Kurzemes Vārds

08:00 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Audzēkņi iekārto skolu

Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas saime jauno mācību gadu sagaidīs vienuviet. 1.septembrī atklās šās vidusskolas jauno piebūvi. Skolēni atzina, ka tagad būšot vieglāk organizēt skolas dzīvi kopumā kā kultūras pasākumu ziņā, tā stundu norisē, jo līdz šim nereti nācies skraidīt no ēkas Raiņa ielā uz pamatskolu Rīgas ielā. Daudzi vidusskolēni jaunās telpas jau iepazinuši, jo vasaras praksē piedalījušies klašu un kabinetu iekārtošanā. "Ir skaisti un plaši kabineti, gaišas telpas," par savu jauno skolu jūsmo Zaiga Stankēviča, kura septembrī mācīsies 12.klasē. Daudzi vidusskolēni atzīst, ka raizējoties par kārtību, vai mazie bērni viņus netraucēs, lai gan skolas vadītāji solījušies rūpēties par to, lai vidusskolēnu miers netiktu traucēts. Vēl viens jaunums, kas gaida jaunajā korpusā: nebūs vairs ierastās ģērbtuves, tās vietā būs slēdzami skapīši virsdrēbēm. Vēl jaunietes atzina, ka ļoti jauks esot mājturības kabinets.

Aicina uz "Dzejnieku ķēķi"

Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļa un Liepājas rajona radošā apvienība rīko literātu radošo darbu izstādi "Dzejnieku ķēķis". Tā būs iekārtota tirdzniecības namā "Kurzeme" un apskatāma no 28.augusta. Iecerēts parādīt, kādas aizraušanās, kādi hobiji ir dzejniekiem un rakstniekiem, ko vēl radošu viņi dara laikā, kad neraksta. Izstādē aicināti piedalīties visi rakstošie un radošie cilvēki ar saviem darbiem un savu klātbūtni. Darbi jāiesniedz līdz 26.augustam vai 27.augustā pulksten 12 jāatnes uz tirdzniecības nama "Kurzeme" trešo stāvu. Sīkāka informācija pie Dainas Vanagas: tālrunis – 29194404, e–pasts – [email protected]. Izstādes laikā no 28. līdz 31. augustam "Dzejnieku ķēķis" atdzīvosies, un tajā mitināsies Liepājas pilsētas un rajona aktīvākie radošie jaunieši un pieredzes bagātie literāti.

1. septembrī skolēni varēs braukt par brīvu

Liepājā skolēni 1.septembrī sabiedriskajā transportā – pilsētas maršruta autobusos un tramvajā – varēs braukt par brīvu, jo ne visi būs paspējuši iegādāties braukšanas mēnešbiļetes. Bet Izglītības pārvalde aicina skolēnus un vecākus iegādāties mēnešbiļetes laikus, jo tās skolās jau pieejamas no 20.augusta. Tā kā parasti jaunā mācību gada pirmajās dienās pēc mēnešbiļetēm skolās veidojas garas rindas, Izglītības pārvalde informē, ka tās būs pietiekamā daudzumā līdz 5.septembrim.

Mēnešbiļete skolēniem braukšanai autobusā maksā 7 latus, tramvajā – 5 latus, tas ir, 50 procentu no tās esošās vērtības. Pašvaldība arī piešķīrusi skolēniem vairākus braukšanas maksas atvieglojumus. Autobusu mēnešbiļetes mācību gada laikā par brīvu var saņemt skolēni no daudzbērnu ģimenēm, kurās ir pieci vai vairāk nepilngadīgi bērni vai kurām piešķirts trūcīgas ģimenes statuss, bet ar 50 procentu atlaidi – septiņus gadus vecie bērni, kuri apmeklē pirmsskolas iestādes vai sagatavošanas nodarbības skolās.

Šuvējs – radoša profesija

Liepājas Tūrisma un tekstila skolas šuvēju specialitātes programmas arodpedagogi daudz domā par to, kā šo programmu padarīt mūsdienu prasībām atbilstošu, lai jau mācību laikā audzēkņi iegūtu iemaņas, kuras prasa darba devēji. Pašlaik programmu papildina ar aktualitātēm, kas veicina radošu pieeju šūšanas procesā. Jo praksē topošie speciālisti strādā gan jauniekārtotajās, modernizētajās darbnīcās skolas telpās, gan šūšanas uzņēmumos un pie individuālo apģērbu šuvējiem, un tā parādījusi, ka ir nepieciešams pievērst uzmanību tieši individuālo pasūtījumu šūšanai. Un tas jau no šuvēja prasa māku strādāt radoši. Tūrisma un tekstila skola aicina interesentu vēl iestāties šuvēju specialitātē.

Mūsu literāti seminārā "Aicinājums"

Saulkrastos notiek jauno autoru seminārs "Aicinājums". Viņu vidū ir arī Agnese Matisone, Andris Rozentāls un Jānis Mackus – jauni un talantīgi dzejnieki un dramaturgi, topošie tulkotāji, kuri seminārā piedalījušies jau vairākkārt. Šogad atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad jaunie literāti bija konsultējamo statusā, Agnese Matisone uzaicināta konsultēt jaunos dramaturgus. Abi puiši – Andris un Jānis aizbraukuši, lai satiktos ar domubiedriem, konsultantiem, piedalās lekcijās, vārdu sakot, dramaturga Daiņa Grīnvalda jau vienpadsmito gadu pārzinātais projekts ir stabila tradīcija un izaicinājums jaunajiem talantiem. Te meistardarbnīcās un neformālos saietos tiekas savulaik "Aicinājuma" izaudzinātie dzejnieki un topošie literāti. Konsultanti kā jau katru gadu ir rakstnieki un dzejnieki Guntis Berelis, Eduards Aivars, Kārlis Vērdiņš, Ronalds Briedis, Agita Draguna, Gaiķu Māris un citi. "Aicinājums" notiek jau 32.reizi, un šādi neformāli, ikgadēji jauno literātu saieti veicina radošumu, interesi par literārajiem procesiem visā Latvijā, arī starptautiskajā apritē rodas jauni kontakti un iespējas, kā arī paplašinās jauno autoru redzesloks.

Panākumi Tunisijā un Indijā

Ar izciliem panākumiem – bronzas medaļu – no pasaules ģeogrāfijas olimpiādes Kartāgas pilsētā (Tunisija) atgriezies J.Raiņa Liepājas 6.vidusskolas 12.b klases audzēknis Zigmunds Orlovskis (attēlā). Domes priekšsēdētāja pirmā vietniece S.Golde, tiekoties ar viņu, pauda gandarījumu par gūtajiem panākumiem olimpiādēs gan valsts, gan starptautiskajā mērogā un pārrunāja iespējamo pašvaldības atbalstu nākotnes profesijas izvēlē. Z.Orlovskis šovasar piedalījies divās pasaules mēroga olimpiādēs – no 13. līdz 22. jūlijam bioloģijas olimpiādē Indijā un no 7. līdz 12. augustam – ģeogrāfijas olimpiādē Tunisijā. Indijā Z.Orlovskis bijis sestais labākais starp 220 dalībniekiem no 55 valstīm. Bet ģeogrāfijas olimpiāde Tunisijā izcēlusies ar to, ka oficiālā valoda un uzdevumi bijuši tikai angļu valodā, citās olimpiādēs uzdevumi parasti iztulkoti dzimtajā valodā, pastāstīja Orlovskis. Tomēr viņš 200 dalībnieku konkurencē, kuri pārstāvējuši 25 pasaules valstis, bijis trešais labākais un ieguvis bronzas medaļu. S.Golde ar jauno talantu pārrunāja viņa nākotnes nodomus, kas saistās ar kādu pasaules līmeņa universitāti Lielbritānijā, Vācijā vai Skandināvijā. Audzēknis uzsvēris, ka vislielākā pateicība par viņa izcilajām zināšanām pienākoties bioloģijas skolotājai Inesei Vītoliņai un ģeogrāfijas skolotājai Indrai Sedulai.

Būs pielikums par veselību

Liepājas pilsētas un novada laikraksts "Kurzemes Vārds" sadarbībā ar domes Sabiedrības veselības daļu gatavojas 2.septembrī izdot krāsainu astoņu lappušu pielikumu "Veselība", kurā lasītājiem piedāvās aktuālu informāciju par veselības aprūpes iestādēm un citiem ar medicīnas pakalpojumiem saistītiem jautājumiem. Pielikumā iecerēts vēstīt par aktualitātēm Liepājas Reģionālajā slimnīcā, pilsētas veselības aprūpes centros un ģimenes ārstu praksēs. Iecerētas publikācijas par profilakses darbu un projektiem sabiedrības veselības veicināšanā. Būs atsevišķi raksti par jaunajiem speciālistiem un iespēju veidot karjeru medicīnā. Paredzēts stāstīt par skolēnu veselības problēmām, atkarību profilaksi un rehabilitāciju, kā arī sadarbībā ar Liepājas mediķiem stāstīt par aktuālākajām saslimšanām, piemēram, onkoloģiju un iespējām ārstēties. Pielikuma veidošanā iesaistījušies Liepājas medicīnas speciālisti, laikraksta "Kurzemes Vārds" žurnālisti, veselības apdrošinātāji un citi nozares pārstāvji.

Liepājas Universitātes burti iedegsies 1.septembrī

Pie Liepājas Universitātes centrālās ēkas vakar atkal bija paceltas sastatnes. Šoreiz vīri nevis krāsoja vai lakoja, bet pielika lielus, skaidri salasāmus burtus. To dizaina autori ir SIA "Dizainers" un tā vadītājs Kristaps Štobis, kuri paši veica arī pielikšanas darbus. Burti būs izgaismoti, Liepājas Universitātes vārds spilgti iegaismosies 1.septembrī, kad vakarā pie ēkas notiks uzraksta atklāšana un uguņošana.

Uz Karostu gūt zināšanas

Jau otro gadu jauniešu nevalsts organizācija "IMKA Liepāja" organizē "Karostas bērnu dienu" un aicina visus mazos liepājniekus svētdien tajā piedalīties. Šogad tā nebūs tikai izklaide, jo notiks arī izzinošas nodarbības. Pulksten 12 bērni kopā ar organizācijas "IKMA Liepāja" jauniešiem sakops Karostas teritoriju – "Sēņu mājas" pagalmu, mācīsies par atkritumu šķirošanu un izzinās vides sakoptības nepieciešamību. Dienas pirmās puses laikā bērni varēs piedalīties arī jaunrades darbnīcās, kurās varēs veidot dažādas interesantas lietas no materiāliem, ko parasti uzskatām par atkritumiem, piemēram, no plastmasas pudelēm, tetrapakām un plastmasas maisiņiem. Pēc tam visi kopā baudīs pašu gatavotās pusdienas. Dienas otrajā pusē bērniem būs iespēja piedalīties dažādās sportiskās un jautrās aktivitātēs un tikt pie jaukām balvām. Pasākums plānots līdz pulksten 18.