Kurzemes Vārds

15:43 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Vajag novērtēt!

Mēdz teikt, ka nav liela māksla turēties uz ūdens mierīgā laikā, tomēr tam īsti nevar piekrist, jo arī tad, protams, vajadzīga gan uzņēmība, gan iemaņas, tomēr neapšaubāmi lielāka drosme ir mesties viļņos, kad jūra bango un iznākums nav paredzams, gluži tāpat kā tagad mūsu valstī vērpetēs sakultajā uzņēmējdarbības vidē.

Tāpēc jāpriecājas, ka par spīti augstajai inflācijai un ekonomikas stagnācijai varam ieraudzīt ne tikai bankrotējošus vai ražošanu sašaurinošus uzņēmumus, ne tikai bezdarba palielināšanos un citas nepatīkamas lietas, bet arī lielākus un mazākus uzņēmumus, kas tieši pašlaik uzsāk darbību vai paplašina ražošanu.

Un tādu piemēru Liepājā pēdējā laikā nav nemaz tik reti. Laikrakstā jau esam vēstījuši par veselas virknes jaunu tirgotavu atvēršanu pilsētā, piemēram, Pasta ielā top jauns veļas veikaliņš, "Vītolu namā" darbu sācis sadzīves preču veikals, bet simpātiskā "Smuko lietu bodīte" tikko pārcēlusies uz lielākām telpām pašā pilsētas centrā, kur īre gan dārgāka, toties klientu tiek sagaidīts vairāk.

Tāpat pozitīvi notikumi manāmi arī lielāku uzņēmumu kategorijā, tā tikko atklāšanu nosvinēja zviedru kapitāla uzņēmums "Interspiro", drīzumā ražošanu ar pilnu jaudu uzsāks vēl viens zviedru uzņēmums – "Trelleborg". Jā, algas vienmēr var gribēt lielākas, bet šajā laikā nav mazsvarīgi arī tas, ka uzņēmumi sola pildīt visus likumā noteiktos pienākumus pret saviem darbiniekiem, nodrošināt viņus ar sakārtotu darba vidi un sociālajām garantijām, maksāt visus nodokļus, kas kopumā godprātīgajiem biznesmeņiem veido ļoti smagu slogu, tāpēc nav brīnums, ka daudzi vietējie to nav izturējuši.

Diemžēl pēdējā laikā pilsētai nācies zaudēt vairākus pašmāju uzņēmumus, tostarp ar bagātīgu vēsturi un tradīcijām. Un atkal – tieši tāpēc jo lielāku cieņu pelnījuši tie vietējie uzņēmumi, kas joprojām turas un pat attīstās, kas pašlaik ir ārkārtīgi sarežģīti. Zaudētos pārtikas rūpniecības kādreizējos flagmaņus mēs diezin vai atgūsim, bet joprojām ir nozares, kur cilvēki strādā radoši, atrod jaunas nišas un tirgus kā, piemēram, akciju sabiedrība "Liepājas papīrs" vai holdinguzņēmums "UPB" u.c. Arī to vajag novērtēt!

Sarmīte Pelcmane