Kurzemes Vārds

01:20 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Dzīvokļus ķēra kā karstus pīrādziņus un apdedzinājās
Edmunds Rudzītis, SEB bankas sociālekonomikas eksperts

Brīvi pieejamie lētie kredītresursi un pārlieku lielais iedzīvotāju optimisms par tālāku ienākumu un nekustamā īpašuma cenu kāpumu iepriekšējos gados bija veicinājis pārlieku lielu pieprasījumu, pircējiem izķerot piedāvātos dzīvokļus kā karstus pīrādziņus, kādēļ nekustamā īpašuma cenas bija palielinājušās daudz straujāk nekā iedzīvotāju ienākumi. Pretinflācijas plāna pieņemšana ar paaugstinātām nekustamo īpašumu darījumu nodevām un obligāto pirmo iemaksu (šīs prasības pašlaik ir jau atceltas), banku piesardzīgāka attieksme hipotekāro kredītu izsniegšanā un kredīta procentu likmju kāpums, kā arī Latvijas ekonomiskās attīstības tempa palēnināšanās ietekmējusi mājokļu pircējus.

Daļa iedzīvotāju, ņemot kredītu mājokļa iegādei, bija rēķinājušies nopelnīt uz tālāku nekustamo īpašumu cenu kāpumu. Tirgus pieaugumu nomainot lejupslīdei, šie īpašumi nonāk pārdošanā vai tiek izīrēti, jo to īpašniekiem jānorēķinās par ņemtajiem kredītiem, tādējādi ievērojami palielinājies piedāvāto nekustamo īpašumu skaits.

Savukārt iedzīvotāju maksātspēja ir ierobežota, iedzīvotāju maciņus ir patīrījis straujais patēriņa cenu kāpums, turklāt bankas turpina piesardzīgu kreditēšanas politiku, kādēļ būtiski mazinājies darījumu skaits nekustamā īpašuma tirgū. Pašreizējā ekonomiskajā situācijā iedzīvotāji daudz atbildīgāk sāk izturēties pret kredītsaistībām, turklāt daļa iedzīvotāji tagad nesteidzas ar nekustamā īpašuma iegādi, jo cer uz tālāku cenu samazinājumu.

Pašlaik nekustamā īpašuma tirgū vērojama cenu samazināšanās tendence, un kopš 2007.gada pavasarī sasniegtā augstākā cenu punkta sērijveida dzīvokļu cenas Latvijā vidēji kritušās jau par 25–30 procentiem. Nekustamā īpašuma cenas šogad varētu turpināt savu lejupslīdi, un cenu stabilizācija gaidāma nākamgad. Nekustamā īpašuma tirgus tagad ir pircēju tirgus, un tuvākā pusgada laikā saglabāsies plašs nekustamo īpašumu piedāvājums, kas potenciālajiem pircējiem ļaus izvēlēties sev piemērotu mājokli par pieņemamu cenu.