Kurzemes Vārds

19:45 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Visstiprākie – barā. Bet bars aizvien sarūk
Dina Belta

Šās nedēļas nogalē Latvijā būs Lielā talka. Jebkurš varēs talkot jebkur, galvenais būs iesaistīties. Tā aicina talkas iniciatori un atbalstītāji – sabiedrībā pazīstami ļaudis. Arī "Kurzemes Vārds" publicējis talku vietu un koordinatoru sarakstu, lai katrs varētu izvēlēties to stūrīti zemes, ko pacilājošā dzimtenes mīlestības uzplūdā darīt skaistāku. Neko te nesmeju – dzimtenes mīlestība, tāpat kā jebkuras citas dziļas jūtas, ir labas, cilvēkam derīgas un vēlamas. Bez tādām jūtām cilvēks kļūst pārmēru vienkāršs. Un justies pacilāti – tās ir ļoti patīkamas jūtas, kas ļauj cilvēkam redzēt tālāk par ikdienu.

Tādēļ, protams, doma par šādas talkas rīkošanu ir ļoti laba. Kaut arī vairākas Liepājas rajona pašvaldības atzinušas, ka šis nebūt nav īstais talkošanas laiks. Senajos muižu parkos, kur nereti ierīkojušās vēl neapvienotās un nesavienotās pašvaldības, lapas vēl tik ļoti nebirst un lielās rudens vētras zarus nav izlauzījušas. Tādēļ talciniekiem vēl nav īstais laiks ar stingru tvērienu grābt pie grābekļa, stumt rūgteni saldeni smaržojošās lapas lielās čabošās kaudzēs, pielaist tām uguni un tad ar padarīta darba apziņu tīkami gremdēties sīvā dūmu mākonītī. Citur čakli pastrādāts jau pirms šā datuma un tā īsti nemaz vairs neesot ko kopt.

Bet var būt, ka ne jau sakopšana, bet sakopšanas ideja šoreiz tā galvenā. Kaut kā jau tas vienotības un pašu apzināšanās prieks ir jāveicina. Un latvietis, tāpat kā citi cilvēki, ir bara dzīvnieks. Visstiprākais un produktīvākais tad, kad kopīgi jāvēršas pret kādu ienaidnieku no malas. Vispriecīgākais, kad var priecāties ar citiem kopā.

Tikmēr Latvijā aizvien mazāk un mazāk kļūst ļaužu, kas šīs labās sajūtas varētu izbaudīt. Nākamajos gados samazināsies Latvijas iedzīvotāju skaits, jo cilvēki pastiprināti turpinās emigrēt uz citām valstīm, tā atzinis Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes Statistikas un demogrāfijas katedras vadītājs Pēteris Zvidriņš. Labklājības ministrijas speciālisti gan pauž, ka pašlaik visa Eiropa piedzīvojot demogrāfiskās izmaiņas, jo daudzās valstīs imigrācija kļuvusi par izšķirošu faktoru, lai nodrošinātu iedzīvotāju skaita pieaugumu. Taču, uzskata Latvijas Universitātes pētnieks, – un, ai, cik daudzi no mums domā tāpat – ekonomiskās izmaiņas Latvijā ļoti būtiski ietekmē un turpinās ietekmēt iedzīvotāju rīcību un migrāciju.

Un pat cilvēki, kuri allaž teikuši, ka nekad un nekādi apstākļi viņus neaizdabūs prom no dzimtenes un ģimenes peļņā uz ārzemēm, nupat pa laikam nosvārstās. Ja nu tomēr tā būtu izeja?... Ziemas un apkures sezonas tuvošanās šogad daudzus biedē tā, kā nekad.