Kurzemes Vārds

03:37 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Būvēs dārgu Durbes kaujas skulptūru

Par monumentālo 12 metru garo un 5 metrus augsto Durbes kaujai veltīto smilšu skulptūru, kuru tuvākajās dienās sāks būvēt pilsētas centrā, Jūras ielā, Liepājas iedzīvotāji samaksās 29 tūkstošus latu. Lai pilsētas pirmklasnieki jaunajā mācību gadā varētu saņemt brīvpusdienas līdz 1.janvārim, pilsētai jāiztērē 9 tūkstoši latu. Par brīvpusdienām dome vēl tikai lemšot, bet smilšu skulptūrai, kuru paredzēts turēt tikai divas nedēļas, dome naudu piešķīrusi, acis nepamirkšķinot.

"Padārgi," atzīst domes izpilddirektors Edgars Rāts, kurš vada arī Liepājas parku un pludmaļu apsaimniekošanas padomi. No padomes budžeta skulptūras tapšanai piešķirti 24 tūkstoši latu. E.Rāts atzīst, ka tāmē nav iedziļinājies un neesot mākslas jomā speciālists, bet "pilsētas māksliniece mūs ir pārliecinājusi". "Ļoti ceru, ka būs pietiekami interesanti un grandiozi," saka E.Rāts.

Finanšu komiteja no Mārketinga padomes līdzekļiem skulptūras veidotājiem piešķīrusi vēl 5000 latu mārketingam un reklāmai. Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde, balsojot par, neesot attapusies, ka tā nav vienīgā skulptūrai dotā nauda. Pēc komitejas rakstiski savu balsojumu mainījusi uz pret. "Finansiālas spriedzes apstākļos, kad jālemj par bērnu brīvpusdienām un ņemot vērā šī projekta īso mūžu, es balsoju pret. Labs piemērs, kā rīkot smilšu mākslas festivālus, ir Pāvilosta, kur tiek iesaistīti mākslas skolu bērni. Pašlaik pirmām kārtām jāpalīdz ģimenēm ar bērniem. Man ļoti žēl, ka tik vēlu attapos," teic S.Golde.

"Tika veikta cenu aptauja, šis bija vienīgais piedāvājums," līdzekļus attaisno pilsētas galvenā māksliniece Agita Ansule, "tas nebūs tingeltangelis, bet skulptūra ar vēsturisku informāciju. Būs reklāmas baneri, bukleti, tas nav maz, un ārzemju mākslinieki."

Skulptūras būvēšanu sauc par festivālu "Magic Sand Liepāja", to rīko uzņēmums "Rain Project". Skulptūras radīšanu vadīs slavens somu tēlnieks Kimmo Frosti. Producents Reinis Druvietis apgalvo, ka naudas ir ļoti maz, un labi, ka 4000 latu vēl esot piešķīris arī kāds celtniecības uzņēmums. Ļoti dārga ir paša materiāla – speciālo smilšu sagāde un mākslīgā smilšakmens sagatavošana, saka R.Druvietis. Pēc "Kurzemes Vārda" rīcībā esošās informācijas, personālam samaksās 5500 latu, producentiem – 2500 latu, par māksliniecisko koncepciju un realizāciju "Frosti Art Baltic" – 2500 latu. Materiāli, būvtehnika, smiltis, transports kopā izmaksās vairāk nekā 11 tūkstošus latu. Kā izlietos reklāmai domātos 5000 latus, vēl gluži precīzi nav skaidrs, bet tikšot uzrunātas "nacionāla mēroga grupas", kuras vēl vārdā nav nosaucamas. "Rain Project" projektu vadītāja Lelde Vīnkalna stāsta, ka ļoti daudz līdzekļu ieguldīts vēsturiskā izpētē – kādi bija apģērbi un ieroči Durbes kaujas dalībniekiem, jo skulptūru veidos kā monumentālu cilni ar pēc iespējas precīzām vēsturiskām ainām.

Pāvilostas smilšu mākslas festivāls "Zelta smilšu grauds", kurā ap 30 skulptūru veido mākslu skolu audzēkņi, izmaksā tikai 900 latu, jo tajā lielākā darba daļa balstās uz entuziasmu un materiāls ir pludmales smiltis, uzzināja "Kurzemes Vārds". Pieredzējis mākslinieks, kurš nevēlējās minēt savu vārdu, spriež, ka par Liepājas festivālam piešķirto naudu varētu uzaicināt duci profesionālu mākslinieku un padarīt "lielas lietas". Vai Durbes kaujas skulptūra par šo naudu būs pietiekami liela lieta pilsētnieku acīs, liepājnieki varēs novērtēt augusta pirmajā nedēļā.

Nora Driķe