Kurzemes Vārds

20:27 Pirmdiena, 17. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Vēl ir visas iespējas kļūt par studentu

Liepājas Universitāte pošas jaunajam studiju gadam. Pašlaik atjauno galvenā korpusa fasādi, jau sīki izplānota jaunā studiju gada sākuma ceremonija ar svētbrīdi, viesu uzņemšanu, koncertu un plāksnes atklāšanu, kuru pavadīs uguņošana. Bet, ja reiz kāds vēl nav, kā saka, students jauns un vēlas iekļūt viņu pulkā, tad vēl ir iespējas. Liepājas Universitātē papildus uzņem studentus gan maksas, gan arī budžeta vietās. Pilna laika studijās, piemēram, vēl ir brīvas budžeta vietas programmās: "Latviešu valodas un literatūras un svešvalodas skolotājs", "Svešvalodas skolotājs", "Latviešu filoloģija", "Datorzinātnes", "Matemātika". Par maksu var mācīties arī citās pilna laika studiju programmās, budžeta vietas vēl brīvas studiju programmā, lai iegūtu papildu kvalifikāciju "Literārais redaktors". Maģistra studijās budžeta vietas ir programmās "Latviešu filoloģija" un "Informācijas tehnoloģija (virzienā IT projektu vadītājs), doktorantūrā – valodniecībā. Vēl uzņem studēt gribētājus arī nepilna laika studiju programmas kā pamatstudijās, tā maģistra studijās.

Vai esmu parādnieks?

Gandrīz 8 tūkstoši privātpersonu nepilna pusgada laikā izmantojušas iespēju ātri un ērti ar interneta pārlūkprogrammas starpniecību iegūt informāciju par to, vai viņi ir vai nav Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistrā. Tiešsaitē atvieglotā kārtā informāciju ieguvušas arī valsts un pašvaldību iestādes, ka arī zvērināti tiesu izpildītāji vairāk nekā 460 gadījumos. Internets dod iespēju privātpersonām, izmantojot internetbanku ("DnB Nord banka", "Hansabanka", "Norvik banka" un Latvijas Krājbanka) pakalpojumu "Tavi dati" vai individuāli iegūstot piekļuves tiesības no sistēmas izstrādātāja – SIA "Lursoft IT", bez maksas iegūt informāciju par sevi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas reģistra.

Desmit objekti pabeigti

Jau rakstījām, ka šopavasar sāka remontēt vairākus pilsētas iekškvartālus un bija plānots, ka šogad rekonstrukcija un renovācija jāpaveic 14 objektos. Domes izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš informēja, ka remonts jau pabeigts 10 iekškvartālu ielās. Tagad Elkoņu, Laivinieku, Nīcas, Vērgales, Sakņu, Celmu, Viršu, Airītes, Piestātnes un Strazdu ielā atjaunots brauktuves segums, sakārtotas gājēju ietves un celiņi, salabotas apmales. Līdz ar to ieguvēji ir gan autobraucēji, gan gājēji – mikrorajonu iedzīvotāji. Iekškvartālu ielu sakārtošanai šogad no pilsētas budžeta paredzēts tērēt vienu miljonu latu. Darbu veica SIA "Aizputes ceļinieks" un SIA "Ceļu, tiltu būvnieks". Pašlaik remontē Siguldas ielu. Vēl šonedēļ darbu sāks Dunikas ielā. Septembrī sakārtos Klaipēdas un Eduarda Veidenbauma ielas posmus. D.Jēriņš sacīja, ka iekškvartālu ielu remonts nozīmē to, ka pilsētas satiksmes infrastruktūras sakārtošana vēršas plašumā. Pērn pēc Komunālās pārvaldes priekšlikuma Ceļu fonda padome apstiprināja iekškvartālu ielu sarakstu, kuras nepieciešams sakārtot.

Tramvaji nekursēja stundu

Vakar pēc pulksten 13 Liepājā uz apmēram stundu apstājās tramvaja kustība. Uzņēmuma "Liepājas tramvajs" tehniskais direktors A.Rauda skaidroja, ka vadā acīmredzot stiprā lietus un kāda bojājuma ietekmē bija radies īssavienojums un vads pārdedzis. Tā neesot pirmā reize, kad tramvaja satiksmi apstādina šādi negadījumi. Remontu veica uzņēmuma kontakttīklu brigādes vīri.

Lietus neļauj defilēt

Vakar paredzēto NBS Jūras spēku orķestra jaunās defilē programmas izrādīšanu atcēla sakarā ar nelabvēlīgajiem laika apstākļiem. NBS Jūras spēku orķestris atvainojas liepājniekiem un Liepājas viesiem par plānotā pasākuma atcelšanu, taču apsola orķestra jauno defilē programmu parādīt 3.septembrī tieši tajā pašā vietā un laikā.

Vēlēšanu iecirkņi atkal vaļā!

Dežūrrežīmā darbu sākuši vēlēšanu iecirkņi, kas izveidoti 23.augusta tautas nobalsošanai par likumprojektu "Grozījums likumā "Par valsts pensijām"". Tajos vēlētāji var iepazīties ar tautas nobalsošanai nodotā likumprojekta tekstu un balsošanas kārtību. Iecirkņos tiks arī pieņemti pieteikumi balsošanas organizēšanai vēlētāja atrašanās vietā. Lūgt organizēt balsošanu savā atrašanās vietā drīkst vēlētāji, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties vēlēšanu iecirknī, šo vēlētāju aprūpētāji, kā arī aizdomās turētās un apsūdzētās personas, kurām par drošības līdzekli piemērots apcietinājums. Liepājas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ildze Lagzdiņa informēja, ka pilsētā atvērti 20 iecirkņi, tie atrodas tajās pašās vietās, kur iepriekšējās tautas nobalsošanas laikā, kad notika referendums par grozījumiem Satversmē. Iecirkņi atvērti pirmdienās, trešdienās, piektdienās no pulksten 16 līdz 20, otrdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās – no pulksten 9 līdz 13. Bet Latviešu biedrības namā, 2. un 8. vidusskolā, kur iekārtoti pa diviem iecirkņiem, tie darbosies gan no rīta, gan vakarā.

Akcija "Vecāku uzticības tālrunis"

Kopš 2006.gada 1.februāra darbojas Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bērnu un jauniešu uzticības tālrunis 80006008, kura mērķis ir sniegt bērniem un pusaudžiem psiholoģisko palīdzību krīzes situācijās. Katru dienu tālruņa psihologi uzklausa, sniedz atbalstu un kopīgi ar zvanītāju meklē piemērotākos risinājumus grūtā brīdī. Pieredze parādījusi, ka sarunas notiek par visdažādākajiem tematiem, no kuriem visizplatītākie ir savstarpējās attiecības ar vecākiem, brāļiem un māsām, attiecības skolā ar vienaudžiem, vardarbība (fiziskā, emocionālā vai seksuālā) ģimenē, izglītības iestādē vai citur, atkarības, jautājumi par fizioloģisko attīstību, seksuālām attiecībām un higiēnu, dažādas emocionālās problēmas. Zvanītāji jūtas satraukti, aizvainoti, dusmīgi, nesaprasti, grib, lai uzklausa un palīdz. Bet šādi jūtas ne tikai bērni. Arī vecāki paši bieži ir apjukuši un nezina, kā rīkoties konkrētajā situācijā.

Tāpēc Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija kopīgi ar Latvijas vecāku apvienību "VISI" rīko akciju "Vecāku uzticības tālrunis", kuras laikā no 27. līdz 29. augustam no pulksten 8 līdz 23 vecāki aicināti zvanīt uz uzticības tālruni, konsultēties par sev nozīmīgiem jautājumiem, kas saistīti ar psiholoģiskām problēmām attiecībās ar bērniem. Zvani uz uzticības tālruni ir bez maksas, zvanot gan no fiksētā, gan mobilā tālruņa. Liepājas un rajona iedzīvotāji ir laipni aicināti konsultēties par jautājumiem bērnu tiesību aizsardzības jomā Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Liepājas reģiona nodaļā, Zivju ielā 5–36, uzklausīs arī zvanītājus pa fiksēto tālruni 63429624 vai mobilo tālruni 26808462.

Top zvanu tornis
Ita Cērmane

Rosība vērojama Ganību ielā pie Svētā Meinarda baznīcas. "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka top tornis zvanam, ko 2005.gadā baznīcai dāvāja pāvests Jānis Pāvils II.

Liepājas un Kurzemes katoļu bīskaps Vilhelms Lapelis telefonsarunā no Aglonas pastāstīja, ka beidzot, pēc trīs gadus ilgiem centieniem, radusies iespēja izbūvēt torni zvanam, ko Sv.Meinarda baznīcai dāvāja Romas pāvests Jānis Pāvils II. Zvana tornis, kas top no Grobiņā izgatavotām metāla konstrukcijām, būs vairāk nekā 10 metru augsts. Tā projekta autors ir arhitekts Andris Kokins.

Projekta kopējās izmaksas ir vairāk nekā 30 tūkstoši latu. V.Lapelis paskaidroja, ka tie ir gan baznīcas līdzekļi, gan valsts līdzfinansējums. Šajā summā iekļauti arī pašvaldības līdzekļi, kas paredzēti torņa un dievnama izgaismošanai. Kā zināms, pilsētas pašvaldība Sv.Meinarda baznīcas izgaismošanai piešķīra finansējumu 1970 latu apmērā. Saskaņā ar Komunālās pārvaldes veiktajiem aprēķiniem, zvana torņa ārējā apgaismojuma izbūvei nepieciešami 1919 lati, savukārt ekspluatācijas izmaksas šogad tiek rēķinātas ap 50 latu. Pilsētas dievnamu izgaismošana mūsu pilsētā turpinās kopš 2003.gada, un Sv.Meinarda baznīca būs jau devītais izgaismotais dievnams Liepājā.

Zvana torni paredzēts iesvētīt 21.septembrī. Iecerēts, ka svinīgajā pasākumā piedalīsies gan pats V.Lapelis, gan apustuliskais nuncijs Baltijas valstīs arhibīskaps Pēteris Stefans Curbrigens.

Sv.Meinarda baznīcas ēka ir Vatikāna dāvana Liepājai. Uz šejieni tā atceļoja 2000.gadā no izstādes Hannoverē, kur kalpoja par Vatikāna paviljonu izstādes "EXPO – 2000" laikā. Gada laikā dievnams tika uzsliets un 2001.gada septembrī iesvētīts. Savukārt zvans, kam pašlaik būvē torni, uz Liepāju tika atvests 2005.gadā – tas ir pāvesta Jāņa Pāvila II dāvinājums Sv.Meinarda baznīcai.