Kurzemes Vārds

01:38 Piektdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Maizes ražošana apstādināta

Cehi tukši, darbinieki izmisumā

Sarmīte Pelcmane

"Kurzemes Vārds" jau vairākkārt rakstījis, ka pilsētas vecākajam un lielākajam maizes ražotājam, bijušajam "Liepājas maizniekam", kas pēdējos gados apvienojies ar "Jelgavas maiznieku" un kopā darbojas SIA "JLM grupa", klājas arvien grūtāk. Uzņēmums gan centās izdzīvot visādiem līdzekļiem, taču nu šķiet, ka šī nedēļa tam būs liktenīga. Ražošana ir pārtraukta, cehi – tukši. Darbinieki ir izmisumā, jo nezina par tālāko – vai vēl būs darbs, kad saņems jūlijā nopelnīto algu, vai var cerēt uz kompensācijām?

Visvairāk strādājošos satriecis tas, ka viss noticis tik pēkšņi, nevienu iepriekš nebrīdinot. Nedēļas sākumā uzņēmumam pārtraukta gāzes piegāde, bet cilvēkiem paziņots maksātnespējas administratora lēmums, ka ražošana tiek apturēta. Vēl otrdien, gaidot kādas ziņas par turpmāko, darbinieki nesēdēja dīkā, bet noorganizēja sanitāro dienu, tīrīja telpas. Bet vakar pēcpusdienā, kad tur ielūkojāmies, cehi jau bija pavisam tukši. Uzņēmumā valdīja klusums, viss kā izmiris, iekārtas stāvēja dīkā, vien lielajās abrās vēl palikusi mīkla, no kuras nebija paspēts izcept maizīti, un gaisā vēl virmoja maizes smarža. Un noliktavās rindojās uz veikaliem neaizvestās un citiem pasūtītājiem nenogādātās maizes kastes, cepumu pakas.

"Neko vairs nevaram ar šo saražoto produkciju darīt," sarūgtināta noplāta rokas uzņēmuma ražošanas direktore Zanda Ignāte, "Žēl. Varētu izdalīt kaut vai trūkumcietējiem, bet tā tagad ir kreditoru īpašums. Un maizei realizācijas termiņš ir ļoti īss."

Kas tad īsti ir noticis? Vispirms neliels atskats vēsturē. Jau pagājušā, 2007.gada rezultāti uzņēmumam "JLM grupa" nebija spoži, apgrozījums kritās, pieauga parādi, tas bija arī iekļuvis valsts lielāko sociālā nodokļa parādnieku sarakstā ar 123 492 latu parādu. Bet uzņēmums izmisīgi cīnījās par izdzīvošanu.

Finansiālās grūtībās nonākušais maizes ražotājs Jelgavas tiesā iesniedza pieteikumu tiesiskās aizsardzības procesam. "JLM grupas" valdes priekšsēdētājs Arvis Rove toreiz laikrakstam skaidroja: "Galvenais iemesls, kāpēc izšķīros par šo soli, ir vēlēšanās saglabāt ražošanu un turpināt darbu." Uzņēmumam ne tikai pašam bija parādi, bet arī tam bija parādā. Tāpat saspringtā situācija maizes ražošanas nozarē kopumā apgrūtinājusi uzņēmuma darbību – valstī turpināja pieaugt ražošanas izmaksas, kas sadārdzināja maizes produkciju, savukārt tās patēriņš kritās līdz ar cilvēku maksātspējas samazināšanos. Ņemot vērā visus šos apstākļus, tiesa piešķīra uzņēmumam tiesisko aizsardzību, kas nosaka, ka uzņēmējs var turpināt darboties, bet tam precīzi jāievēro tiesas apstiprinātais plāns, kādā paredzēts atdot parādus. Tomēr šis noteikums acīmredzot nav bijis maizniekiem pa spēkam, jo tikko ar tiesas lēmumu uzsāktais SIA "JLM grupa" tiesiskās aizsardzības process ir izbeigts. Jelgavas tiesā ierosināta SIA "JLM grupa" maksātnespēja, no amata atcelts A.Rove, uzņēmumam iecelts administrators, kurš tad arī šonedēļ paziņojis par maizes ražotņu darbības apturēšanu gan Liepājā, gan Jelgavā.

A.Rove pašlaik komentārus nesniedz, bet maksātnespējas administrators Guntars Birsāns vēl nevarot atbildēt par turpmāko. Vien zināms, ka trīs mēnešus kreditori varēs pieteikt savus prasījumus un tad, iespējams, decembrī notiks kreditoru sapulce, kas lems par uzņēmuma nākotni. Tikmēr ražošana ir apturēta.

Neizpratni un sašutumu par notiekošo "Kurzemes Vārdam" pauda maizes ražošanas uzņēmuma tirdzniecības vadītājs Kaspars Māliņš: "Mēs esam neziņā. Pēkšņi tika pārtraukta gāzes padeve, un ražošana pārtraukta. Tas nozīmē, ka momentā tiek zaudēts tirgus. Ja tomēr gribētu veikt uzņēmuma sanāciju un pēc laika atjaunot ražošanu, nav garantijas, ka tas izdotos, jo maizes tirgus ir ļoti jutīgs. Ja tiek pazaudēta kaut vai viena diena, tad pozīcijas ir ļoti grūti atgūt. Nav nekādas informācijas, ko darīt tālāk. Klienti zvana, prasa, mēs nezinām neko komentēt. Bet lielveikalos maizes plaukti tukši nestāvēs, līgumi tiek lauzti, un vietu jau ieņem citi maizes izstrādājumi."

Arī ražošanas direktore Zanda Ignāte ir neizpratnē: "Vai tiešām tik lielu ražošanas uzņēmumu var tā vienkārši aizvērt divās dienās? Neviens mums neko nav prasījis. Bet mēs domājam, ka varētu veikt uzņēmuma sanāciju. Varētu padalīties ar savu redzējumu uzņēmuma nākotnei, izstāstīt savus plānus." Taču, tā kā administrators pasludinājis, ka kreditoru sanāksme varētu notikt tikai decembrī, tad līdz tam, pēc Z.Ignātes domām, tirgus jau būs neatgriezeniski zaudēts. "Ja ražošanu jāapstādina uz trīs mēnešiem, tad vairs nevar runāt par sanāciju, tad jārunā par bankrotu. Kāpēc nedeva iespēju, vismaz mēnesi, izsekot līdzi visiem dokumentiem, finanšu plūsmai, biznesa plānam, sanācijas plānam?" Viņa piebilda, ka uzņēmumam jau ilgāku laiku notikušas nopietnas sarunas ar potenciālajiem investoriem, un arī investori vēl šonedēļ bijuši gatavi turpināt sarunas, ieguldīt naudu, lai netiktu pārtraukta ražošana. Jo pirmām kārtām bija jāsaglabā tirgus.

"Mēs darījām visu, lai reanimētu uzņēmumu, lai varētu strādāt," ir pārliecināts K.Māliņš. "Mums ir gājis grūti, bet cīnījāmies. Algas vienmēr tika izmaksātas, nevienu reizi nebija tā, ka cilvēkiem nebūtu samaksāts. Uzņēmumā ļoti daudz investēts jaunajās iekārtās, lai būtu efektīvāks ražošanas process! Un te nu pēkšņi divās dienās aizklapē ciet. Es personīgi uzskatu, ka vēl varēja cīnīties, nauda ienāk, varējām samaksāt par gāzi, varēja turpināt ražošanu un izstrādāt sanācijas plānu."

Visnepatīkamākais, ka uzņēmuma darbinieki nezina, vai viņiem vēl būs darbs, vai viņi saņems algu, kompensācijas utt. "Mums cilvēki jautā, ko darīt, mēs neko nezinām atbildēt," saka K.Māliņš. "Oficiālu dokumentu par atlaišanu neviens nav saņēmis, bet ražošana nenotiek." Administrators esot izteicies, ka algas par jūliju varēs saņemt ne ātrāk kā decembrī, kad notiks kreditoru sanāksme. Bet no kā cilvēki lai dzīvo līdz tam? Turklāt daudzi no viņiem te nostrādājuši 20 un vairāk gadu, tā ka cita darba pieredzes viņiem nav. Ko iesākt?

Kopumā "JLM grupā" pašlaik nodarbināti ap 290 cilvēku, no tiem ap 90 – Liepājā, pārējie – Jelgavā.

Viens no darbiniekiem, noliktavas pārzinis Normunds Ziemelis, pastāstīja, ka viņa ģimenei šis darba zaudējums ir ārkārtīgi smags: "Mums ir 7 bērni, esmu vienīgais apgādnieks, sieva auklē mājās mazākos. Šoruden trīs no bērniem jālaiž uz skolu. Bet mēs paliekam pilnīgi bez iztikas līdzekļiem." Protams, viņš jau esot sācis meklēt citu darbu, kaut arī vēl nekādu oficiālu dokumentu par atlaišanu līdzšinējā darbavietā nav saņēmis. Arī bezdarbnieka pabalstu nevar nokārtot tik ātri. "Vismaz paies kādi mēneši, bet ko lai mana ģimene ēd līdz tam, kā lai izdzīvo?" uztraukts ir N.Ziemelis.

Meklējot atbildi, "Kurzemes Vārds" sazinājās ar Liepājas Arodbiedrību centra vadītāju Jāni Neimani, kurš bija lietas kursā par notiekošo uzņēmumā un zināja, ko ieteikt. "Vispirms jāatgādina, ka arī maksātnespējas situācijā nepārstāj darboties "Darba likums" un turpina funkcionēt visas tajā noteiktās normas," uzsvēra J.Neimanis. Viņš norādīja, ka ir pazīmes par iespējamo kolektīvo atlaišanu uzņēmumā, tāpēc vietējai arodbiedrības organizācijai ir jāuzsāk sarunas ar administratoru un jāvienojas, kad un kā darbiniekiem tiks izmaksātas algas un kompensācijas. Vēl jo vairāk, pēc J.Neimaņa teiktā – likums paredz, ka piespiedu dīkstāves gadījumā, kāda pašlaik ir uzņēmumā, kad cilvēki nav atlaisti, bet uzņēmumā darbs nenotiek, darbiniekiem jāsaņem alga.

"Tagad galvenais ir sarunas ar administrāciju un konsultācijas ar juristiem," lika pie sirds arodbiedrību pārstāvis.

Laikraksts turpinās sekot notikumiem uzņēmumā "JLM grupa" un par to informēt.