Kurzemes Vārds

08:58 Ceturtdiena, 13. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Spekulācijas ap kāpām?

Lai arī reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns, visticamāk, tūlīt saņems kritikas lavīnu no dabas draugiem, tomēr nevar noliegt, ka viņa aicinājums pārskatīt apbūves noteikumus pelna vismaz nopietnu diskusiju.

Protams, diezgan naivi vai pat ciniski šajā gadījumā būtu runāt par to, ka zvejnieku ciematiem, ievērojot šos noteikumus, liegta attīstība, jo ne jau par izmirstošā rūpala pēdējiem mohikāņiem ir šis stāsts. Runa ir par patvaļu un visatļautību vai, labākajā gadījumā, likuma apiešanu ar līkumu, kuru izmanto vai nu turīgākie mūsu valsts pilsoņi, kas paši alkst lepnu namiņu pie jūras, vai arī izveicīgie, kas – visbiežāk par labu atlīdzību – piekrīt sakārtot lietas naudīgu svešzemnieku interesēs.

Šās vasaras laikā prese klupusi virsū bijušajam premjeram un pašreizējam ārlietu ministram, kuri savas vasarnīcas pielīdzinājuši saimnieciskajai apbūvei. Bet atļaušos bilst, ka tie ir tikai novēloti kaķa lāsti, kas debesīs nekāpj. Vismaz desmit gadu garumā tiklab Vidzemes, kā Kurzemes jūrmalā bez lieka trokšņa, prasmīgi sakārtojot papīrus, vērienīgu un dārgu saimniecības ēku sabūvēts desmitiem. Palaikam gan arī šajā žanrā gadās pa skandālam, un mūspusē skanīgākais no tiem bija Papē, kad mēģināja ierobežot lietuviešu nāburgu nekaunību, tomēr arī šajā gadījumā vilks bija paēdis un kaza dzīva. Šis un līdzīgie gadījumi liek secināt, ka vajag tikai ļoti gribēt – un namiņš pie jūras no sapņa pārtop realitātē, turklāt novērots, ka turīgiem cilvēkiem parasti ir šī uzņēmība pārvarēt, viņuprāt, nevajadzīgus šķēršļus.

Tāpēc, man šķiet, var un, iespējams, vajag organizēt sabiedrības viedokļu apmaiņu par to, kā attīstāma jūras piekraste Latvijā. Tomēr vēl būtiskāk ir panākt, lai esošie likumi būtu vienlīdzīgi visiem, jo pašlaik diemžēl neatstāj iespaids, ka it kā stingrie apbūves noteikumi tiek pielocīti katrā gadījumā pēc vajadzības, un tas rada augsni spekulācijām un pārpratumiem.

Edgars Lūsēns