Kurzemes Vārds

17:14 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Tiekas Baltijas pedagoģijas vēsturnieki

Liepājas Universitātē šodien notiek Baltijas pedagoģijas vēsturnieku asociācijas kārtējais starptautiskais seminārs. Asociācijas biedri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Liepājā pulcējas, lai apspriestu sagatavošanā esošās monogrāfijas izdošanu par pedagoģiskās domas attīstību Baltijas valstīs līdz pagājušā gadsimta vidum. Monogrāfiju "Izglītības un pedagoģiskās domas attīstība Baltijas valstīs līdz 1940.gadam" veidojuši visu trīs dalībvalstu pētnieki. To plānots izdot angļu valodā šā gada decembrī. Semināru uzsākot, tā dalībnieki tiekas ar universitātes rektoru Oskaru Zīdu un Senāta priekšsēdētāju Alīdu Samuseviču. Paredzēta Sociālo zinātņu katedras vadītāja Artura Medvecka un Socioloģisko pētījumu centra veidoto izglītības darbinieku biogrāfiju "Dzīves stāsti" prezentācija, iepazīšanās ar Liepājas Universitātes darbību un attīstības perspektīvām. Semināra nobeigumā asociācijas biedri dosies ekskursijā pa Liepāju.

Zemessardzes izlūkpatruļa Vārvē

Ventspils rajona Vārves pagastā norisinās 16.starptautiskās sacensības "Zemessardzes izlūkpatruļa", ko organizē Zemessardzes Sporta klubs sadarbībā ar 1.Zemessardzes novadu un 46.kājnieku bataljonu. Zemessardzes štāba sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Rukšāne pastāstīja, ka sacensībās par uzvaru cīnīsies 36 komandas no Zemessardzes un Nacionālo bruņoto spēku vienībām, kā arī Dānijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Nīderlandes. Sacensībās paredzēts noteikt zemessargu un karavīru taktisko un fizisko sagatavotību, kā arī veicināt starptautisko sadarbību militārā sporta jomā. Izlūkpatruļas uzdevumu specifika ir pietuvināta miera nodrošināšanas misijas uzdevumiem – tā ir mīnu lauka pārvarēšana, kara likumu zināšana, kara tehnikas identificēšana u.c., kur izturība un fiziskā slodze nav galvenais pozitīva rezultāta rādītājs, bet vienlīdz svarīgas ir arī teorētiskās zināšanas.

Cukura un Grīzupes ielas krustojumā būs luksofors

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka Liepājā no 13. līdz 18. septembrim tiks slēgta satiksme Cukura ielas posmā no Brīvības ielas līdz Pulvera ielai – remontēs dzelzceļa pārbrauktuvi. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka sakarā ar remontdarbiem tiks ne tikai organizēts apbraucamais ceļš, kas būs pa 14.novembra bulvāri un Grīzupes ielu vai cauri "Laumas" rajonam pa Pulvera ielu, bet arī Cukura un Grīzupes ielas krustojumā uzstādīs luksoforu.

Ceļu policija atzīst, ka lielākā problēma varētu būt Brīvības ielas un 14.novembra bulvāra krustojums, jo no 14.novembra bulvāra nav viegli izbraukt Brīvības ielā, un šis apbraucamais ceļš satiksmes plūsmu šajā krustojumā palielinās un izbraukšanu apgrūtinās. Tādēļ likumsargi aicina transportlīdzekļu vadītājus šajos ielu posmos un krustojumos braukt īpaši piesardzīgi, lai neizraisītu negadījumus.

Tāļa Vaidara atgriešanās – grāmatā

Dzejas dienu laikā grāmatu namā "Valters un Rapa" notika Tāļa Vaidara rakstniecības mantojuma trešās grāmatas "Katram sava. Proza" atvēršanas svētki. Sapulcējušos literātus, literatūras pētniekus, grāmatu lasītājus uzrunāja T.Vaidara mantojuma sakārtotāja Anta Rugāte. "Viņš pamazām atgriežas savā dzimtajā pusē. Varbūt svešāks, varbūt piemirstāks, bet tas ir atgriešanās ceļš, ko Tālis uzsācis savās grāmatās," viņa sacīja, uzsverot, ka viņa grāmata ir veltījums mīlestībai, pastāstot, kā rakstnieks izdzīvoja pagājušā gadsimta rakstnieku lāstu – ceļu, kā rakstītais nonāk līdz lasītājam. T.Vaidara uzrakstītais visbiežāk līdz lasītājam nenonāca. Cenzūra aizliedza. Literatūras pētniece Kristīne Roze, pārskatot T.Vaidara literāro mantojumu, secinājusi, ka viņš attēlojis to, ko labi pazinis, viņa stihija bija zeme, bet rakstniekam labi pazīstamas bija arī citas matērijas. Profesors Edgars Lāms akcentēja autora fantasta spējas. Dialogus no jaunās grāmatas lasīja Anta Rugāte un aktieris Jānis Dreiblats. Grāmatas mākslinieciskā noformējuma un maketa autore ir Inguna Lauce, izmantoti dokumenti un fotogrāfijas no autora personīgā arhīva.

Telefonakcijā ļoti daudz jautājumu

Trešdien "Kurzemes Vārda" un Sociālā dienesta kopīgi rīkotajā divu stundu ilgajā akcijā, kurā uz iedzīvotāju jautājumiem atbildēja Sociālā dienesta Sociālās palīdzības daļas vadītāja Skaidrīte Jansone un vecākā sociālā darbiniece Anita Lauka, kopā ar jau iepriekš iesūtītajiem jautājumiem atbildes paspēja uzzināt vairāk nekā 50 cilvēku. Vairums interesējās, kādas ir to cilvēku grupas, kam pienākas sociālā palīdzība – gan dzīvokļa, gan arī veselības aprūpes pabalsts. Tiesa, daudz jautājumu atkārtojās, kā arī bija situācijas, kurās nepieciešama ļoti individuāla pieeja to atrisināšanai. "Patiesībā katra situācija prasa individuālu iedziļināšanos," pēc akcijas sacīja S.Jansone. "Un tāpēc aicinu ikvienu liepājnieku, kam ir grūti apstākļi, nākt pie mūsu speciālistiem, kas patiešām rūpīgi izstāstīs, kādu palīdzību cilvēks var saņemt." Akcijas laikā biežāk uzdotos jautājumus "Kurzemes Vārds" apkopos, un atbildes uz tiem varēsiet lasīt laikrakstā pirmdien. Tur arī varēsit saņemt informāciju par tām cilvēku kategorijām, kuriem pienākas dažāda veida sociālā palīdzība, gan arī to, kur par šiem jautājumiem konsultēties.

Dakteris Ivars Krastiņš saņem Ministru kabineta Atzinības rakstu

Par nozīmīgu ieguldījumu veselības aprūpes sistēmas attīstībā Ministru kabineta Atzinības rakstu nolemts piešķirt Liepājas Reģionālās slimnīcas izglītības un zinātnes virsārstam Ivaram Krastiņam. To nākampiektdien, kad slimnīcā notiks vērienīga konference, ārstam pasniegs veselības ministrs Ivars Eglītis. Lai gan mūsu slimnīcā virsārsta amatā dakteris Krastiņš strādā kopš pērnā oktobra, slimnīca viņam nav sveša. Vēl strādājot patstāvīgā darbā Ventspils slimnīcā, viņš uz šejieni brauca strādāt par anesteziologu un pašlaik ir arī Anestezioloģijas un reanimācijas nodaļas vadītājs. Pēc studijām Rīgas Medicīnas institūtā I.Krastiņš ir strādājis par ārstu P.Stradiņa slimnīcas Reanimācijas nodaļā, kā arī bijis pasniedzējs Medicīnas institūtā. Viņš ir arī viens no tiem, kas kopā ar domubiedriem atjaunoja Latvijas Ārstu biedrību un bija pirmais tās prezidents, bet 1990.gadā tika ievēlēts Latvijas PSR Augstākajā padomē.

Logopēda palīdzība bērniem

Liepājas Universitātes Pedagoģijas katedras Logopēdijas centrs otro gadu pēc kārtas piedāvā bezmaksas konsultācijas bērniem ar izrunas, lasīšanas un rakstīšanas traucējumiem, kā arī mazuļiem, kuri līdz trīs gadu vecumam nav sākuši runāt. Konsultācijas un nodarbības bērniem vadīs Pedagoģijas katedras asistente, logopēde Astra Bāra. Nodarbībās piedalīsies arī studiju programmas "Logopēdija" studenti. Iepriekšējā gada pieredze parādīja, ka atsaucība ir liela. Tas apstiprināja logopēdes atziņu, ka daudzām liepājnieku ģimenēm nepietiek līdzekļu, lai regulāri ārstētu savu bērnu runas defektus. Tādēļ arī šogad rasta iespēja sniegt bezmaksas konsultācijas un nodarbības. Mācības notiks LiepU Logopēdijas centrā, Baseina ielā 9, 44.telpā. Plašāka informācija par konsultāciju norisi un pieteikšanos tām – pa tālruni 26422458.

Šovs "Precies ar zvaigzni"

Svētdien pulksten 14 Latviešu biedrības namā izklaides šovā "Precies ar zvaigzni" piedalīsies tautā populāri un iemīļoti aktieri Zigurds Neimanis un Dainis Porgants. Teatralizētajā uzvedumā darbība norisinās iepazīšanās šovā, kur pasākuma vadītājs TV ēterā sarunājas ar personām, kas uz raidījumu atnākušas, lai atrastu savu otro pusīti. TV raidījuma vadītāja lomā šoreiz iejuties Dainis Porgants, savukārt, dažādos viesus atveido Zigurds Neimanis. Šovs neliek iedziļināties ikdienas problēmās un pasaules samaitātībā, bet sniedz izklaidējošus un smieklīgus mirkļus. Muzikāli šovu kuplinās dziedātāja Sandra.

Aptiekā varēs pārbaudīt aknas

Lai laikus diagnosticētu slimības un sāktu tās ārstēt, tādējādi izvairoties no hroniskām slimību formām, "Ģimenes aptiekās" visā Latvijā septembrī varēs bez maksas veikt aknu ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, vai tās nav aptaukojušās. Liepājā šīs pārbaudes notiks 16.septembrī no pulksten 10 līdz 18 "Ģimenes aptiekā", kas atrodas lielveikalā "Sala XL", Klaipēdas ielā 62. Šīs aptiekas vadītāja Astra Višņevska sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja: iedzīvotājiem gan jārēķinās, ka katram cilvēkam ārste veltīs tikai 5 minūtes, kuru laikā tikai un vienīgi pārbaudīs, vai aknas nav aptaukojušās un vai nav nepieciešama padziļināta šī orgāna izmeklēšana un ārstēšana. "Šai akcijai ir tikai informatīvs raksturs, un tās laikā nenotiks vispusīga aknu pārbaude," sacīja A.Višņevska. Lai nokļūtu uz šo apskati, interesentiem iepriekš jāpiesakās pa tālruni 63407353. Aptiekas vadītāja arī informēja, ka rīta un vakara stundas jau aizņemtas, taču vēl esot brīvas vietas dienas vidū.

Izstādes tirdzniecības namā "Kurzeme"

Tirdzniecības namā turpina tradīciju priecēt apmeklētājus ar dažādām izstādēm. Tā trešajā stāvā aplūkojama fotogrāfiju izstāde "Darbi darbos", ko veidojis Pāvilostas Bērnu mākslas skolas direktors Zigmunds Vilnis. Fotogrāfijās aplūkojamas ledus, smilšu un uguns skulptūras. Kā atzīsts Z.Vilnis: "Sezonas skulptūras ir demokrātiskākais no vizuāli plastiskās mākslas veidiem. Mēs visi esam kolēģi – katrs kaut reizi ziemā ir vēlis sniegavīru vai vasarā cēlis smilšu pilis pludmalē. Sezonas skulptūru festivāli, konkursi un akcijas vieno dažādu nozaru māksliniekus no visas pasaules."

Bet 13.septembrī no pulksten 11 līdz 17 "Kurzemes" trešajā stāvā notiks kaķu izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Kinoloģijas federāciju. Izstādē būs aplūkojami dažādu šķirņu kaķi, kā, piemēram, persietis, britu īsspalvu, skotu nokareno ausu kaķis, Menas jenotveida kaķis u.c., kopskaitā ap 50 mīluļiem. Kaķi būs atceļojuši no Rīgas, Ogres, Ventspils un Kuldīgas. Izstādes laikā tie tiks arī vērtēti, eksperte – Latvijas Kinoloģijas federācijas prezidente Vija Klučniece.