Kurzemes Vārds

17:29 Trešdiena, 2. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Par vai pret?

Rīt – atkal referendums, jau otrais šomēnes. Un propagandas dzirnas maļ savu maļamo – gan no vienas, gan otras puses, cenšoties ielocīt ļaužu prātus vēlamajā virzienā.

Pensiju likuma grozījumu iniciētāji un aizstāvji norāda, cik netaisnīgi mazas pensijas Latvijā saņem lielākā daļa vecākā gadagājuma cilvēku, kuri godīgi nostrādājuši daudzus gadu desmitus un būtu nopelnījuši adekvātu samaksu par to. Tāpat tiek apgalvots, ka valstī nemaz nebūtu grūti sameklēt papildu naudu pensiju palielināšanai, ja samazinātu ministriju nelietderīgos tēriņus un vairāk pakontrolētu dažādus apšaubāmus darījumus.

Likuma grozījumu pretinieki savukārt baida, ka pensiju palielināšana sagraušot sistēmu kopumā un tad visā drīzumā pietrūkšot naudas pat tām mazajām pensijām, ko pensionāri saņēma līdz šim. Turklāt kritiķi apelē pie cilvēku taisnīguma izjūtas, uzsverot, ka likuma grozījumi nonivelēšot pensijas un tad vienādi saņemšot gan tie, kas smagi strādājuši gadu desmitiem, gan tie, kuri nav sevi īpaši apgrūtinājuši ar darbu.

Kam vairāk taisnības, kam ticēt, kā rīkoties referendumā? Šī smagā izšķiršanās atkal iedzīvotāju ziņā. Bet, ja iepriekšējā referendumā par Satversmes grozījumiem vairāk vai mazāk bija saprotams, ko ar savu balsojumu censties panākt, proti, izcīnīt tautai tiesības atlaist Saeimu, tad šajā referendumā neskaidrību ir krietni vairāk. Ko galu galā izsaka grozījumos ietvertie koeficienti, kāpēc grozījumi paredzēti tikai līdz 2009.gada 31.decembrim, utt.? Tie ir tikai daži no jautājumiem, par ko prāto cilvēki un taujā padomu arī laikrakstam.

Bet priecē tas, ka ļaudis interesējas un gatavojas referendumam ar lielu atbildību. Cik runāts ar cilvēkiem, galīgi nav manāms pūļa sindroms, no kā brīdina amatpersonas. Gan pirms referenduma par Satversmes grozījumiem, gan pirms rītdienas tautas nobalsošanas ir jūtams, ka cilvēki pūlas iedziļināties un saprast, kā būtu labāk.

Nemēģinot aģitēt ne par ne pret, "Kurzemes Vārds" šāsdienas numurā centies sniegt pēc iespējas vairāk informācijas un dažādu viedokļu, lai cilvēkiem būtu vieglāk izdarīt izvēli. Tātad – vēl šodien ir laiks padomāt, bet rīt jau – dosimies pie urnām!

Sarmīte Pelcmane