Kurzemes Vārds

02:02 Piektdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Maksātnespējas gaidās

Ekonomikai grūti laiki – sūri klājas gan valstij, kas nodokļos šogad iekasēs mazāk nekā plānots, gan uzņēmumiem, kuriem jācīnās ar aizvien lielākajām izmaksām, gan iedzīvotājiem, kuru ienākumus apēd inflācija un kuru kredītsaistības kļuvušas apgrūtinošas.

Nodokļu ieņēmumi valsts budžetā ieplūst gausāk nekā plānots, un premjerministrs jau vakar paspēja paziņot, ka nākamgad var neizdoties izpildīt visus sabiedriskajā sektorā strādājošajiem dotos solījumus par algu palielināšanu. Jo sliktāk viņam un viņa vadītajai valdībai, kurai jau tā netrūkst problēmu attiecībās ar savu tautu.

Arī uzņēmēji visai skeptiski raugās uz Latvijas iekšzemes kopprodukta pieauguma iespējamību nākamgad, atzīstot par ļoti iespējamu pat IKP samazinājumu, rāda lietišķās aktivitātes indeksa "Parex index" jūnijā veiktās aptaujas rezultāti, bet bankas "Danske Bank" eksperti savukārt prognozē – pastāv liela iespēja, ka Latvijā un Igaunijā šogad varētu sākties ekonomiskā recesija. Iekšzemes kopprodukta apjoms šogad varētu samazināties par pusprocentu, bet 2009.gadā ekonomiskā izaugsme varētu minimāli atjaunoties – tikai par procenta desmito daļu.

Un arī bez analīzes jau pašlaik ir redzams, kas notiek tepat mūsu pilsētā. Vairākkārt esam rakstījuši par lielākās vai mazākās grūtībās nonākušajiem uzņēmumiem. Nav vairs nekāds noslēpums, ka pavisam bēdīga nu kļuvusi situācija arī "Liepājas maizniekā".

Kopš šā gada vārds maksātnespēja dokumentos attiecas ne tikai uz juridiskām, bet arī uz fiziskām personām. Ekonomikai esot tuvu krīzei, tas nozīmē, ka arī privātpersonas sāks stāties rindā, lai iesniegtu maksātnespējas pieteikumu. Aizvien vairāk cilvēku, kreditoru nogurdināti, būs spiesti meklēt glābiņu. Viegli neklājas nekustamo īpašumu jomā. Kopš gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas kritušās par padsmit procentiem. Un tieši nekustamo īpašumu sektorā strādājoša privātpersona ir pirmā Latvijā, kuras maksātnespējas lietu izskatīs.

Bet tā vēl nav īstā bedre. Nāk 1.septembris, nāk gāzes cenu lēciens, nāk siltuma tarifu kāpums. Vai nāks arī inflācijas samazinājums un algu pieaugums? To droši nevar apgalvot neviens. Neesiet izšķērdīgi!

Ints Grasis