Kurzemes Vārds

07:42 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dzejas teātris – poētiski muzikāla izrāde "Violets"

Indra Imbovica

Ceturtdien Liepājas teātris savu 102.sezonu sāks ar savā ziņā neparastu un mazliet noslēpumainu pirmizrādi, kam ir mazliet mistiski valdzinošs nosaukums – "Violets".

Ar šo uzvedumu teātris vēlas likt pamatus jaunai tradīcijai – septembrī, Dzejas dienu laikā, radīt muzikālu dzejas izrādi, kurā izmantota latviešu autora dzeja un latviešu komponista sarakstīta mūzika. Šajā reizē tas ir muzikāls, dramatiski poētisks tēlojums, kurā satiekas Austras Skujiņas dzeja un Jāņa Lūsēna mūzika, bet nākamajā sezonā iecerēts skatītājus iepazīstināt ar tandēmu – Eduards Veidenbaums un Juris Kulakovs.

Tandēms – dzejnieks un komponists

Ieviest uz mūsu pilsētas lielās skatuves tādu žanru kā Dzejas teātris ir Liepājas teātra muzikālās daļas vadītāja Jāņa Lūsēna ideja. Kā zināms, 2002.gadā iznāca Jāņa Lūsēna soloalbums "Violets" ar Austras Skujiņas dzeju, kuru iedziedāja Zigfrīds Muktupāvels. Vai tas būtu pamats arī šim iestudējumam?

"Jā, ideja ir mana. Es zinu, ka tas nav nekas jauns, jo Rīgā vienā otrā teātrī un citām skatuvēm jau bijušas sekmīgi iestudētas dzejas izrādes vai uzvedumi, bet Liepājā..." atsaucas komponists un turpina. "Latvijā daudzi komponisti izvēlas strādāt ar vienu dzejnieku. Savā laikā Uldis Stabulnieks aizrāvās ar Aleksandru Čaku, Arturs Maskats – ar Ojāru Vācieti, Valts Pūce – ar Aivaru Neibartu, Juris Kulakovs – ar Eduardu Veidenbaumu, nesen arī ar Jāni Ziemeļnieku. Manā gadījumā tā ir dzejniece Austra Skujiņa un komponists Jānis Lūsēns, kam piebiedrojas arī divas aktrises, kas runā dzeju, un solists. Kas attiecas uz pieminēto disku, tad – jā, daļa dziesmu izrādē būs tās pašas, bet esmu sarakstījis virkni jaunu. Visu to kopā salicis režisors Ivars Lūsis. Mēs vairāk pazīstam to formu, ka dzeju lasa, bet šajā izrādē tā sāk dzīvot savu dzīvi. Šajā dzejas teātra izrādē spēlēs instrumentālā grupa: Larisa Strēlite–Strēle (čells), Māris Zīlmanis (vibrofons), Jānis Lūsēns juniors (basģitāra) un Jānis Lūsēns seniors (klavieres)."

"Cilvēka cīņa ar saviem dēmoniem, ar saviem diviem – ES"

"Violets" ir spēle ar dzejas materiālu. Režisors Ivars Lūsis ar šo iestudējumu mēģina lauzt stereotipu, ka Austras Skujiņas dzeja ir tikai traģiska, depresīva un nomācoša. Iestudējums veidots vienā daļā, tajā piedalās divas aktrises – Jūlija Ļaha un Maija Romaško – un dziedātājs Zigfrīds Muktupāvels.

Dramatiski poētiskā tēlojuma "Violets" scenāriju un režiju veidojis Ivars Lūsis. "Pamatuzdevums šim iestudējumam ir parādīt cilvēkiem, ka dzeju var izlasīt dažādi," skaidro režisors. "Dzejas teātris būs mums jauns un tajā pašā laikā mūžvecs paņēmiens. Dzeja ir tas literatūras žanrs, kas visvairāk un nepelnīti ir aizmirsts. Nez kāpēc par to atceramies tikai vienu reizi gadā. "Violets" nebūs gluži koncertuzvedums. Lai gan dzejai ir nosacīta forma, tomēr Lūsēna rakstītajai mūzikai un dzejas kompilācijai ir sava iekšēja dramaturģija un attīstība. Skatītāji arī pamanīs to, kā šo dzeju runā aktrises un to pašu izdzied solists. Tie ir divi dažādi redzējumi, divi dažādi traktējumi. Mēs gribam parādīt šo dzejas daudzšķautņainību un neviennozīmīgumu. Dzejas izrādes iekšējā dramaturģija ir cilvēka cīņa pašam ar saviem dēmoniem, saviem diviem – ES. Viens ir tas optimistiskais ES, kurš meklē apliecinājumu dzīvē, otrs – tas pesimistiskais ES, kurš saredz dzīves bezjēdzību."

Ļoti daudzi no mums vēl atceras tos laikus, kad skolas mācību programmā labākā gadījumā par Austru Skujiņu mācīja maz un arī tad kā par buržuāziskās iekārtas upuri. Cilvēks, kurš savu dzīvi beidzis pašnāvībā, nevar būt piemērs, pozitīvais tēls jaunatnei. Taču pašnāvība – diemžēl arī šodien tā ir aktualitāte.

"Viens no mūsu virsuzdevumiem ir noārdīt to štampu – ja reiz Austra Skujiņa, tad noteikti runa ir par pesimismu, depresiju, nāvi," iebilsts Ivars Lūsis. "Mēs mēģinām parādīt to, ka nebūt ne viss viņas rakstītais ir tik pesimistisks, tik dzīvi neapliecinošs. Jā, Austra Skujiņa bija sarežģīta, daudzšķautņaina personība. Vienu dienu viņa varēja būt tik tuvu saulītei, tik priecīga, bet otrā dienā atkal dominēja viņas dzīves tumšā puse. Bet vienalga, ja mēs pavērojam domu dziļumu, kāds parādījās Austrai Skujiņai jau 13 gadu vecumā, tad, dod Dievs, mums mūža nogalē nonākt līdz tādām atziņām! Austra Skujiņa nodzīvoja ļoti īsu, bet pilnvērtīgu un spraigu dzīvi. Kaut kur līdzīgi Mocartam viņa sevi sadedzināja ļoti ātri. Ja tas nenotiktu tik agri, viņa būtu vēl uzrakstījusi daudzus brīnišķīgus darbus."

Izrādē nav izmantotas ne dienasgrāmatas, ne dzejnieces māsas rakstītā biogrāfija. Visa izrādes dramaturģija balstās tikai uz dzejas tekstiem. Kā tas panākts? "Aktrises Maija Romaško un Jūlija Ļaha mēģina atklāt Austras Skujiņas savdabīgās personības divas puses: viena – dzīvi apliecinošo, otra – dzīvi noliedzošo. Savukārt dziedātājam Zigfrīdam Muktupāvelam ir dots sarežģīts uzdevums – paust Austras Skujiņas personības kvintesenci, dzīves filozofisko būtību. Zigfrīds savā tēlā Viņš iemiesos daudz ko. Tas ir tas nedefinētais tēls, tas ir mainīgs lielums, tas iztrūkstošais posms cilvēkam katrā viņa dzīves brīdī. Zigfrīds būs tāds "Baltais tētiņš – tūkstošveidis"," savu domu noapaļo Ivars Lūsis. Un nobeigumam piebilst: "Muktupāvelam būs atkal saskarsme ar Liepājas teātra skatuvi, varētu iznākt kaut kas ļoti labs. Gribas iedrošināt tos cilvēkus, kuri varbūt nav dzejas fani, atnākt un palūkoties uz tās pasniegšanas veidu, kurā mēs mēģinām ielikt maksimāli lielu dažādību, parādīt to, ka dzeja satur savu iekšēju dramaturģiju un attīstību. Mēs ceram, ka muzikālā izrāde "Violets" ilgi būs uz Liepājas teātra un citām skatuvēm un pavērs kādu jaunu šķautni gan dzejas izpratnē, gan pasniegšanas veidā."