Kurzemes Vārds

17:47 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Iespēja iejusties zvejnieka ādā
Miks Kuncītis

Vasara turpinās, un turpinās arī makšķernieku piedzīvojumi pie ūdeņiem, kas jūlijam netradicionāli bijuši gana krāsaini: ar spinigu mānītas lielas līdakas, bet ar pludiņmakšķeri – brekši, raudas un cēlās karpas. Šoreiz gan "Brīvbrīdī" vairāk par īstu zveju Baltijas jūras piekrastē, kurā ir iespēja piedalīties ikvienam.

Jūrā ar "Timu"

Nevarētu teikt, ka Liepājas pusē zvejniecībā iznīkusi pavisam, taču droši varu apgalvot – šī aroda lietpratēju nav palicis daudz. Viens no tādiem ir Oskars Kadeģis, kuram zvejniecība ir ne tikai sirdslieta, bet arī darbs. Arī viņš neslēpa, ka zvejniekiem tagad ir grūti laiki un liela daļa savus zvejas kūģīšus jau likvidējusi. Liepājas pusē Oskars ir vienīgais, kas nopietni nodarbojas tieši ar zušu nozveju, turklāt vēl piedāvā interesentiem braucienus ar zvejas kuģi "Timu". "Tiem, kas vēlas, varu piedāvāt ne tikai doties līdzi zvejā, bet arī vienkāršās ekskursijās pa ostas akvatoriju, ja nav vēlēšanās braukt atklātā jūrā," teica O.Kadeģis.

Zušu zvejā, kas notiek ar īpašām ūdām, vienlaikus līdzi var doties četri cilvēki, kuriem piedāvās iespēju iejusties zvejnieku ādā un piedalīties interesantajā procesā. Turklāt pēc paša vēlēšanās ir iespēja izvēlēties no ūdas 100 āķu, un uz tiem gūtais loms kļūs par jūsu īpašumu. Sīkāku informāciju par braucieniem jūrā var iegūt pa tālruni – 29294839 (Oskars).

Zvejā gadās visādi – ir reizes, kad lomi patiešām ir prāvi, piemēram, vienā no pēdējiem zvejas mēģinājumiem O.Kadeģis ticis pie 44 zušiem, taču ir gadījies, kad to ir stipri mazāk. Zušu zvejas process ir visai darbietilpīgs, jo vispirms ir jātiek pie ēsmas – tubēm un pēc tām tās jāsakabina uz āķiem (piemēram, ja ir 2000 āķu, tad process aizņem stundas četras). Ja zušu ūdas parasti tiek liktas tuvu pie krasta (apmēram desmit metru dziļumā), tad mencu zveja siltā laikā norit tālāk no krasta. Kā pastāstīja Oskars Kadeģis, pagaidām viņš nodarbojoties tikai un vienīgi ar zušu zveju, bet augusta otrajā pusē jau var sākt mēģināt tikt pie mencām. Daudz kas, protams, ir atkarīgs no laika apstākļiem.

Rosība arī iekšējos ūdeņos

Pavisam nesen savā e–pastā saņēmu jūlijam pārsteidzošu vēsti – Liepājas ezerā atkal ķeras brangas līdakas.

Spiningošanas cienītājs Valērijs Stovba Liepājas ezerā bija pamanījies pieveikt 9,2 kilogramus smagu līdaku. Kā stāsta pats veiksminieks, viņš ezerā makšķerējot regulāri un līdz šim viņam lielākā zaļsvārce svarā bijusi 6,5 kilogrami. Viņaprāt, laika apstākļi makšķerēšanai bijuši ideāli – lijis lietus un bijis stiprs vējš – tādā laikā ķeroties lielās līdaku mammas. Savos secinājumos Valērijs nebija kļūdījies – pēc stundu ilgas copes, kas sākās pulksten 9 no rīta, viņa balti melnajam voblerim turpat pie laivas uzklupa īsts briesmonis, un tad nu cīniņš varēja sākties. "Tā kā vienmēr makšķerēju viens, tad ar paša spēkiem bija ļoti grūti dabūt lielo zivi laivā, tiesa, pēc vairāk nekā 20 minūtes ilgušā dueļa man tas izdevās, un tad es sapratu, ka ir jauns personīgais rekords," teica V.Stovba.

Tikmēr viens no cītīgākajiem karpu copmaņiem Dainis Dulpiņš pagājušās nedēļas nogalē atkal veica kārtējo trīs dienu maratonu tuvējās Liepājas apkārtnes ūdenstilpēs. Kaut arī kādam sešas karpas pa trim dienām varbūt nešķitīs ievērojams sasniegums, tad es gan tā negribētu apgalvot, jo, kā zināms, karpa ir ļoti uzmanīga zivs. Lielākā Dainim bijusi 11,2 kilogramus smaga skaistule, bet vēl divās karpas svarā bijušas ap desmit kilogramiem. Savukārt pārējās mazliet mazākas. Visas zivis pēc tam gan atlaistas brīvībā.