Kurzemes Vārds

22:24 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

VII Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls

Skan ērģeļu stabules, un dzied "Putni"
Aija Engelmane

Atkal sācies mūzikas brīnums – jau septīto reizi Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles unikālais instruments un pilsētas ērģelnieks Lotars Džeriņš pulcinājis interesentus ērģeļmūzikas svētkiem.

Festivāla atklāšanas koncerts ar devīzi "Vēju un stabuļu dziesmas" bija veltījums jauniešu auditorijai. To vēl vērtīgāku darīja muzikoloģes, mūzikas gides Karīnas Bērziņas komentāri. Tie bija īsi stāstiņi gan par komponistiem, gan par ērģeļu uzbūves noslēpumiem. Taču tā nebija runāšana vien – ērģelniece Kristīne Adamaite – mūsu festivāla debitante – visu lieliski nodemonstrēja. Gan neparastos stabuļu tembrus – vox humana (cilvēka balss) un vox celistis (debesu balss), gan pašu augstāko un pašu zemāko ērģeļskaņu. Vai zinājāt, ka mūsu unikālajam instrumentam ir septiņtūkstoš stabuļu, no kurām mazākā ir 13 milimetru, bet lielākā – 10 metru gara?

Koncerts bija dramaturģiski pārdomāts un sākās ar komponista, ērģelnieka Andra Vītoliņa (1931) meditāciju "Sūti savu gaismu un patiesību". Šis mūziķis lielu dzīves daļu vadījis Zviedrijā, 1992.gadā atgriezies dzimtenē un daudz darījis ērģeļmūzikas veicināšanai Latvijā. Liekot lietā personīgo pazīšanos, A.Vītoliņš no Zviedrijas Latvijai sagādājis gan labas lietotas ērģeles, gan ērģeļu detaļas Siguldas, Rūjienas, Ķemeru u.c. baznīcām. 2006.gadā viņš apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Savulaik pretrunīgi tika vērtēta saksofona ienākšana baznīcas koncertos. Taču pamazām ledus tika salauzts, un koncertā kārtējo reizi varējām pārliecināties, cik labi tas iederas un saskaņojas ar ērģelēm. Varbūt klausītāju atmiņā vēl igauņu saksofonista Villu Veski spēle vienā no iepriekšējiem festivāliem? Šoreiz iepazinām fanātisku šī instrumenta popularizētāju Rīgas saksofonu kvarteta dibinātāju, bet kopš 2007.gada arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektoru Arti Sīmani. Gan populārajā J.S.Baha ārijā no Re mažora svītas, gan spiričuelā koncerta izskaņā ar virtuozām solo pasāžām mūs uzrunāja lielisks mūziķis.

Sestdienas vakars katedrālē bija īpašs. Ne tikai koncerts, bet arī ērģelnieka Lotara Džeriņa cietripas "Toccata alla Fantasia" atvēršanas svētki. Tas ir nozīmīgs notikums visas pilsētas dzīvē, un kā teica Pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde, turpmāk ar šo disku mēs varēsim prezentēt Liepāju. Mūzikas albums radies sadarbībā ar vokālo grupu "Putni" Antras Dreģes vadībā un balstīts uz kontrastu principa. Tie ir lēnie, pārdomu pilnie "Kyrie eleison" (Kungs, apžēlojies) dziedājumi, kuri ievada liturģiju, un efektīgās, virtuozās ērģeļu tokātas. Neraugoties uz atšķirībām, šie skaņdarbi labi papildina cits citu, veidojot lielisku diska dramaturģiju. Tāpēc, kā teica radio "Klasika" redaktore Maruta Rubeze, šo CD ir interesanti klausīties no pirmās līdz pēdējai skaņai. Īpašs gandarījums, ka tajā skan gan Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles, gan arī Rīgas Doma ērģeles.

Nevar būt labāks nosaukums kā "Putni" mūsu izcilajai vokālajai grupai, kura šogad atzīmē piecpadsmit gadu pastāvēšanu. Viņu pūrā tagad jau septiņi daudzveidīgi mūzikas albumi, kuros ar putna vieglumu pārvarētas visas tehniskās grūtības. Ansambli labi atceramies no "Hildegardes dziesmām" vienā no iepriekšējiem festivāliem. Arī šoreiz, atturīgajās melnajās kleitās ar baltajām apkaklītēm ejot cauri dievnamam, dziedot eksotiski austrumniecisku Ēģiptes kristiešu melodiju, viņas burtiski fascinēja publiku. Bija gan franciskais trauslums Andrē Kaplē mūzikā, gan spēks Imanta Ramiņa "Kyrie".

Savukārt ērģeļu tokātu (no itāliešu tocare – sist, dauzīt) daudzveidīgais, taču vienmēr efektīgais stils ar franču un latviešu komponistu mūziku akustiski krāšņi atbalsojās Sv.Trīsvienības katedrāles velvēs, vēlreiz apliecinot mūsu pilsētas ērģelnieka Lotara Džeriņa meistarību. Protams, šādu mūzikas albumu viņš sen bija pelnījis, taču jāsaka paldies arī producentam Gundaram Venenam un visiem, kuri finansiāli atbalstīja šī diska rašanos.

Visbeidzot gandarījums, ka gan Antra Dreģe, gan Lotars Džeriņš ir melngailieši. Jau savos mūziķa – mācekļa gados viņi izcēlās ar mērķtiecību un īpaši nopietnu attieksmi pret mūziku (ko diemžēl ne vienmēr var teikt par audzēkņiem šodien). Tagad abu mūziķu sadarbība nesusi lieliskus augļus – ārēji elegantais, zilgani zeltainos toņos ieturētais disks "Toccata alla Fantasia" ar iekšēji saviļņojošu un brīnišķīgu mūziku.