpaliek nebūs. Festivāla rīkotāji noslēguši līgumu ar SIA "Liepājas Reģionālā slimnīca" par neatliekamās palīdzības sniegšanu sarīkojuma viesiem – teritorijā būs uzcelta telts 25 kvadrātmetru platībā, kurā dežurēs mediķi.

Uz ballīti – ar tramvaju

Drīz būs klāt arī brīdis, kad pilsētā sāks ieplūst mašīnu tūkstoši. Par to, lai neveidotos sastrēgumi un viesi pareizi novietotu savas automašīnas, rūpēsies Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas darbinieki. Kārtības policijas priekšnieks Gints Ešenvalds aicina autobraucējus sekot līdzi informācijai par atsevišķu ielu slēgšanu festivāla dienās un īpašu uzmanību pievērst no jauna novietotajām ceļa zīmēm, kuras pilsētā parādījās jau vakar.

Festivāla laikā ap pasākuma norises vietu mazajās ieliņās autovadītājiem būs atļauts apstāties tikai brauktuves vienā pusē. Automašīnas ērtāk būs novietot šim nolūkam speciāli ierīkotā autostāvvietā, kura atradīsies pie Pērkones kanāla, netālu no tramvaja galapunkta. Tāpēc uz festivāla norises vietu no autostāvvietas varēs ērti nokļūt ar tramvaju, kas ar pusstundas intervālu kursēs visu nakti līdz pulksten 4.30 rītā.

Otra stāvvieta būs ierīkota Liepājas Autobusu parka teritorijā, kas atrodas Brīvības un Cukura ielas stūrī. No šīs stāvvietas virzienā uz centru regulāri kursēs autobusi, būs arī iespēja saņemt informāciju par iespējām nokļūt atpakaļ pie auto.

Festivāla rīkotāji aicina pilsētas viesus, kas ieradīsies ar automašīnām, izmantot šīs iespējas, tādējādi nebojājot garastāvokli, meklējot vietu, kur novietot auto, vai baudot nevajadzīgus sastrēgumus.

Gan pilsētas karti ar norādēm, gan festivāla teritorijas karti var apskatīt, lejuplādēt un izdrukāt festivāla mājaslapā – http://www.beachparty.lv/map/.

Festivāls skaitļos

Teritorijas lielums – 7 līdz 8 hektāri.
Mūzikas grupu un dīdžeju skaits – ap 100.
Skatuvju skaits – 8, no tām 2 lielās brīvdabas skatuves.
Ēdināšanas vietu skaits festivāla teritorijā – vairāk nekā 50.
Apsargi, policisti, kas rūpēsies par kārtību festivāla laikā, – vairāk nekā 100.
Cilvēki, kas uzkops teritoriju, – vairāk nekā 50.
Tualešu skaits – vairāk nekā 150.
Konteineru skaits festivāla teritorijā – vairāk nekā 150.
Biļešu cena: vienai dienai – pagaidām 14 latu (festivāla dienās – 16), abām dienām – 20 latu (fest. dienās – 24).
Festivālā varēs iekļūt pa 20 skrejām un VIP ieeju.